Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Çocuklarda egzamanın belirtileri neler?

Çocuklarda egzamanın belirtileri neler? Egzama genetik mi?

Çocukluk ve yetişkinlik döneminde, kaşıntı vede yanma gibi belirtilerle gündelik hayatı oldukça etkileyen egzama hakkında bilinmesi gerekenleri Alerji, İmmünoloji, Astım ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Özkan Karaman sizler için anlattı.

Karaman, egzamalı çocukları olan ebeveynlerin beslenme vede temizlik konusunda nelere dikkat etmesi gerektiğini sıraladı.

alerji

Egzama nedir?.

Genetik bir hastalık mıdır?

Egzamayı geçiren bitkisel bir formül var mı?

Alerji, İmmünoloji, Astım ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Özkan Karaman egzama ile ilgili bize önemli bilgiler verdi.

Egzama nedir ve genetik bir hastalık mıdır?

Egzama, deride oluşan yangın, dermatit demektir. Pek çok sebeple bağlı olarak gelişebilmektedir. En sık görülen sebebi alerjik nedenlere bağlı atopik dermatit olup deride irritasyona ve belli maddelere temastan sonra gelişebilen kontakt dermatitler de mevcuttur. Egzamada aileden genetik geçiş genellikle mevcut olup değişen yaşam tarzı, beslenme vede çevresel faktörler de ortaya çıkmasında etkili bulunmuştur.

BEBEKLERDE EK GIDA DÖNEMİNE ÇOK DİKKAT EDİLMELİ

Egzamalı çocuklarda kızarıklık, şiddetli kaşıntı, sulanma, kabartı, pullanma, kabuklanma gözlenebilir. FOTO:SHUTTERSTOCK
Çocuk vede bebeklerde egzamanın belirtileri nelerdir?

Bebeklerde genellikle ek gıda döneminden sonra karşımıza çıksa da daha erken aylarda da alerjinin yoğunluğuna vede türüne göre görülebilmektedir. Lezyonlar yanaklar, alın vede saçlı deride başlayıp gövde, kol ve bacakların dış yüzlerine yayılır.

Kızarıklık, şiddetli kaşıntı, sulanma, kabartı, pullanma, kabuklanma gözlenebilir. Çocukluk çağı egzamasında ise döküntüler genellikle bilekler, el, ayak, dirsek ekleminin vede kıvrım bölgelerinin iç yüzleri, göz ve ağız çevresinde ortaya çıkar. Genellikle ciltte çizgilenme, kalınlaşmaya yol açabilmektedir.

Egzamanın kesin bir tedavisi var mıdır?

Olguların yaklaşık %90’ında uygun tedavi seçimi vede tedaviye uyum ile egzama belirtilerinde düzelme, hastalığın tekrarlama oranlarında ve komplikasyonlarda azalma sağlanabilir.

Egzama tanısı alan çocuklarda gıda ve özellikle ev tozu akarı gibi alerjenler ile temasın mümkün oldukça azaltılması, cilt lezyonlarının azalmasını ve tedaviye yanıtı arttırabilir. Ancak, korunma önlemleri ve tedavi seçenekleri ile kesin olarak tedavi edilebilmesi günümüz koşullarında mümkün değildir.

BİTKİSEL ÇÖZÜMLERİ DOKTORUNUZA MUTLAKA DANIŞIN

Yanlış kullanılan bu ürünler kuruluğu artırabilmekte hatta bakteriyel enfeksiyonların gelişerek egzamanın tedavisini zorlaştırabilmektedir. FOTO:SHUTTERSTOCK
Egzama ataklarını hafiflettiği iddia edilen bitkisel öneriler hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Bu konuda insanlar arası dolaşan yanlış vede tehlikeli bilgiler var mı?

Kullandığımız ilaçların çoğunda bitkiler hammadde olsa da, içerdiği miktar çok çok önemlidir. Bu yüzden halk arasında dolaşan, egzamaya iyi geldiği belirtilen öneriler kişinin egzamasının türü vede esas nedenine göre kişiye özel olmalıdır ve mutlaka doktora danışılmalıdır.

Aksi halde yanlış kullanılan bu ürünler ciltte  kuruluğu artırabilmekte hatta bakteriyel enfeksiyonların gelişerek egzamanın tedavisini zorlaştırabilmektedir.

