Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Dijital kriz; Onu neden like’ladın!

Modern zaman ilişkilerinde dijital kriz; Onu niçin like’ladın!

“O fotoğrafı neden ‘like’ladın”, ”Onu neden takibe aldın”, “Konum at”, “Gördün, ama yazmadın”

Ya kendi ilişkimizde veya arkadaş çevremizde sık sık duyduğumuz dönemimizin en yaygın cümleleri! Çağımız dijital çağ…

Peki ya ilişkiler?

Onlar da mı dijitalleşecek?

Psikiyatri Uzmanı Dr. Gözde Gündoğdu Meydaneri, bize açıklıyor!

sosyal beğeni

90’lı yılların ortaları itibarı ile internetin hayatımıza girmesi vede buna bağlı olarak; yaşantımızın çoğu alanında kademeli olarak gerçekleşen kabuk değişiminin, ilişkilerin yaşanma biçimini de etkilediği söylenebilir. Sohbet programları ile başlayan sürecin; arkadaşlık siteleri, sosyal medya kanallarının da artması ile bu şekilde sanal ortamda başlayan romantik ilişkilerin de artmakta olduğunu gözlemlemekteyiz.

“KİŞİNİN SOSYAL MEDYA PROFİLİ GERÇEĞİNDEN FARKLI OLABİLİR”

Yeni başlayan romantik ilişkilerde ise; kişiler, yeni tanıştıkları partnerlerinin profillerini incelemeye epey zaman sarf edebiliyor. En nihayetinde yeni tanışılan kişinin, sosyal medya profillerinin onun gerçek halinden uzak olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurmak; sonrasında oluşabilecek hayal kırıklığının da önüne geçecektir.

BAŞKA BİRİNİ “LİKE”LAMAK KISKANÇLIK SEBEBİ!

İlişkide dijitalleşme ile beraber; somut kavramlardan soyut kavramlara geçilmesinin, bazı çiftlerde kafa karışıklığı oluşmasına sebep olduğu görülmektedir.

Mesela; ilişkinin niteliğine vede paylaşımın içeriğine bağlı olmakla beraber, partnerin başka birisinin paylaşımını “like’”laması sosyal medyada “normal” kabul edilebilecek bir davranış iken, bu davranış sonucunda çiftler arası kıskançlık sebebi ile kavgalar olabilmekte, yine birbirlerinin fotoğraf ve paylaşımlarını “beğen” mediklerinde bazı çiftler arasında tartışmalar olabilmektedir.

Bazı kişiler; partnerlerinin kiminle arkadaş olduğunu, kimi takip ettiğini, kimin paylaşımlarını beğendiğini, kimi arkadaşlıktan çıkardığını takıntılı bir şekilde takip ediyor olabilir, bu durum hem mevcut olan bir güven problemini gösterir hem de romantik ilişkinin geleceğini olumsuz yönde etkiler.

YAZIŞMA PROGRAMLARI GÜVEN SARSIYOR!

Bazı yazışma programları, birbirleriyle o sırada bir arada bulunmayan çiftler için o an yaşadıkları durumu anlık olarak paylaşmaya olanak sağlamıştır.

Ama bununla beraber, taraflardan birinin kişilik yapısı ve karşıdakine güven duyma sorunu çerçevesinde şekillenen ötekini kontrol etme davranışı (şu an sen neredesin, ne yapıyorsun, fotoğrafını çekip yollar mısın, konum at, mesajımı gördün mavi tik oldu ama cevap vermedin vb.) kontrol edilen taraf vede sonuçta ilişki için oldukça yıpratıcı olabilmektedir.

kaynak: posta.com.tr