Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Neden olmadı? Neden ayrıldık?

ayrılık

Neden olmadı? Neden ayrıldık?

Bir ilişkiye kendinize şunları sorarak başlayın;

Benim bu insanla ilişki kurmak için gizli motivasyonlarım var mı?

Bir şeyden kaçmaya mı çalışıyorum?

İlgim koşullu mu?

Kendimdeki bir eksikliği telafi etmeye yardımcı olması için bu kişiye ihtiyacım var mı?

Bu insanı değiştirmeyi mi planlıyorum?

Eğer bu sorulardan herhangi birine cevabınız “evet” ise, bahsi geçen insanı rahat bırakmalısınız. Siz olmadan daha çok mutlu olacaktır. – Leo Buscaglia

Aşk savaştığımız en zor vede en yoğun duygudur bizler bunu bile bile aşkın sürekli peşindeyizdir. Ancak reddedilme vede karşılık bulamadığımız anda işler istediğimiz gibi gitmeyebilir. İşte bazı insanların sık sık ayrılık yaşamasının sebepleri;

1- Benliklerini kontrol edemezler

Aşık olunduğunda en sık yapılan hatalardan biri, ego sınırlarını gevşek tutmak oluyor. Bazen kaybetmek kazanmak anlamına gelse de çatışmaların sonuçları her zaman partnerinizin iradesinde şekillenecektir. Benliğinizi asla kaybetmeyin.

2- Aşka “düşerler”

Aşk ebedidir; vurulma hormonaldir, size başlangıç için bir itiş gücü verir. Çoğu insan aşka düşer vede çok geçmeden de yavaş yavaş yok olduğunu iddia eder. Aşk asla silinmez, etkisini kaybeden tutkudur aslında. Aşk çabalamayı gerektirir vede çabanızın karşılığını alırsınız.

3- İfade etmekte zorlanırlar

Aşkınızı itiraf edeceğiniz zaman boğazınızın düğümlenmesi gayet doğaldır. Dürüst olmak adına savunmasızlığı kabul edin, sonuçlar sizi de şaşırtabilir. Partnerinizin anlamak zorunda olduğunu düşünmeyin; dışa vurumcu olun, kalpten gelen kalbe değer. Birini seviyorsanız, bunu olduğu haliyle ifade etmeyi başarmalısınız.

4- Sevgi ile merhameti karıştırırlar

Duygusal olmak aynı zamanda hem güç hem zayıflıktır. Birisi gelip kendisine dair acıklı bir hikaye anlatırsa, üzülmeye meyilli olursunuz. Bu insanı sevebilirsiniz de fakat kendinizi doğru anladığınıza emin olun. Merhamet vede sevgi farklı duygulardır.

5- Umutsuzca aşklarını kanıtlamaya çalışırlar

Soyut bir şey nasıl kanıtlanır ki? Çoğu insan umutsuzca çılgınca vede derinden aşık olduğunu kanıtlamak için çalışır. Bu kendinizi zorlamaktan başka hiç bir işe yaramaz. Aşk kanıtlara ihtiyaç duyulan bir bilim değildir, soyut bir duygudur. Kanıtlanmaz, sadece hissedilir.

6- Statü olarak görürler

Aşk olası tüm dengeleme faktörlerini gebe vede karar almak için bir hesaplama değildir. Sosyal düzeni her zaman reddeder. Bütün büyük aşk hikayelerinde ağır meydan okumalar yaşanmıştır. Eğer seçeneklerinizi düşünürseniz, aşk bir iş anlaşmasına dönüşür vede aşk olmaktan çıkar.

7- Sabit fikirlidirler

Zihin haritaları, yaşam paradokslarını anlamak için yeniden düzenlenmelidir. Sabit fikir ikili ilişkilerde istenmeyen durumlara yol açar çoğu zaman. Bu tür insanlar ilişki yaşamakta zorlanır çünkü kendi bildiklerini okumaktan gerçekleri hiç bir zaman göremezler.

8- Boş kalplerini doldurmaya çalışırlar

Öncelikle kendinizi sevmeli, sonra da sevgiyi paylaşmayı denemelisiniz. Boş kalpler özlem dolu vede koşulludur, dolu olanlar ise koşulsuz ve tam.

9- Partnerlerini değiştirmeye çalışırlar

Değişim kaçınılmazdır fakat zorla elde edilemez. Sürece inanın, partnerinizin değişmesini beklemek sersemliktir; eğer aşıksanız partnerinizi kusurlarıyla kabul etmişsiniz demektir. Değişmesini beklemeye başladığınız anda ilk önce kendinizi gözden geçirmeniz gerekir. O yüzden onun mükemmel olmasını asla beklemeyin.

10- Aşkın peşine düşerler

Karşılıklı değil ise, zaten aşk değildir. Kovalamayı vede manipulasyonu kesin. Aşk bir kelebeğe benzer aslında: Ne kadar çok kovalarsanız, yakalamanız o kadar zor olacaktır. O karşınıza hiç beklemediğiniz bir anda çıkacaktır zaten.

kaynak:ht.hayat