Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Hashimoto tiroiditinde nelere dikkat edilmeli?

Hashimoto tiroidi hakkında bilmeniz gerkenler

Etkileri vücudumuzdaki her bir hücrede görülen tiroid hormonu, büyüme, gelişme, metabolizma dengesi gibi yaşamsal faaliyetler için olduğu kadar, nörolojik vede psikolojik iyilik hali için de çok gerekli bir hormondur.

Klinik olarak çocuklarda hipotiroidin, hipertiroide göre daha sık görüldüğünü söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları& Çocuk Endokrin Uzmanı Prof. Dr. Nesibe Andıran, bunun nedenleri arasında ilk sırada hashimoto tiroiditin bulunduğunu belirtti.

HASHİMOTO TİROİDİT NEDİR?

Hashimoto tiroidit  otoimmün bir hastalıktır. Vücudun bağışıklık sistemi bilinmeyen bir nedenle tiroit bezini yabancı ve tehlikeli olarak algılar, tiroid bezine karşı savaş açar.  Vücudu korumak için hücrelerle, antikorlarla tiroit bezine saldırırlar. Bu da tiroit bezinin çalışmasını vede yeterince tiroit hormonu salgılamasını engeller. Tiroid bezi yetmezliğinin en önemli nedeni Hashimoto tipi tiroid bezi iltihabıdır.

Hastalığın başlangıcında yapılan muayenede küçük bir guatr tespit edilebilir. Kanda anti-TPO seviyesi yükseklir. TSH, T3 ve T4 gibi tiroid fonksiyon değerleri normal, düşük veya nadiren yüksektir. Zaman geçtikçe tiroid yetmezliği gelişir. Yıllar geçtikçe tiroid bezi giderek küçülür. Çocukluk çağında nadir olarak rastlanan hastalık en çok ergenlikte vede kız çocuklarında görülür.

HASHİMOTO TİROİDİT BELİRTİLERİ VE TEDAVİ ŞEKLİ

Tiroid hormonunun azlığı (hipotiroidi) veya fazlalığı (hipertiroidi), çocukluk ve ergenlik çağında her biri kendine özgü şikayetlerle kendini gösteren çeşitli hastalıklara sebep olur. Tiroid bozuklukları bazen belirti vermeyebilir ve fakat laboratuvar testleriyle tespit edilebilir. Hayatın bu evreleri büyüme vede gelişmenin en yoğun ve en hızlı gerçekleştiği dönemdir. Tiroid fonksiyon bozuklukları ise başta bedensel gelişim olmak üzere çocuğun psikolojisini de olumsuz etkilemektedir.

Hashimoto tiroidit, çok yüksek derecede genetik geçişi olan bir hastalıktır. Ailesinde Hashimoto tiroidit öyküsü olan çocuk vede gençlerin bu yönden takibi, hastalığın erken teşhisi bakımından önemlidir ve tedavinin başarı şansını artırır.

Günümüzde Hashimoto tiroidit hastalığını tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi şekli henüz yoktur. Eğer birlikte guatr vede tiroid bezi yetmezliği varsa, bunlar tedavi edilebilir. Tedavide TSH düzeyini normal seviyeye getirecek hormon ilaçları kullanılmaktadır. Hipotiroidi yani tiroid yetmezliği olmadığı halde guatrı olan Hashimoto hastalarında, tiroid ilaçları sayesinde guatr küçülebiliyor.

Hashimoto tiroidit, eğer guatr vede tiroid yetmezliği yoksa herhangi bir belirti göstermez. Rutin sağlık kontrollerinde veya başka bir nedenle yapılan kan tahlillerinde anti-TPO serum seviyesinin yüksek olmasından anlaşılır. Genel yaklaşım, guatr vede yetmezliğe sebep olmadığı sürece tedaviye gerek olmadığı ama mutlaka takip edilmesi gerektiği yönündedir.

Diğer bilgi veren yazılar için; https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/hasimato/

Kaynak:Kelebek.com