Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Önemli bir sağlık sorunu; İdrar kaçırma

Önemli bir sağlık sorunu olan İdrar kaçırma

İdrar kaçırmanın hayat kalitesini etkileyen bir problem olduğunu vede farklı şekillerde görülebildiğini ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Önay Yalçın, bu problem hakkında merak edilenleri sizler için anlattı.

İdrar kaçırma, ne yazık ki özellikle kadınlarda sık görülen çok önemli bir yaşam kalitesi sorunudur. Kabaca her 3 kadından biri idrar kaçırma sıkıntısını yaşar. Fakat bu sorunun boyutu çok farklı olabilmektedir. Ağır vakalarda, devamlı ped taşımak zorunda kalan kadınlarda, idrarla ıslanmış pedlerle ciltte de tahriş görebilmekteyiz. Mantar vede bakteri enfeksiyonları da gelişebilmektedir.

İdrar kaçırma başka yakınmalarla birlikte olabiliyor. Sık sık idrara gitme, sıkışma, gece idrara sık kalkma, idrar yaparken yanma yada kesik kesik idrar yapma, idrar yapamama, tam boşaltamama bu yakınmalar arasında sayılabilir.

FARKLI ŞEKİLLERDE GÖRÜLEBİLMEKTEDİR!

İdrar kaçırma çok farklı şekillerde olabilir; gülerken, öksürürken, ağır kaldırırken yada spor yaparken görülebilir. Diğer bir idrar kaçırma da tuvalete yetişememe şeklindedir ki genellikle yaşla birlikte daha sık görülür yada mevcut şikâyet ağırlaşır, neredeyse devamlı idrar akışından söz edilir. Bazı kadınlarda her iki tipte kaçırma birlikte olabiliyor.

Uyku sırasında idrar kaçırma olabiliyor. Bu sorun sadece çocuklukta görülmez, bazen erişkin kadınlarda da olabilir. Çok sıkıntılı bir durum ise, beraberlik sırasında idrar kaçırmadır. Mesanenin doluluğunun fark edilmemesi halinde taşma ile idrar kaçırma meydana gelebiliyor. İdrar yolları ile üreme sistemi organları arasında, doğuştan yada sonradan operasyon komplikasyonu olarak meydana gelen anormal açıklıklar da devamlı idrar akışı şeklinde idrar kaçırmalara sebep olur.

Bu çok farklı şekilde görülebilen idrar kaçırmaların sebeplerinin de çok değişik olduğu açıktır. Dolayısıyla idrar kaçırma yakınmasının vede birlikte olduğu diğer şikayetlerin detaylı araştırılması, doğru bir tanıya ulaşmak için şarttır. Sıklıkla bu sadece öyküyü dinleme vede muayene bulguları ile birlikte yeterli olmayıp, laboratuvar tetkiklerine de gereksinim olmaktadır.

İdrar kaçırmanın sıklıkla birlikte olduğu üreme organları sarkmaları da bu aşamada değerlendirilmeli vede tedavi yönteminin seçiminde dikkate alınmalıdır.

Benze yazılar için; https://www.florence.com.tr/kadinlarda-idrar-kacirma-uriner-inkontinans-ve-tedavisi

Kaynak:kelebek.com