Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Çocuğunuzun inatçı olma sebebi siz misiniz?

Çocuğunuzun inatçı olma sebebi acaba siz misiniz?

Çocukların özellikle 2 ile 6 yaş arasındaki dönemde sergilediği inatçı tutumlar bir sorundan ziyade geçiş dönemi sıkıntısı oluyor. Fakat, uzmanlar ailelerin bu sıkıntılı süreci körükleyecek davranışlardan kaçınması gerektiğini söylüyor…

Söz dinlemiyor, bağırıyor, ağlıyor, kendini yerden yere atıyor… “Hayır” ise onun en favori kelimesi… Çocuklarda en sık 2 ile 6 yaş arasında ortaya çıkan vede ebeveynleri oldukça zorlayabilen “inatlaşma” sanılanın aksine bir sorun değil, duygusal gelişim ile benlik algısı oluşumunun olağan bir parçası.

Psikolog Sena Sivri engellenme hissi ortaya çıktığında çocuğun öfkelenmesinin vede kendi dediğini yaptırmaya çalışmasının onun gelişim sürecinin sağlıklı ilerlediğinin bir göstergesi olduğuna dikkat çekerek;

“Çocuklar haz ilkesiyle hareket ederler, benmerkezci bir yapıları vardır vede hep kendi istedikleri olsun isterler. Kurallar ve engellenmelerle karşılaştıklarında da bunları kabul etmek istemezler, itiraz ederler. Bireysellik gelişimi için gereklidir bu inatlaşma hali vede aslında çocuğun “ben de varım deme şeklidir” diyor.

Peki çocuklar hangi durumlarda inatlaşırlar? Psikolog Sena Sivri, çocukları inatlaşmaya iten 8 sebebini anlattı, ebeveyn olarak neler yapılması gerektiği konusunda önemli öneriler ve uyarılarda bulundu.

ÇOCUĞUNUZUN “İNAT” ETMESİNİN 8 NEDENİ!

AŞIRI OTORİTER DAVRANIYORSANIZ

Aşırı otoriter yetiştirme tarzına sahip ebeveynlerin çocuklarında bu otoriteye karşı inatlaşmanın çok daha yoğun görüldüğü yapılan araştırmalarda ortaya konmuştur.

Ne yapmalı? Çocuklarda 2 ile 6 yaş arasındaki inatçılığın gelişim sürecinin normal bir parçası olduğunu unutmayın ve reddedici, inatlaşmaya yönelik ya da cezalandırıcı tepkiler vermeyin.

EĞER ISRARCI BİR TUTUM SERGİLİYORSANIZ

Çocuğun “hayır” dediğine, herhangi bir açıklama yapmadan ısrarcı olunması da inat etmesine sebep olabiliyor. Bu dönemde bireyselliğini ispat etmeye çalışan vede sorgulayan çocuk için tek başına “hayır” yanıtı alması engellenme duygusundan başka bir sonuca yol açmıyor.

Ne yapmalı? Neden ısrarcı olduğunuzu sakince açıklamalısınız ve  çocuğunuzun bu duruma dair başka soruları varsa yanıtlamalısınız.

HER İSTEDİĞİ ŞEYDE “HAYIR” DİYORSANIZ

Çocuğun her isteği şeyde “hayır” cevabı ile karşılaşması da inatçılık sorununa sebep olabilen bir başka önemli etken. “Çünkü çocukların en ihtiyaç duydukları şey kabullenme vede sevgi hissidir.

Devamlı “hayır” cevabı çocukta reddedilme vede engellenme duygularını uyandırdığı için inatçılığını pekiştirecektir” uyarısında bulunan Psikolog  Sivri, sözlerine şöyle devam ediyor: “İster sebebi aşırı yoğunluk, isterse çocuğun taleplerinin o an gerçekleştirilemiyor olması olsun, isteklerinin tümünü reddetmeyin”.

Zaman, mekan vede şartları uygun hale getirerek isteklerini gerçekleştirmesine alan tanıyın. Gerçekten “hayır” olanın neden “hayır” olduğunu anlatın. Erteleme gereken durumlarda da bunu izah ederek yapmalısınız.