Egzama kaşıntılarını hafifletmenin herkes için uygun olabilecek bir yolu var mıdır?

Kaşıntı, en önemli belirtilerden biridir aslında. Kaşıntı; uyku düzeninde bozulmaya sebep olup hastaların hayat kalitesini düşürebilir. Günümüze kadar yararı kesin olarak gösterilebilmiş bir tedavi seçenek ve şekli yoktur. Etkinliği gösterilmiş olan ilaçlar bulunmaktadır. Alevlenmeleri tetikleyici faktörlerden uzak durmak vede nemlendirici kullanmak önerilmektedir.

BANYO YAĞLARI KİŞİYİ RAHATLATIYOR

Atopik dermatitli çocuklarda, sağlıklı çocuklardan farklı olarak cilt koruyucu yağ tabakasını kaybetmeye eğilimlidir. FOTO:SHUTTERSTOCK
Atopik dermatitli çocuklarda, sağlıklı çocuklardan farklı olarak cilt koruyucu yağ tabakasını kaybetmeye eğilimlidir. Bu sebeple, haftada en fazla iki veya 3 kez yıkanmalıdır. Banyoda geçen süre ortalama beş dakika kadar olmalı, yıkanma işleminin son 2 dakikasında deriden su kaybını önlemek için banyo yağları kullanılmalıdır.
Banyo yağları küvetin içine konulan suya eklemek koşulu ile uygulanır. Amaç, çocuk yavaşça sudan çıkarılırken vücuduna yağın yayılması amaçlanır. Sonrasında ise, çocuk yumuşak bir havlu ile nazikçe tamponlanarak kurulanır.

Cilt kuruluğu kaşıntıya sebep olmaktadır. Nemlendiriciler, atopik bireylerde cildin bariyer işlevini iyileştirir vede tahriş edici ilaçlara hassasiyetini azaltır. Nemlendiriciler en az günde iki kez, ideali banyodan hemen sonra vücut hafifçe kurulandıktan sonra mutlaka uygulanmalıdır. Çünkü banyo sonrasında uygulandıklarında nemlendiricilerin deriden emilimi daha  iyi olacaktır.

Bariyer görevi gören banyo yağları, emülsiyonlar vede misel solüsyonları da deriden su kaybını azaltarak nemlendirmede fayda sağlayabilirler.

DOKTORUN VERDİĞİ DİYETE MUTLAKA UYMALI

Bebeklerde ülkemizde en sık alerjiye yol açan besinler süt, yumurta, buğday, kuru yemişler ve deniz ürünleridir. FOTO:SHUTTERSTOCK
Egzaması olanlar günlük hayatında nelere dikkat etmelidir?
Ne yemeli, ne yememeli, cilt temizliğinde özellikle nelere dikkat etmeli?

Öncelikle hastaların mutlaka doktorlarının önerisinde diyet yapmaları gerekmekte. Özellikle çocuklarda alerjik egzamanın en sık nedeninin besin maddeleri olduğunu düşünecek olursak tespit edilen gıda maddesinin diyetten uzaklaştırılması gerekmektedir. Bebeklerde ülkemizde en sık alerjiye yol açan besinler de süt, yumurta, buğday, kuru yemişler ve deniz ürünleridir.

Ama aile kesinlikle bir alerji uzmanına danışmadan büyüme çağındaki çocuğuna diyet uygulamamalıdır. Ayrıca çocuklarda paketli ürünlerin vede katkı maddeli besinlerin aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır.
Cilt temizliğinde kozmetik vede parfüm içerikli ürünler tercih edilmemelidir.

Saç derisinde kuruluk, pullanma ve kaşıntılı bazen yağlı plakların geliştiği egzama türüdür. FOTO:SHUTTERSTOCK

Saç derisindeki egzama için ne yapılabilir?

Saç derisinde kuruluk, pullanma vede kaşıntılı bazen yağlı plakların geliştiği egzama türüdür. Kullanılan saç temizleme vede bakım ürünlerindeki kimyasallara bağlı irritasyon, alerji ve enfeksiyöz nedenlere bağlı olarak gelişebilmektedir. Ayırıcı tanı için mutlaka uzman bir doktorlara danışılmalıdır. Esas sebep tespit edilmesinin ardından tedaviye geçilmesi uygun görülmektedir.

sözcü.com