Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Profesyonel makyajda bunlara dikkat!

Profesyonel makyajda bunlara dikkat edin.

Güzel görünmek, her şeyden önce kişinin kendini iyi hissetmesi için önemlidir. Sadece estetik olarak değil de psikolojik olarak da kişinin yaşamını şekillendiren bir olgu. Makyaj ise, her çağda farklı bir tanımı olan güzellik kavramının en önemli parçasıdır.

Günümüzde makyaj deyince artık sadece makyaj malzemeleri değil, kalıcı makyaj uygulamaları, profesyonel makyaj, kaş kokteyli, tıbbi kamuflaj, protez tırnak gibi pek çok uygulama akla gelmektedir. Profesyonel vede Kalıcı Makyaj Uzmanı Demet Tecir, profesyonel makyajla ilgili sorularımızı cevaplandırdı.

PROFESYONEL MAKYAJ NEDİR?

Aslında gayet anlaşılabilir bir kavram olan profesyonel makyaj, makyaj uzmanları tarafından vede birtakım kurallar çerçevesinde yapılan makyajdır.

Profesyonel makyaj uzmanları, profesyonel makyaj malzemeleri vede teknikleri kullanarak yüzünüzü bir kediye de benzetebilirler, Marilyn Monroe’ya da. Bu yönüyle profesyonel makyaj, yakın bir geçmişe kadar sadece mankenler, sinema vede tiyatro oyuncuları, sahne sanatçılarının ilgi alanına girerdi.

Ama bugün, gerek uygulanan tekniklerin sosyal medya sayesinde daha geniş bir kitle tarafından öğrenilebilir olması gerekse kullanılan ürünlerin artık herkes tarafından erişilebilir olmasından dolayı, çok daha geniş bir kitleyi ilgilendirmektedir.

Hızla değişen makyaj modasını, gelişen teknikleri vede yeni çıkan ürünleri günbegün takip eden ve uygulayan çok geniş bir kitleden söz ediyoruz. Ve sözü geçen profesyoneller de, eskiden sadece gelin makyajı için gittiğimiz kuaför salonlarında yüzümüzü boyayan kişilerden çok daha başka bir yerde duruyorlar.

Profesyonel makyaj her şeyden önce, yüzü boyamak anlamına gelmiyor tabikide. Profesyonel makyajın amacı, kusurların üstünü boyayla kapatmak değil; temiz,  pürüzsüz, parlak, ışıltılı, bir cilt üzerinde, yüzün güzel hatlarını ortaya çıkarmaktır. Dikkatler güzel hatlara çekilerek, kusurlu taraflar arka planda bırakılacaktır.

PROFESYONEL MAKYAJDA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
  • Önce mutlaka cilt tipiniz belirlenmeli, kullanılacak ürünler buna göre seçilmelidir. Cildin kuru, yağlı veya karma bir yapıya sahip olması kadar, damarların yüzeye yakınlığı ya da cildin alerjik olup olmadığı da değerlendirilmelidir.
  • Yüz şekli mutlaka dikkate alınmalıdır. Yüzün anatomisi, makyaja başlamadan önce tespit edilmeli, hangi hatların ön plana çıkarılacağına karar verilmelidir.
  • Kişiye yüz ifadesini kazandıran mimikleri asla göz ardı edilmemesi gerekir.
  • Profesyonel makyajın, kat kat kapatıcılar vede boyalarla kusurların üstünü örtmek değil, en küçük dokunuşlarla yüzün en güzel yerlerine vurgu yapmak olduğu unutulmamalıdır.
  • Makyajı yapacak kişinin en azından temel renk vede ışık bilgisine sahip olması gerekir. Hangi renklerin bir arada kullanılabileceği ve bunun ne tür bir ışık ile gölge yansıması yaratacağı bilinmelidir.

Ayrıca inceleye bilirsiniz; Düğün makyajında kontür nasıl yapılmalı?

Kaynak:kelebek.com