Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Kolon kanseri gençlerde neden daha fazla?

Kolon kanseri nedir?

Kalın bağırsak kanseri gençlerde neden artmakta?

5 soruda kolon kanseri

Önlenebilir kanser türleri içerisinde ilk sıralarda yer alan kalın bağırsak yani kolon kanseri, doğal olarak beslenmeyle, özellikle de besinlerdeki yağ içeriği ile yakından ilişkilidir. Çünkü kalın bağırsak kanserinin gelişmesinde hayvansal yağ içeriği önemli faktörler arasında gösterilmekte.

Kalın bağırsak kanseri son yıllarda özellikle de genç insanlardaki artış oranı ile dikkat çekmekte. Öyle ki dünyada gençlerde kolorektal kanser sıklığı yılda % 2 oranında artıyor. Bu tablodaki en önemli etken ise kalın bağırsak kanserinin obeziteyle çok yakından ilişkili olmasıdır.

Çalışmalar, her 7 kolon kanseri vakasından birinin 40 yaş altı hastada görüldüğünü ortaya koymuştur. Gençlerde kalın bağırsak kanseri oranlarındaki bu artışın daha çok fast food tarzı beslenme alışkanlığına yönelmeden vede hareketsiz yaşamdan, bunların sonucunda da artış gösteren obeziteden kaynaklandığı belirtiliyor.

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Esat Namal da kalın bağırsak kanserine sebep olan risk faktörleri arasında hareketsiz yaşam ve obezitenin önemli bir yer tuttuğuna vurgu yapıyor.

Kalın bağırsak kanserinin en sık rastlanan 3. kanser türü olduğunu belirten Doktor Esat Namal, 5 soru 5 cevapla kalın bağırsak kanseri hakkındaki bilgileri şöyle özetliyor;

1- Kalın bağırsak kanseri nedir, neden olur?

Kalın bağırsak, sindirim sisteminin ince bağırsaklardan sonra gelen son kısmını oluşturuyor. Kalın bağırsağın anüste sonlanan son 15 cm’lik kısmına ise rektum deniyor. Bu bölgelerde oluşan kanserlere de sırasıyla kolon kanseri vede rektum kanseri denir.

Çoğunlukla, kalın bağırsakta oluşan iyi huylu adenom tipi poliplerden gelişir. Risk faktörlerinden bazıları ülseratif kolit vede crohn hastalığı gibi inflamatuar bağırsak hastalıkları, ailede kolon kanseri öyküsü olması, düşük lif-yüksek yağ içeren beslenme alışkanlığı, hareketsiz yaşam vede obezitedir.

2- Kalın bağırsak kanserinin bazen hiçbir belirti vermeden sinsice ilerlediği, belirti verdiği noktada ise hastalığın ilerlemiş evrede olduğu belirtilmekte. Bu bağlamda hangi şikayetler kalın bağırsak kanserini düşündürmelidir?

Kalın bağırsak kanserinde en sık belirtiler, yeni ortaya çıkan ishal yada kabızlık gibi bağırsak alışkanlıklarının değişmesi, makattan kan gelmesi, karın ağrısı, gaz, şişkinlik gibi sindirim sistemi şikayetleri, bağırsağın tam boşalmaması hissi, halsizlik vede yorgunluk, açıklanamayan kilo kaybı ve kansızlıktır.

KALIN BAĞIRSAK KANSERİNDE DEĞİŞTİRİLEBİLİR RİSK FAKTÖRLERİNE DİKKAT!

3- Kalın bağırsak kanserinde kimler risk altında, kimlere kolonoskopi taraması yapılmalıdır?

Kalın bağırsak kanseri risk faktörlerinden biri ileri yaştır, bu sebeple 50 yaşından sonra herkese en az bir kez kolonoskopi taraması önerilir. Ülseratif kolit vede crohn hastalığı gibi inflamatuar bağırsak hastalığı olması, bağırsakta adenomatöz polip saptanması, ailesinde kolon kanseri öyküsü olması gibi risk faktörü olanlara daha sık tarama yapılması önerilir.

Bununla birlikte, düşük lif- ve yüksek yağ içeren beslenme alışkanlığı, hareketsiz yaşam, obezite, sigara ve alkol kullanımı değiştirilebilir risk faktörleridir vede yaşam tarzı değişikliği önerilir.

4- Kalın bağırsak kanseri tedavisinde nasıl bir süreç izlenir?

Ameliyat ile tümörün çıkartılması en başarılı sonuçlar verirken, ameliyat olması mümkün olmayan hastalarda kemoterapi, hedefli tedavi gibi sistemik tedavi seçenekleri mevcuttur, rektum kanserinde ayrıca radyoterapi de seçenekler arasında gelmektedir.

Kalın bağırsak kanseri tanısı alan kişilerin, en uygun tedaviyi belirlemek adına, medikal onkoloji vede genel cerrahi uzmanları tarafından takip edilmesi gereklidir.

5- Kalın bağırsak kanserinden korunmak için beslenmede vede genel yaşam tarzında nelere dikkat etmek gerekir?

Önerilen aralıklarla tarama yaptırmalısınız. Sebze, meyve, tam tahıllı gıdalardan zengin bir yeme alışkanlığı geliştirmelisiniz. Salam, sosis gibi işlenmiş kırmızı eti diyetinizden çıkarın mutlaka. Düzenli egzersiz yapmaya çalışın. Kilonuza dikkat edin. Sigara içmeyin. Alkolü mümkün oldukça sınırlandırın.

Kaynak:ntv.com.tr