Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

İmplant tedavisi artık çok kolay!

İmplant tedavisi artık çok kolay!

Günümüzde eksik dişlerin yerine konacak protez diş uygulamalarında kullanılan çok değişik materyal vede çeşitli yöntemler var.

Dental implantların doğal diş yapısına en uygun alternatif olduğunu vurgulayan Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ayşe Yılmaz, implant uygulamasının genellikle muayenehane koşullarında vede lokal anestezi altında yapılabilir olmasının da önemli bir avantaj sağladığına dikkat çekti.

Diş implantları, kaybedilmiş diş kökünün yerine yerleştirilen vede diş kökünün işlevini yerine getirmesi beklenen titanyum vidalardır. Protez diş, bu vidaların üzerine takılıyor. İmplant tedavisiyle doğal diş yapısına en yakın onarımı yapmak mümkün oluyor.

DİŞ İMPLANTLARINDA TEDAVİ SÜRECİ NASIL OLMALI?

Günümüzde implant tedavisinde gelinen son noktada artık hastalara aynı gün implant uygulanıp protezleri de yapılabilmektedir. Ağızlarında hiç dişi olmayan hastalarda alt çeneye vede üst çeneye 4’er adet implant yada alt çeneye 4 adet üst çeneye ise 6 adet implant uygulanarak aynı gün içinde sabit gecici protezleri yapılabilmektedir.

Hatta hastanın kullanmakta olduğu hareketli protezleri var ise eğer, bunları yeni yapılan implantlara uyarlayarak implantların kemikle kaynaşma süresi olan 2 ile 3 ay boyunca sabit ve geçici protez olarak kullandırabiliyoruz. 2 ile3 ay sonra ise hastanın daimi protezleri yapılmaktadır.

Tek diş eksikliğinde yada birden fazla diş eksikliğinde de bu işlem yapılabilir. Bazen travmaya yada başka nedenlerden dolayı hastaların özellikle ön dişleri çekime gidebilmektedir. Böyle durumlarda implant tedavisi ile birlilte hastanın kendi dişini geçici olarak kullandığımız durumlar söz konusu da olabiliyor.

İmplant sayısı eksik dişlerin sayısına, hastanın yaşına, hastanın kemik yapısına vede aksının uzunluğuna göre belirlenir. Böylece hasta implantın kemikle kaynaşma sürecini beklerken dişsizlik çekmemekle birlikte sabit geçici (takılıp çıkarılmayan) dişler ile bekleme süresini tamamlamış oluyor.

İMPLANT TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

İmplant tedavisi lokal anestezi altında vede sadece tedavinin yapılacağı bölge uyuşturularak yapılır. İmplantın yerleştirileceği yerdeki diş etine yapılacak ufak bir kesi ile birlikte bu iş için özel olarak geliştirilmiş aletlerle kemikte küçük bir oyuk açılır vede bu oyuğun içine implant yerleştirilerek sabitlenir. İşlem sonunda diş etinde açılmış olan kesi dikilerek kapatılır.

Bu işlemlerin tamamı, lokal anestezi altındaki hasta için herhangi bir zorluğu vede acısı olmayan, kısa süren bir cerrahi işlemdir. Operasyondan sonra da hastaların genellikle önemli bir şikayetleri olmaz. Nadiren yanaklarda şişme görülebiliyor. Olası şikayetlerin tümü en fazla 1 ile2 gün sürer.

İMPLANTLARIN VÜCUDA ZARAR VERME OLASILIĞI SÖZ KONUSU MUDUR?
PEKİ! BAZEN VÜCUDUN KABUL ETMEDİĞİ SÖYLENTİSİ DOĞRU MUDUR?

İmplantlar titanyumdan yapılan, hafif, güçlü vede vücut ile uyumlu materyallerdir. Dolayısıyla toksik olmamakla birlikte alerji riski yaratmazlar. Ama hastada titanyuma karşı allerji var ise implant yapımı endike değildir. İmplantların markası, yapılan ortamın sterilizasyonu, yapan doktorun bu alandaki uzmanlığı implantın kemikle kaynaşmasında çok önemli bir etkendir.

YAPILAN İMPLANTLAR UZUN ÖMÜRLÜ MÜDÜR?

Ağız içinin vede dişlerin bakımı ne kadar iyi yapılırsa implantların ömrü de o denli uzun olur.

İMPLANTLARIN AVANTAJLARI NELERDİR?

İmplant uygulaması, diğer geleneksel protez uygulamalarına göre çok daha iyi sonuçlar veriyor.

  • Komşu dişlerin kesilmelerine gerek kalmaz, orijinal dişler korunur,
  • Kemik erimesini önler,
  • Daha iyi konuşma, ısırma vede çiğneme fonksiyonu sağlar,
  • Daha estetiktir,
  • Daha dayanıklıdır,
  • Rahat vede güvenilir bir uygulamadır,
  • Uzun vadede değerlendirildiğinde daha ekonomiktir,

Pek çoğumuz, dişlerimizle ilgili bir sorun olduğunu ancak çok şiddetli ağrılar çektiğimizde kabul ederiz. Nedeni diş hekimi korkusu ya da ekonomik kaygılar olabilir. Ama sorun hiçbir zaman tek bir dişle sınırlı kalmaz ve günler geçtikçe hem diş hekimi korkusu hem de ekonomik külfet giderek artar.

Yersiz korkulardan kurtulmanın yolu ise düzenli diş hekimi ziyaretleri olmalıdır. Sorunların daha başından tespit vede tedavi edilmesi ise çok daha kolay ve ekonomiktir.

kaynak:kelebek.com