Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

“Yanlış ayakkabı çocuğun ayak sağlığını bozabilir”

Yanlış ayakkabının çocuğun ayak sağlığını bozabildiğini biliyor muydunuz?

Aynı ayakkabıyı üst üste giymek ayak sağılığını tehdit etmekte. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Selim Muğrabi, okul çağındaki çocukların aynı ayakkabıyı 2 gün üst üste giymemesi gerektiğini belirtti.

Öğrencilerin çok uzun saatlerini aynı ayakkabıyla geçirdiklerini vede üst üste aynı ayakkabıyı giydiklerinde ayak sorunları ortaya çıktığını belirten Op. Dr. Selim Muğrabi şunları söyledi; “Okula giden çocuğun minimum 2 tane ayakkabısı olması gerekmekte. Çünkü ayakkabının üst üste dahası, her gün giyilmesi doğru değil.

Üst üste ayakkabı giymek, ayakta havasızlığa, o da ayakkabının içinde oluşan bakteri vede mantarı enfeksiyonların sayısının çoğalmasına yol açar ve ayakkabı içinde ayak şiştiği için aynı ayakkabı giyildiğinde, ayakkabı şeklini kaybeder. Şekli bozulan ayakkabı ile beraber ayağın içinde durmasını destekleyen nokta da böylece bozulur. Bu da çeşitli ayak sorunlarına yol açmaktadır.”

ayak sağlığı
“İKİ GÜNLÜK ROTASYONLA AYAKKABI KULLANMAK DAHA UYGUNDUR”

Ayakkabının iki günlük bir rotasyonla dönmesi gerektiğini ifade eden Op. Dr. Muğrabi, “Ayakkabı sayısına göre gün aşırı da olsa da olur. Bir gün birini diğer günü öbürünü giymek gerekmekte. Yine eğer mümkünse bir spor ayakkabı olması çok önemlidir.

Çocuklar sabahtan öğlene kadar veya akşama kadar aynı ayakkabıyla olduğu için çocuk eve geldiğinde muhakkak ayakkabıyı çıkartıp dışarı çıkmalıdır. Mümkünse o an duş alması çok önemlidir. Çocuğun ayağı havalandırması özellikle gerekli. Ayakkabının da havalandırmak üzere dışarda tutulması gerekmektedir” dedi.

“AYAKKABIYI MUTLAKA ÇOCUĞUNUZA DENETİN ve ÖYLE ALIN”

Ayakkabı satın alırken çocuğun mutlaka denemesi gerektiğini söyleyen Op. Dr. Selim Muğrabi, “Çocuğun her iki ayağı aynı eşitlikte olmayabilir. Aynı beden aynı aynı numara giymeyebilir. Her iki ayağın da ayakkabıyı denemesi gerekir. Ayakkabıların tek tek denenip hangi basma noktasında sıkıntı olup olmadığına bakılmalıdır. Ayakkabı alındığında ayakkabının önünde yaklaşık bir parmak boşluğun olmasına muhakkak dikkat edilmelidir” dedi.

“DİKKAT EDİN! YANLIŞ AYAKKABI AYAK SORUNUNA NEDEN OLUR”

Yanlış ayakkabının çocukların ayağında basma kusuru varsa bunun devam etmesine sebep olacağını belirten Op. Dr. Muğrabi sözlerine şöyle devam etti: “Her şeyden önce desteksiz bir ayakkabı alındığında çocuğun ayağında basma kusuru varsa bu basma kusurunu desteklemediği için ayakkabı çocuğu kontrol etmeyecek vede çocuk içe yada dışa basmaya devam edecektir. Bu arada büyüme döneminde çocuklarda büyüme kıkırdaklarında ağrılar olması normaldir.

En sık rastlanan şey ise, topuk ağrısıdır. Çocuk eğer topuk desteği yetersiz bir ayakkabı giyecek olursa özellikle 8 ile 18 yaş arası çocuklarda topuk ağrısı şikâyeti ortaya çıkar. Bu kötü ayakkabı kullanımından kaynaklıdır. Yine aynı şekilde ön taraftaki boşluk eğer yeteri kadar bırakılmayacak kadar olursa çocuklarda tırnak şekil bozuklukları vede tırnak batması ya da enfeksiyonları oluşur.”

“ÇOCUKLAR EN ÇOK TOPUK AĞRISI ÇEKMEKTE”

Ayakla ilgili okul çağ dönemindeki çocuklarda en sık görülen rahatsızlığın topuk ağrısı olduğunu söyleyen Op. Dr. Selim Muğrabi, “Büyüme kıkırdakları açık çocuklar sürekli hareket halindedirler. Yük sürekli topuklarına binmekte. Eğer iyi bir destekli ayakkabı kullanılmazsa topuk ağrısı en sık rastlanan problem haline dönüşecektir.

Ayakların topuk desteği düzenlendiği anda ağrı ortadan kalkmakta. İkinci en sık görünen problem aile farkında değilse düztabanlıktır. Çocuğun ayağında yüksek kavis varsa uygun ayakkabı alınmadıysa çocuklarda iç ve dışa basma vede buna bağlı gelişen bacak şekil bozukları ortaya çıkması da muhtemel.

Çocukların özellikle ayakkabı almadan önce bir ortopedik muayeneden geçmesi ayak yapısının ne olduğunun öğrenilmesi vede ona göre tercih edilmesi artık rutin haline gelmesi gerekir. En önemli tavsiyem okul dönemine başlamadan önce çocukların ortopedik bir muayeneden geçmesidir” dedi.

AYAKKABI ALIMINDA BUNLARA DİKKAT!

Op. Dr. Muğrabi, çocuklarda ayakkabı kullanımı ile ilgili olarak yapılması gerekenlerini de şöyle sıraladı;

  • Çocuk spor yaparken giydiğini mümkün olmadıkça günlük hayatta giymemelidir.
  • Spor da giyilen ayakkabılarda, esnemeler daha fazla olacağı için spor ayakkabılarının günlük hayatta giyildiğinde basma kusurları çok daha belirgin hale geliyor.
  • Dışarda giyilen ayakkabılar, genellikle spor ayakkabılarına göre daha sert oldukları için ayakta çarpma alanları oluşması gibi problemleri çıkarır.
  • Yapılan spora göre ayakkabı seçilmelidir.
  • Zıplamalı sporda voleybol vede basketbolda kalın ve yumuşak tabanlı ayakkabılar, tenis ve koşmalı sporda atletizmde stabilize eden ayakkabılar dediğimiz topuğun etrafı sert malzeme yapılmış olan ayakkabıların kullanılması çok önemli.
  • Çocuklar çok hızlı büyüdüğü için ayakkabılarını tercih ederken ilk başta ayakkabılar o parmak boşluğu sebebiyle çok boşmuş genişmiş gibi gelse de 6 ile 7 ay içersin de ayak çok hızlı büyüyüp bir ayakkabı değişimi ihtiyacı olabilir. Bunun atlanmaması gerekiyor.

Kaynak:kelebek.com