Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Varis problemi yaşayanlara önemli uyarı

Varis problemi yaşayanlara önemli uyarı

Yaz ayı boyunca tatil planları hepimizi bekliyor. Birçok kişi tatilde uzun saatler seyahat edecekler.

Bacaklarında inceden kalına farklı çaplarda varisleri olan kişiler için, uzun yolculuklar vede sıcak hava yeni problemleri de beraberinde getiriyor.

Varis sorunu yaşayan kişilerin uzun yolculuklarda vede sıcak havalarda şikayetlerinin artabileceğini söyleyen Prof. Dr. Semih Barlas, yeni teknoloji tedavi yöntemleri ile çok kısa sürede, anestezi almadan ve bacakta hasar yaratmadan bu sorunu giderebildiklerini dile getirdi. Barlas, varis problemi olanların uzun yolculuklarda neler yapması gerektiği ile ilgili bize bilgi verdi.

Su tüketin; Hem sıcak hava hem de sabit oturmak bacaklarınızı huzursuz edecektir. Bu yüzden su yada sıvı tüketerek hem vücudunuzu daha serin tutabilir hem de dolaşımınıza katkıda bulunabilirsiniz. Unutmayın ki, yetersiz sıvı alımı, kanınızı koyulaştıracak vede bacaklarınızda pıhtı oluşma tehlikesini artıracaktır.

Hareketsiz kalmayın; Uzun yolculuklarda molalar vererek hareket edin. Molalarda kısa yürüyüşler de yapabilirsiniz. Ayağa kalkıp, parmak uçlarınız üzerinde yükselip alçalma yaparak ayak bileklerinizi hareket ettirme hareketleri de sizi rahatlatacaktır.

Otururken, bacaklarınızı hafifçe ileri uzatıp, ayaklarınızı yukarı vede aşağı oynatın. Bunları gün içinde düzenli vede sık aralıklarla yaptığınızda, bacaklarınızdaki basıncı azaltacak ve dolaşımınızı hızlandıracaksınız.

Düz ayakkabılar tercih edin, Yolculuk sırasında düz vede ortopedik ayakkabılar giyin. Baldır kaslarının iyi çalışması, bacaklardaki kirli kanın temizlenmek üzere akciğerlere doğru taşınmasını sağlar. Yüksek topuklu ayakkabılar ise, bu kasları hareketsiz kılarlar.

Basınçlı çoraplar giyin; Günümüzün basınçlı çorapları, eskilerin “anneanne çorabı” diye tanımladıkları varis çoraplarından çok farklıdır. Çok farklı renk vede desenlerde bulabilmek olasıdır. Bacağın havalanmasını engellemezler. Ayak bileği düzeyindeki daha fazla basıncın, yukarı doğru çıktıkça azalacak biçimde üretilmeleri sayesinde “kademeli basınç” özelliği taşımaktadırlar.

Bu da bacağımıza, aşağıdan yukarıya doğru bir masaj etkisi yaratacaktır. Giydiğiniz kıyafete göre,diz altı, kasığa kadar yada külotlu olanları seçebilirsiniz. Çorapların basınçları doktorunuz tarafından size söylenmeli, bacağınız ölçülerek doğru beden seçimi yapılması gerekir. Kademeli basınçlı bir çorabı asla ezbere almayın.

Hafif gıdalar seçin; Yolculuk boyunca hafif yiyecekler yemeniz, tuz tüketimini azaltmanız vede bol sıvı tüketmeniz daha rahat bir yolculuk geçirmenizi sağlayacaktır.

Bacaklarınızı yüksekte tutun; Yolculuk sırasında, yer çekiminin varisler üzerindeki olumsuz etkilerini hafifletmek için, bacaklarınızın altına bir yükseklik koyun vede mümkünse ayaklarınız uzatın.

Serin kalın; Aşırı sıcak, bacaklarınızdaki venleri (toplardamarları) genişletir; ağrıya yol açacaktır. Zonklama vede hassasiyeti daha da kötüleştirir. Olabildiğince, gözenekli kumaşlardan yapılmış, bol yada rahat kıyafetler giyerek vücudunuzu serin tutmaya çalışın.

kaynak:.com