Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Takma kirpik kullananların uyması gereken 5 kural

Takma kirpik kullananların uyması gereken 5 kural

Kirpikler gözlerimizin adeta mücevherleridir diyebiliriz. Onların gür olması vede kalın görünmesi gözlerimize ayrı bir derinlik katar. Bu sebeple de takma kirpikler özellikle son dönemin iddialı göz makyajları için bizim vazgeçilmezlerimiz oldu.

Ancak takma kirpik kullanmak oldukça da zahmetli bir iştir. Onlara iyi bakmak gözlerimizin enfeksiyon gibi istenmeyen sıkıntılarla karşılaşmamak için de son derece önemlidir.

Uzun süreli kullanmak için sudan uzak durmalısınız.

Aslına çok da uzun bir süreden bahsetmiyoruz tabii ki. Fakat 24 saat boyunca kirpiklerinizin güzel görünmesini istiyorsanız yüzünüze su sıçratmamaya özen göstermeniz gereklidir. Eğer makyajınızı çıkarmanız gerekiyorsa bir makyaj temizleme mendili kullanın vede göz çevrenizden uzak durun. Eğer duş almanız gerekiyorsa ise de bunu eski insanların yaptığı gibi yapın ve sadece vücudunuzu yıkayın.

Özellikle sıcak suya dikkat edin

Çok sıcak su cildiniz için de iyi değildir. Cildinizin kurumasına sebep olabilir. Aynı zamanda kirpiklerinizin yapışkanlarının erimesini sağlayacaktır. Eğer temkinli olmak istiyorsanız sıcak sudan uzak durum vede yüz bölgeniz ve duş için ılık su kullanın. Böylece kirpiklerinizi daha uzun süre kullanabileceksiniz..

Yağ bazlı ürünler kullanmayın

Makyaj temizleyiciler, maskaralar vede hatta sıvı sabunların içinde bile bazen çeşitli yağlar kullanılır. Bu yağlar kirpiklerinizin arasındaki bağları mahvedebilir vede tutundukları yerden kopmalarına neden olabilir. Bu sebeple yağ bazlı ürünleri özellikle kullanmamanız gerekir.

Su bazlı maskara kullanmanız daha uygun olacaktır

Bu işlem biraz risklidir fakat çok umutsuz zamanlarda kullanılabilir. Kirpiklerinizi daha uzun kullanmak istiyorsanız kirpiklerinizin ucuna çok hafif bir şekilde su bazlı bir maskara uygulamanız daha uygun olacaktır. Yağlı bir maskara kirpik bağlantılarını bozabileceğinden su bazlı maskaralar kullanmak oldukça önemlidir.

Kirpik kıvırıcı kullanmanıza gerek yok

Takmak kirpikleri takmışken bir de kıvır kıvır olsun istiyorsunuz biliyoruz Fakat bu doğru bir seçim değil. Onları yanlışlıkla kırmak istemiyor vede daha uzun süreli kullanmak istiyorsanız kirpik kıvırıcıları çok sert kullanmayın. Ufak dokunuşlar yapabilirsiniz fakat bu oldukça risklidir.

kaynak:kelebek.com