Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

En yaygın ruh sağlığı hastalığı depresyon

En yaygın ruh sağlığı hastalığı depresyon

TÜRKİYE Psikiyatri Derneği Medya Koordinatörü Dr. Şahut Duran, kadınlarda yaşam boyu psikiyatrik hastalık riskinin erkeklere göre 2 kat daha fazla olduğunu belirterek, en yaygın ruh sağlığı hastalığının depresyon olduğunu bildirdi.

İlk kez 1992 yılında Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından kutlanmaya başlayan 10 ekim dünya Ruh sağlığı Günü sebebiyle Türkiye Psikiyatri derneği, Türk Nöropsikiyatri Derneği, Türk Psikologlar Derneği ve Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği ortak bir açıklama yaptı.

Psikiyatri hastalarının haklarının korunmasını sağlayacak Ruh Sağlığı Yasası’nın 2018 ve 2019 Yasama Yılı’nda çıkarılması istenilen açıklamada sağlık çalışanlarına yönelik şiddete de vurgu yapıldı.

KADINLARDA RİSK ERKEKLERE ORANLA 2 KAT DAHA FAZLA
Dr. Şahut Duran, depresyonun Türkiye’de görülme sıklığının %10 olduğunu vurgulayarak, “Kadınlarda yaşam boyu psikiyatrik hastalık riski, erkeklere oranla 2 kat daha fazla. Depresyon % 10 sıklıkla halen en yaygın ruh sağlığı hastalığı” dedi.
depresyon
İNTİHAR ÖLÜMLER SON 45 YILDA % 60 ARTTI

İntihardan ölümlerin 15 ile 35 yaş arasında en sık 3’üncü ölüm nedeni olduğu kaydedilen açıklamada, “Dünyada son 45 yılda intihar nedeniyle ölümler % 60 arttı. Her yıl 1 milyondan fazla kişi intihar ederek ölmekte. İntihar ederek ölenlerin % 70’inde depresyon olduğu biliniyor. Depresyon hastalarının % 15’i intiharla ölüyor.

Majör depresyon kişinin genel sağlık durumunu bozuyor, eşlik eden her türlü diğer sağlık sorunun daha kötüye gitmesine sebep oluyor. Ayrıca bireysel vede sosyal tüm etkinlik alanlarının zayıflamasına yol açıyor” denildi.

DEPRESYON TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR HASTALIKTIR

Depresyon tedavisinde bilim dışı söylemlerin geri dönülemez sonuçlara sebep olduğu  belirtilen açıklamada şunlar ifade edildi;

“Depresyonun çocuklarda görülme sıklığı % 3 ile 5’tir. Ergenlerde görülme sıklığı ise % 15 ile 20 arasında değişiyor. Çocuklukta maruz kalınan, taciz, erken ebeveyn kaybı gibi kötü yaşam olaylarına maruz kalmak, ailesel yatkınlık vede çeşitli tıbbi hastalıklar buna yol açmaktadır. Depresyonun tedavi edilebilir bir rahatsızlık olduğu unutulmamalıdır.

Güncel tedavi kılavuzlarına göre tedavi yöntemi kişiye özel olarak planlanması gerekir. Burada hastalığın şiddeti, eşlik eden başka bir hastalık olup olmaması, önceki tedavi süreçleri, yineleme sayısı önemli göstergelerdendir. Tedavi seçenekleri arasında başlıca, psikoterapi, farmakoterapi, elektrokonvulsif terapi sayılabilir.”

kaynak:hürriyet.com