Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Sağlıklı zayıflamanın 10 püf noktası

Ve Sağlıklı zayıflamanın 10 püf noktası

Yaz ayları geldiğinde hepimiz kıştan kalan kilolarımızı verme telaşına düşmekteyiz. Ancak ne kadar istesek de mucize yarattığı söylenen diyetlere, sağlıksız yöntemlere başvurarak hızlıca kilo vermeye çalışmak doğru değildir.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilan Eker, sağlıklı zayıflamanın püf noktalarını anlattı, önemli uyarılar vede önerilerde bulundu…

zayıflama

Özellikle yaz aylarında fazla kilolardan kurtulmaya yönelik arayışlar artıyor, kimi eş ve dost önerisi, kimi internet bilgileri, kimi de diyetisyenlere başvurarak incelmenin yollarını arıyorlar.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Eker, insanların zayıflama çabasının bilimsel vede yanlış bilginin birbirine karıştığı bir bilgi kirliliği ve dev bir zayıflama endüstrisi yarattığını belirterek

“Popüler diyetler, sağlığı bozacak beslenme önerileri vede piyasaya zayıflama için sürülen çok sayıda ürün, hem paranızdan hem de sağlığınızdan olmanıza neden olabilir. Sağlıklı zayıflamak için öncelikle bilimsel bilgiye dayalı bir beslenme davranışı benimsenmeli, gerekirse bir beslenme uzmanından mutlaka destek alınmalı, popüler zayıflama diyetleri ve ürünlerinden uzak durulmalıdır” diyor.

1. MUCİZEVİ BİR YÖNTEM OLMADIĞINDAN EMİN OLUN

Öncelikle sizi zayıflatacak mucizevi bir ilaç, çay, baharat veya bir besin olmadığından emin olun. Siz özgürce yerken sizi kısa yoldan zayıflatacak bir yöntem en azından henüz bulunamadığını biliyoruz. Dengeli bir beslenme alışkanlığı vede egzersiz ile kilo vermenize yardımcı olabilecek bilimsel dayanağı olan bazı takviyeleri ise mutlaka doktorunuza ve diyetisyeninize danışarak kullanın.

2. ALIŞKANLIKLARINIZI DEĞİŞTİRİN

Zayıflamanın vede ideal kiloda kalmanın bir davranış değişikliği ve istikrarla mümkün olacağını unutmayın. Kilo almaya sebep olabilecek hipotiroidi, insülin direnci gibi metabolik bir sağlık sorununuz varsa öncelikle bunu çözün. Eğer yoksa kilo almanızın sebebini birkaç davranışınızdan ibaret olabilir.

Davranış değişikliği yapmak her zaman çok kolay olmayabilir. Bunun için gerçekçi hedefler belirleyin vede bu alışkanlığı benimsemek için kendinize en az 3 hafta zaman verin. Size kilo aldıran alışkanlıklarınızı terk edip sağlıklı alışkanlıklar edinmeniz, ideal kilonuzu vede sağlığınızı korumanıza yardımcı olacak kilit noktayı oluşturuyor.

3. ŞOK DİYETLERDEN UZAK DURUN, YETERLİ KALORİ AÇIĞI YARATIN

Çok düşük kalorili vede aşırı kısıtlayıcı diyetlerden uzak durun. Bu diyetler başlangıçta, aslında kilo vermenizi sağlayabilirken devamında başladığınız kilodan daha fazlasına dönmenizle sonuçlanabilir

Vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri alacağınız; ancak kalori açığı yaratarak kilo vermezi sağlayacak bir beslenme planını benimseyin. Porsiyonlarınızı ve tabağınızı küçültün. Tabii her zaman daha az yemeniz gerekmiyor; kalorisi düşük yiyecekleri daha fazla tüketerek de bu kalori açığını yakalayabilirsiniz.

4. YAŞAM TARZINIZA EN UYGUN ÖĞÜN DÜZENİNİ OLUŞTURUN

Bunun için kahvaltı başta olmak üzere yaşam tarzınıza uyacak iyi bir öğün düzeni oluşturun vede her gün bu düzeni sürdürmeye çalışın. Acıkmadan yemek yemeyin fakat bir sonraki öğünde aşırı yiyecek kadar aç kalmayın. Günde 2 yada 3 ana öğünü düzenli ve her gün neredeyse aynı saatlerde yapın. Sık sık atıştırmaktan mutlaka kaçının.

