Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Sağlıklı yaşamak için bu besinleri tüketin

Sağlıklı yaşamak için bu besinleri tüketmelisiniz

Besinler sadece karnımızı doyurmakla kalmıyor aynı zamanda ruh vede beden sağlığımız için de sayısız yarar sağlıyor.

Bu besinlerin bir kısmı ise sağlıklı vede uzun bir ömrün anahtarını elinde tutuyor. İşte o besinler…

badem

Badem: Beyin gelişimini destekler, düzenli olarak tüketildiğinde vücudun kolesterol seviyesini düzenler, içerdiği fosfor sayesinde “osteoporoz” gibi yaşa bağlı sorunların başlamasını önlerken, kemik vede diş yapısının güçlendirilmesinde katkı sağlar.

Avokado: Vitamin vede mineral deposudur, bol liflidir bu nedenle sindirim sistemini düzenler, kolesterolü dengeler, göz sağlığını korur.

Kızılcık: İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir, kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır, diş çürümelerini, solunum enfeksiyonlarını önler ve çok faydalıdır.

Yaban mersini: Kan şekerini düzenler, bol antioksidan içerir, idrar yollarını temizler, kalbi onarır, görme kaybı gibi aksaklıkların giderilmesinde yardımcıdır, beyin fonksiyonlarını güçlendirir, sindirim sistemini düzenler.

Kakao: Aşırıya kaçmadan tüketilen bitter çikolata, hızlı bir şekilde beyin için çok fayda sağlar. Yapılan çalışmalarda, kakaonun, içerdiği flavanollar sayesinde, mekan hafızası vede tepki süresi gibi bilişsel hafızayı desteklediği ortaya konmuştur. Yapılan bir başka çalışmaysa flavanollerin damar tıkanıklıklarını azaltmaya yardımcı olduğunu da ortaya çıkardı. Flavanol fayda ve yararlarından en fazla yararlanmak için bitter veya kakao oranı en az yüzde 70 olan çikolataları tercih etmelisiniz.

Tarçın: Doğal bir mikrop önleyicidir tarçın ve kan şekerinin düşürülmesinde destek olur, hafızayı geliştirir, metabolizmanın yağı ve şekeri işlemesini düzenlediği için kolesterolün düşürülmesinde etkilidir.

Tatlı patates: Kan şekerini düzenler, karaciğer, cilt vede prostat kanseri riskini azaltır, zengin lif ve magnezyum içeriği nedeni ile sindirim sistemi için çok yararlıdır, göz vede karaciğer hastalıklarına karşı son derece yararlıdır.

Kinoa: Glutensiz olup besin değeri yüksektir, tam protein kaynağıdır yani vücudun ihtiyacı olan aminoasitleri sağlar, sindirim sistemini düzenler, kilo kontrolünü sağlar, içerisinde bulunan yüksek miktardaki magnezyum minerali sayesinde damarları rahatlatarak şiddetli baş ağrılarının giderilmesini sağlar.

Somon: Hafızayı kuvvetlendirir vede beyin fonksiyonlarını iyileştirir, düşük kalorili olması nedeni ile diyet programlarının vazgeçilmezidir, tansiyonu düzenler, kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir, manik depresiflik veya depresyon gibi ruhsal aksaklıkların giderilmesi için tercih edilir.

Ceviz: İçerisinde bulundurduğu Omega 3 yağ asitleri sayesinde kalp sağlığının korunmasında oldukça destekçidir. Kalp vede damar hastalıklarını tedavi eder, lif içeriği bol olduğu için sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur.

kaynak:posta.com.tr