Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

ALS hastalığı nedir? ALS hastalığı belirtileri nelerdir?

ALS hastalığı nedir?

ALS hastalığı belirtileri nelerdir?

İlerleyici kas güçsüzlüğü olarak bilinen ASL hastalığı hemen her yaşta görülebilmektedir. Her yıl 21 Haziran’da da ALS günü etkinlikleri düzenleniyor.

Toplumda farkındalık vede duyarlılığı arttırmaya yönelik ALS hastalık günü dünyanın her yerinde aynı gün kutlanır. Nüfusun yüz binde 2 ile 6 kadarında bu hastalığa rastlamak mümkündür.

Peki ALS hastalığı ve bu hastalığın belirtileri nedir, tedavisi mümkün mü?

ALS hastalığı her yıl 21 Haziran’da kutlanıyor. ALS hastalığının başlangıç belirtileri her hastada aynı olmayabiliyor. Genellikle bir kolda veya bacakta güçsüzlük ya da incelme, hastanın fark ettiği ilk belirti olur. Mesela, kalem tutmak, düğme iliklemek, çanta taşımak zorlaşır veya hasta yürürken tökezler.

Peki ALS hastalığı nedir, belirtileri ve tedavisi nelerdir?

ALS HASTALIĞI NEDİR?

ALS Hastalığı? Beyin vede omurilikte üst ve alt motor sinirlerin hasarıyla karakterize, ilerleyici bir hastalıktır. Hastalığın % 90 ile 95′ ı tesadüfi (sporadik), % 310′ u ailesel (familyal) olarak ortaya çıkmakta. Klinik bulgular genellikle 50 ile 60 yaşlarında başlar. ALS hastalığı erkeklerde biraz daha sık görülmektedir.

ALS HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Başlangıç belirtileri her hastada aynı olmayabiliyor.

  • Genellikle bir kolda veya bacakta güçsüzlük ya da incelme, hastanın fark ettiği ilk belirti olur. Mesela kalem tutmak, düğme iliklemek, çanta taşımak zorlaşır veya hasta yürürken tökezler.
  • Bazı hastalarda ise hastalık, konuşma bozukluğu ya da yutma güçlüğü şeklinde başlar. Hastanın kendisi veya yakınları peltek, genizden konuşma fark eder.
  • Kaslarda seyirme, ağrı vede kramplar bu belirtilere eşlik edebilir.
  • Bazı hastalarda kontrol edilemeyen ağlama vede gülmeler olabilir.

ALS NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Hastalığın teşhisi klinik belirti vede bulgulara dayanarak konur. Yine de hastalık pek çok kas vede sinir hastalığı ile karışabildiği için bazı tetkiklerin yapılması gerekir. Tanıya yardım eden yöntem elektromiyogramdır. (EMG). Başka hastalıklarla karışabileceğinden, manyetik rezonans görüntüleme (MR), bazı kan vede idrar tetkikleri gerekebilir.

ALS HASTALIĞI İLERLER Mİ?

ALS’nin seyri her hastada farklı şekilde olabiliyor. Hastalıkta hayatta kalma süresi genellikle 4 ile 6 yıl olarak verilse de, 10 yıl ve üstünde yaşayan pek çok hasta vardır. İyi bir tıbbi vede sosyal destek ile 20 yıldan fazla yaşayan ALS hastaları vardır.

Ağızdan alınan Riluzol etken maddeli tabletin hastalığın ilerlemesini yavaşlattığı, hastanın ömrünü uzattığı, hastanın daha uzun süre iş görmesini sağladığı kanıtlandı. Fakat, maalesef ALS’nin henüz kesin tedavisi ne yazık ki bulunmamaktadır. Yine de, yeni ilaç çalışmaları yoğun olarak sürmeye devam ediyor. Öte yandan, hastanın mümkün olduğunca rahat ettirilmesi, normal yaşamını sürdürmesini sağlayacak tedbirler alınması hasta için çok önemlidir.

Daha farklı bilgi için; https://www.medicalpark.com.tr/als-hastaligi-nedir-belirtileri-ve-sureci/hg-1813

Kaynak: sabah.com