EĞER İLGİNİZE İHTİYAÇ DUYUYORSA

Bazen çocuklar ebeveynlerinden ihtiyaçları olan ilgiyi alamadıklarında huysuzlaşıp, inatlaşarak bu ilgiyi almaya çalışabiliyorlar.

Ne yapmalı? Ne kadar yoğun olursanız olun, onunla etkili zaman geçirmeye özen göstermelisiniz. Dikkatinizi bozacak her şeyden uzaklaşarak sadece çocuğunuza zaman ayırmalısınız.

EĞER EVDE KURALLAR NET DEĞİLSE

Bir gün izin verilen şeye ertesi gün “hayır” denildiği durumlarda sorgulamaları arttığı vede kafaları karıştığı için çocuklar inatlaşmaya başlarlar.

Neler yapmalı? Kurallarınız mutlaka net olmalı, çocuğunuz için anlamsız kalmamalı. Ne, ne zaman neden evet; ne, ne zaman, neden hayır bilgisini onun anlayacağı dilde anlatmanız oldukça önemli.

EBEVEYNLERİ OLARAK FARKLI TUTUMLAR SERGİLİYORSANIZ

Annenin “evet” dediğine babanın “hayır” demesi veya babanın “evet” dediğine annenin tam aksine olumsuz yaklaşması durumunda çocukların kafası karışıyor, bunun sonucunda inat edebiliyorlar.

Ne yapmalı? Ebeveyn olarak aynı çizgide hareket etmeye mutlaka özen gösterin. Çocuğunuza karşı tutumunuz vede koyduğunuz kurallar aynı olmalı. Birinizin “hayır” dediğine, diğeriniz asla “evet” dememeli.

EĞER HATALI ÖDÜLLENDİRME YOLUNA GİDİYORSANIZ

İnatlaştığı bir konuda ebeveynin sözünü dinledi diye coşkulu onaylama vede ödüllendirmeler, sanılanın aksine inatlaşmayı pekiştiriyor. Çünkü çocuk her inatlaştığında ödüllendirileceğini öğrenmiş oluyor.

Ne yapmalı? Hatalı ödüllendirmeden mutlaka kaçınmalısınız. Bu, çocuğunuzda “Sorun çıkarırsam istediğimi alırım” algısı oluşmaması için çok önemlidir.

EĞER SİZ DE İNATÇI BİR KİŞİLİĞE SAHİPSENİZ

Çocuklar inatçılık konusunda ebeveynlerini bazen rol model olarak alabiliyorlar. Anne babalarının aralarındaki iletişimi sürekli gözlemliyor vede onların birbiriyle iletişimini modelliyorlar.

Ne yapmalı? Anne baba olarak çocuğunuza iyi bir rol model olmalı, inatçı davranışlar sergilemekten mutlaka kaçınmalısınız.

PEKİ NE ZAMAN BİR SORUNUN HABERCİSİ?

Çocuğunuzda inatçı tavırlar geliştiğinde onunla konuşmalı, gerekçelerini dinlenmeli vede ebeveynler olarak kendi gerekçelerinizi de onun anlayacağı bir dilde anlatmalısınız Peki, inatçılık çocuklarda ne zaman bir sorunun habercisi olabilmekte?

Psikolog Sena Sivri, inatçılığın ancak engellenme vede kuralla karşılaşma anları dışında da çok yoğun yaşandığı takdirde altında bir sorun yatabileceğine işaret ederek,

“Çocuk kendisine, çevresine yada eşyalara zarar vermeye başlamışsa, sürekli küskün, kızgın vede öfkeli tavırlar gösteriyorsa, işte o zaman inatçılığın normal gelişim sürecinin bir parçası olmaktan çıkıp sorun haline dönüşmüş olduğundan bahsedebiliriz. Bu durumda bir uzmana başvurmak çok önemlidir” diyor.

kaynak:posta.com.tr