Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Yaz aylarında annelerin sütünü artıracak besinler

Yaz aylarında annelerin sütünü artıracak besinler

Yaz aylarında emziren annelerin nelere dikkat etmesi gerekir?

Yiyecek ve içeceklerin anne sütünü artırdığı doğru mu?

Hangi içecekler anne sütünü artıran etkiye sahip?

Hangi içecekler hem süt miktarını hem de kalitesini olumsuz etkiler?

Anne sütünü artıran ve evde hazırlanabilecek tarifler var mı?

Diyetisyen Nurdan Balakçı, bu soruların tümünü yanıtlıyor…

anne sütü

Yaz aylarında sütünüzü arttırmak için bol bol emzirin…

Anne sütünün önemini artık hepimiz biliyoruz. Uzmanlar, bir bebeğin “en az 6 ay sadece anne sütü” ile beslenmesi gerektiğini yıllardır söylüyorlar. Emzirme süresi ise ortalama 2 yıl! Emzirmenin bebekler için olduğu kadar anneler için de önemi büyük çünkü emzirmek, annenin günlük artı 500 kaloriye daha ihtiyacı var anlamına gelmekte.

Diyetisyen Nurdan Balakçı, “Yüksek protein içeren tam tahıllı ürünler, kurutulmuş meyveler, tüm mevsim meyveleri, sebzeler, yumurta vede tavuk eti süt artırıcı gıdalar arasındadır. Fakat özellikle yaz aylarında, çok süt artıran içeceklere yönelmek daha doğru” diyor.

Süt arttıran yaz içecekleri

Diyetisyen Balakçı, yaz aylarında içilmesi gereken vede süt artıran içecekleri de şöyle sıralıyor;

Su; Sütünüzü artırmadaki en önemli ve kıymetli yardımcınız sudur… Günde en az 8 bardak su içmek, düzenli süt üretimi sağlayacağı gibi, içindeki minerallerle de anne sütünü de zenginleştirir.

Emziren anneler, kendilerini susamış hissetmese bile su içmeli çünkü o suyu hem kendi bedenleri kullanacak hem de bebeğe su sağlamış olacaklar. Özellikle emzirmeye başlamadan önce su içmelerini önemle öneriyoruz.

Ayran; Protein kaynağı olması, kalsiyum vede fosfordan zengin olması ayranı en önemli içeceklerden biri haline getiriyor. Ayrandaki protein vede kalsiyumun yanı sıra fosfor ve bazı mineraller de hem bebeğin kas, kemik ve diş sağlığı, hem de annelerin enerji ihtiyacını karşıladığını unutmayın. Aynı nedenle boy bol yoğurt da yiyin. Günde 2 ile 3 bardak ayran vede yoğurt yeterli. Ayranı az tuzlu veya tuzsuz almayı deneyin.

Meyve Suları: Artık aklımıza hazır satılan meyve suları gelse de içindeki koruyucular sebebiyle bunlardan uzak durun. En güzeli taze sıkılmış meyve suları olacaktır… Bunları evde de kendimiz kolayca hazırlayabiliriz. Yaz mevsimindeki tüm meyvelerin sularını içebilirsiniz. Mesela, kayısıda A ve C vitamini yanında kalsiyum vede potasyum da bulunur.

Vücutta tıpkı östrojen etkisi yapan doğal kimyasallar içerir vede bu sayede annelerin süt üretimi artar. Avakado Omega 3, 6 vede 9 bakımından zengindir. Bunlar anne sütünü de artırır, anneyi de dinç tutar.

Kalsiyum, potasyum, magnezyum zengini çilek vede folik asit zengini muz aynı zamanda anne sütünü de artırır. Bu tür yaz meyvelerini karıştırıp suyunu sıkarak, bu karışımı süte ekleyip veya yoğurda karıştırıp yemek ise hem bebeğinize hem size yarar.

Maden Suyu; Maden sularının içinde bol miktarda mineral bulunur vede bu da hem annenin hem bebeğin sağlığı için yararlıdır. Üstelik maden suyu, süt üretimini de oldukça artırır.

Çünkü içindeki minerallerle vücut dengesini sağlarlar. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir nokta var; Maden suyu ile maden sodası aynı şey değil! Maden sodasının size bir yararı olmayacaktır. Maden suyu şişelerinin üzerini dikkatle okuyun vede doğal maden suyu satın aldığınızdan emin olun.

Ev Yapımı Şerbetler: Eski bir gelenek son zamanlarda yine gündemde; Lohusa şerbeti… Çok eskiden beri yeni doğum yapmış kadınlarda anne sütünü artırdığı bilinen bu şerbetin dört temel malzemesi var; Lohusa şekeri, çubuk tarçın, karanfil vede su… Fakat sütü artırmak için evde başka başka şerbetler de yapılabilir. Bunun için de taze vede kurutulmuş meyveler kullanabilirsiniz.

Bu içeçeklerden mutlaka uzak durun!

Diyetisyen  Balakçı, emziren annelerin sıvı alma adına yanlış içeceklere yöneldiğine de dikkat çekiyor;

Hazır limonatalar, gazlı tüm içecekler emziren anneler için yarardan çok zarar getiriyor. Belki annenin susuzluğunu giderir, vücuttaki sıvı alımını artırır fakat anne sütünün besin değerini düşürürler. Daha da önemlisi içerdikleri gaz anne sütüne, oradan da bebeğe geçtiği için bebekte gaz sorunu ortaya çıkar.

Bütün yapay aromalı içecekler de içerdikleri koruyucular sebebiyle bebekler için tehlikeli, tehlike yoksa bile yararsızdır. Soğuk hatta evde hazırlanmış bile olsa çay, kahve gibi içeceklerde tein vede kafein gibi uyarıcı maddeler bulunur. Bunlar da hem annede hem bebekte uykusuzluk, sinirlilik, gerginlik sebebidir ki annenin de bebeğin de uykuya vede sakinliğe fazlasıyla ihtiyacı vardır.

Ayrıca çay vede kahve kalsiyum ve demir emilimini olumsuz etkiler. Yani siz istediğiniz kadar ayran içip yoğurt yiyin, çay vede kahveden vazgeçmiyorsanız, bebeğe faydası dokunmaz. Bu arada meyveli soda yerine maden suyu içilmesi gerektiğini de yeniden hatırlatalım…

2 tarif ve bol anne sütü

Diyetisyen Balakçı, anne sütünü artırmaya yarayan 2 de tarif veriyor.

İÇECEK TARİFİ:

1 su bardağı süt.

1 su bardağı dolusu mevsim meyvesi, (böğürtlen, çilek, ahududu gibi)

1 tatlı kaşığı bal,

10 adet fındık yada 2 adet bütün ceviz içi,

Buz…

Blender’dan geçirin, içeceğiniz hazır!

ÇAY TARİFİ:

1 yemek kaşığı rezene yada anason tohumu,

1 adet orta boy çubuk tarçın,

1 yemek kaşığı kurutulmuş hindiba…

Bu malzemeler kaynatılmaz; kaynamış suda 10 dakika demlemeye bırakın. Soğuduktan sonra içine buz ekleyerek içebilirsiniz.

Rezene ve anason tohumunun sütü artırdığı vede hem anneyi hem bebeği sakinleştirdiği yüzyıllardır biliniyor. Hindiba ise hem probiyotik zengini hem de sindirim için yararlıdır.

Farklı bilgiler için;  Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

kaynak:posta.com.tr