Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Yaz sıcaklarında sağlığınızı sütle koruyun

Yaz sıcaklarında sağlığınızı sütle korumanız mümkün…

Uzmanlar, her yaşta süt içerek kalp sağlığını yakından ilgilendiren hipertansiyonun önlenebileceğini, hipertansiyonu kontrol altında tutmak için günde 2 bardak süt içilmesi gerektiğini vurguluyor.

süt

Küçük yaştan itibaren düzenli olarak süt tüketilmesinin ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan kalp hastalıklarının önlenmesinde ciddi oranda etkili olduğu belirtiliyor. Uzmanlar, sütün içerisinde kan basıncının düşürülmesinde etkili olan protein, kalsiyum, fosfor gibi besin öğelerinin de bulunduğunu vurguluyor. Sütün bu özelliği ile hipertansiyonu dengede tutarak olası kalp hastalıkları riskini de oldukça azalttığı ifade ediliyor.

Beslenme vede  Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, süt tüketiminin hipertansiyonu vede kalp sağlığını doğrudan olumlu etkilediğini söyledi. İnanç, “Her gün yeterli miktarda süt içerek kalbin iş yükünü artıran vede atardamarlara zarar veren hipertansiyondan korunmak mümkün. Hipertansiyon zaman içinde özellikle kalp, böbrek, göz vede beyine kan götüren atardamarlarda hasar oluşmasına neden olmaktadır. Özellikle tansiyon hastaları başta olmak üzere, yaşı ne olursa olsun herkesin düzenli olarak 2 bardak süt içerek tansiyonlarını dengelemesi mümkündür” şeklinde konuştu.

Hipertansiyonun inme, kalp krizi vede böbrek yetersizliğinin önemli kilit nedenlerinden biri olduğunu da kaydeden İnanç, “Süt vede süt ürünlerinde bulunan kalsiyumun alımı azaldıkça arteriyel kan basıncı artarak hipertansiyona neden olmaktadır. Bu sebeple kalsiyum tüketiminin artırılması gerekmektedir. Kalsiyum vede fosfor açısından en zengin besin de süt ve süt ürünleridir” dedi.

kaynak:posta.com.tr