5. DOĞRU BESİN SEÇİMLERİ YAPIN, DENGELİ BESLENİN

Beslenme ve Diyet Uzmanı Eker, “Her gün farklı renk vede çeşitte sebze ve meyve tüketin. Az yağlı protein kaynaklarını (et, balık, kurubaklagiller, peynir ve yumurta gibi) diyetinizden eksik etmeyin. Zeytinyağı vede yağlı tohumlar gibi antiinflamatuar yağları yeteri kadar tüketin.

Rafine tahıllar yerine tam tahıl kaynaklarını mutlaka tercih edin. Şeker eklentili yiyecek ve içecekler, yüksek doymuş vede trans yağ içeren fastfoodlar ile işlenmiş gıdalardan uzak durun.”

6. DUYGUSAL SEBEPLERDEN DOLAYI YEMEK YEMEYİN

Hissettiğiniz açlık fizyolojik değil, duygusal bir açlık olabileceğinden öncelikle bunun farkına mutlaka varın. Yemek yemeyi terapi haline getirmeyin, sizi rahatlatacak farklı aktiviteler yapmaya çalışın. Gerçekten acıktığınızda ise tokluğunuzu hissetmek için yediklerinize odaklanmalısınız ve yavaş yavaş yiyin ayrıca iyi çiğneyin.

7. YETERİ KADAR SU İÇİN

Yeterli su içmek yağların daha kolay yakılmasına, iştahınızı kontrol etmenize vede daha az yemenize yardımcı oluyor. Kilo başına 30 ml su içmeyi mutlaka ihmal etmeyin, günde en az 1.5 litre su için. Sularınızın içine elma, tarçın veya salatalık, nane, zencefil ekleyebilir, su içmeyi daha keyifli hale getirebilirsiniz.

8. DÜZENLİ FİZİKSEL AKTİVİTE YAPIN

Sağlıklı kilo verebilmek vede yağ yakabilmek için yediklerinizden aldığınız enerjiyi azaltırken fiziksel aktivitenizi artırmanız gerekiyor. Yağ yakmak için en iyi antrenmanların başında yürüyüş, koşu, dans, bisiklet vede yüzme geliyor.

Haftadan en az 150 dakika orta şiddetli dayanıklılık egzersizleri yapmalısınız. Kaslarınızı desteklemek için bu antrenmanları kuvvet, esneme, denge egzersizleri ile desteklemelisiniz. Düzenli fiziksel aktiviteyi yaşamınız boyunca sürdürebileceğiniz bir yaşam biçimi olarak benimseyin.

9. YETERLİ UYUYUN

Çalışmalar yetersiz uykunun kilo aldırdığını ortaya koymuştur. Yetersiz uyumak iştah hormonlarını arttırıyor vede gün içinde daha fazla yemenize neden oluyor. Yetişkinler için yeterli uyku süresi ortalama 7 ile 8 saat olsa da bu kişiden kişiye değişebiliyor. Çalar saat yada kahveye ihtiyaç duymadan uyanabileceğiniz kadar uyuyun. Ayrıca uyuma vede uyanma saatlerinizi hemen hemen aynı saatlerde olacak şekilde planlayın.

10. SABIRLI VE İSTİKRARLI OLUN

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilan Eker, “Dengeli bir yeme davranışı vede fiziksel aktivite ile kilo vermeye başladıktan sonra kilonuzu belli aralıklarla kontrol edin. Hedeflediğiniz kiloya ulaşana kadar sabırlı vede istikrarlı olun. Vücudunuz her zaman aynı ivme ile kilo vermeyebilir.”

“Bu yüzden 1 ile 2 hafta aralıklarla kilo takibinizi yapın, çok sık tartılmaktan kaçının. Hedeflediğiniz ideal kiloya ulaştığınızda ise o kiloyu korumanız, en az kilo vermeniz kadar çok önemli. Verdiğiniz her 1 kiloyu 1 ay boyunca korumayı başarırsanız verdiğiniz kiloların kalıcı olmasına destek olursunuz” diye ekliyor.”

Kaynak:posta.com.tr