Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

“Yanlış sünnet, kalıcı sorunlar bırakabilir”

sünnet

Yanlış sünnet, kalıcı sorunlar bırakabiliyor

Yaz mevsiminin gelmesi vede okulların kapanmasıyla birlikte sünnet sezonu da açıldı. Aileler, çocuklarının hem psikolojileri hem de sağlıkları açısından önemli olan sünneti emin ellerde yaptırmak istiyorlar.

Uzmanlar da 10 dakikalık kısa bir uygulama gibi gözükse de, çocuğun ileride hayatını etkileyeceğinden sünnetin mutlaka doktor tarafından yapılması gerektiğine özellikle vurgu yapıyor.

Sünnetin cerrahi bir işlem olduğunu vede doktorlar tarafından yapılması gerektiğini söyleyen  Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Hüseyin Kılınçaslan, sünnet konusunda dikkat edilmesi gerekenleri bize anlattı.

Sağlık sorunları olan çocukların sünnetinde dikkat edilecek noktalara değinen Kılınçaslan, “Özellikle çocuğun ciddi bir hastalığı varsa sünnet öncesi gerekli tetkiklerin yaptırılması vede sonrasında zamanına karar verilmesi gerekmektedir. Alerji, kalp ve damar hastalıkları, kanama bozuklukları gibi sağlık sorunları olan çocuklarda, gerekli araştırmalar sonucunda elde edilen veriler ışığında sünnet için adım atılmalıdır.

Alerjik durumlarda öncelikle çocuğun alerjisi tespit edilmeli gerekirse tedavi edilmeli ardından da sünnet edilmelidir. Aşırı kilolu çocuklarda da sünnet öncesinde çocuğa kilo verdirilmesi düşünülmelidir mutlaka” dedi.

“EVDE DEĞİL, SÜNNET HASTANEDE YAPTIRILIR”

Sünnet konusunda bilinçlenme artsa da çocuklarını evde yada düğün salonlarında sünnet ettiren ailelerin bulunduğunu ifade eden Çocuk Cerrahı, sünnetin uzman bir doktor tarafından yapılmaması durumunda yaşanabilecek sorunları şöyle aktardı;

 • Kanama sebebiyle ölümle bile sonuçlanabilecek durumlar.
 • Penis başının bir kısmının kesilmesi.
 • Yapılan lokal anestezik maddeye bağlı penis başında oluşabilecek kangrenler.
 • Derinin hatalı kesimi sonucu ortaya çıkan şekil bozuklukları, tekrar sünnet gerekliliği.
 • Steril koşullar altında yapılmadığında oluşabilecek enfeksiyonlar.
 • İleri derecede ödem vede kapanmayan yaralar görülebilir.

SÜNNET İÇİN EN DOĞRU ZAMAN NE ZAMAN?…

Sünnet için doğru zamanın psikolojik travmanın hemen hemen hiç olmayacağı vede yara iyileşmesinin çok hızlı olacağı dönem olduğunu söyleyen Doktor Hüseyin Kılınçaslan, sünnet zamanı vede sünnet sonrası dikkat edilecek noktalar konusunda şunları söyledi:

“Her çocuğun aynı değerlendirilmemesi gerekir. Ülkemizde sünnet uygulaması genellikle 7 yaşından sonra yapılsa da gittikçe yaygınlaşan bir uygulama göze çarpıyor; yeni doğan vede ilk aylarda yapılan sünnet. Öncelikle bebekler geçirdikleri operasyonlarla ilgili hiçbir şey hatırlamayacağı için herhangi bir psikolojik travma yaşatmıyor.

Bu zaman diliminde genel anestezi de çoğunlukla gerekmiyor. Ayrıca penis üzerindeki damarlar çok küçük olduğundan kanama çok az olacak vede iyileşme süresi de daha hızlı olacaktır. Bu nedenle sünnet için en doğru zaman doğumun 7. gününden itibaren özellikle ilk 2 ile 3 ayı kapsayan dönemdir. Bu aylarda sünnet, eğer ortam iyi ayarlanırsa kolay geçmekte vede hastalar genel anestezi almasa bile genellikle uyumaktadır.

Bunun dışında ilk 1.5 yaş vede 6 yaş üzeri dönem psikolojik travma etkisinin az olmasından dolayı sünnet yaptırmak için düşünülecek dönemlerdir. Ama burada bir hususa dikkat çekmek isterim. İdrar yolu enfeksiyonu geçiren, pipisinin ucu oldukça dar olan, sünnet derisi sık sık iltihaplanan vede ultrasonografi ile böbreklerinde ve diğer idrar yollarında bir sorun saptanmış olan çocuklarda sünnet yaştan bağımsız olarak bir an önce yapılması gereken bir işlemdir.

Dikkat çekeceğim diğer bir husus ise de sünnetin lokal anestezi ile mi yoksa genel anestezi ile mi yapılacağı konusunda hekimin fikrinin aileler tarafından mutlaka dikkate alınması gerektiğidir.

SÜNNET SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİ? 

 • Sünnette yapılan uyuşturucunun etkisi yaklaşık 4 ile 5 saat sonra geçmeye başlayınca ağrı olacaktır. Çocuğunuza yazılan ağrı kesici şurup vede antibiyotik kremi düzenli kullanmak gerekmektedir.
 • İlk gün çocuk aşırı hareketlerden kaçınmalı vede tuvalette kendini zorlamamalıdır.
 • Sünnet külotu giyebilir, bu çocuğa hareket özgürlüğü sağlar.
 • Bezlenen bebeklerde sünnet külotuna gerek olmayacaktır. Bez ile bakım daha rahat olmakta.
 • Yara durumu, iyileşme süreci çocuktan çocuğa değişkenlik gösterir. Yatak istirahatinin bir faydası genelde yoktur. Yaranın temiz bir şekilde korunmasına özellikle dikkat ediniz.
 • Yapılan dikiş materyalleri kendiliğinden eriyen dikişler olduğu için ayrıca almaya gerek yoktur. Kendiliğinden eriyip dikişler düşeceklerdir.
 • Sünnetten 4 gün sonra çocuk banyosunu yapabilir.
 • Çocuk tamamen iyi olduktan sonra sünnet bölgesini sık sık sabunlu su ile yıkayıp kurulaması çocuğa öğretilmelidir. Temizlik bu süreçten sonra daha fazla önem kazanmaktadır vede ihmal edilmemelidir.

Kaynak:ntv.com.tr