Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Altını ıslatma (Enüzeris) nedir?

Çocuklarda altını ıslatma vede çözüm yöntemleri

Erken yaşta görülen enüzeris hastalığı çocuk sahibi vatandaşların büyük merak konusudur.

Altını ıslatma nedir?

Altını ıslatma nedenleri nedir?

Altını ıslatma nasıl önlenir, nasıl tedavi edilir?

Altını ıslatma psikolojik midir?

İşte tüm cevaplar ve daha fazlası…

altını ıslatma

Gece uyurken altını ıslatan çocuğunuza kızıp, sorunu onda aramamalısınız. Çünkü bilimsel araştırmalar; genellikle altını ıslatan çocukların anne babalarının da aynı problemi ebeveynlerine yaşatmış olduğu göstermekte.

ALTINI ISLATMA (ENÜZERİS) NEDİR?

Çocuklar normal gelişim sürecinde 5 yaşına kadar idrarını gece vede gündüz olmak üzere kontrol edebileceği biyolojik olgunluğa erişir. 5 yaşından sonra sürekli vede tekrarlı olmak üzere idrarını tutamayıp istemsizce defalarca altına kaçırıyorsa buna enüzeris denir. Örnek olarak çocuk 2 ay içerisinde haftada 1 ile 2 kez olmak üzere altına kaçırıyorsa bu bi sorun teşkil edebilir.

ALTINI ISLATMA (ENÜZERİS) NEDENLERİ NEDİR?

Öncelikle bir doktora baş vurarak doğuştan bozukluklar veya idrar yollarında iltihap gibi bir hastalık olup olmadığı araştırılmalıdır. Eğer araştırma sonucu herhangi bir hastalık bulunamazsa, şunlar çocuğun altını ıslatma sebebi olabilir:

  • Zamanından önce yada çok baskılı tuvalet eğitimi verilmesi, enüresis oluşumunun en sık rastlanan nedenidir,
  • Aşırı temiz, titiz, düzenli annenin baskılı tuvalet eğitimine karşı çocuğun tepkisini gösterir,
  • Hiç tuvalet eğitimi verilmemesi de enüresise yol açabiliyor. Annenin aşırı koruyuculuğu, çocuğu uzun süre kendisine bağımlı tutumu, bilinçaltı isteği de çocuğu bebeksi kılıyor.
  • Yeni bir kardeşin doğması, çocuğun ilgiyi tekrar üzerinde toplayabilmek için kardeşine özenerek altını ıslatmasına sebep olabilir.

Ailede, ölüm, ayrılık, geçimsizlik, hastalık okul başarısızlığı gibi yaşam olaylarının yarattığı kaygılar, çocukların davranışlarına enüresis şeklinde yansıyabilmektedir.

ALTINI ISLATMA (ENÜZERİS) TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Çocuğun altını ıslatması vede dışkısını kaçırmasında anne ve babaların tutumu çok önemlidir. Aile öfke vede utanç duyabilir, çocuğu cezalandırır, kardeşleri ile kıyaslayabilir. Bazı aileler ise tam aksine çocuğa bez bağlamak, bezini değiştirirken onu öpüp sevmek gibi enüresisi bilmeden destekler tutumdadırlar. Her iki tutumun da zararlı olduğu, yani cezanın da, sevecen davranışla ödüllendirmenin de doğru olmayacağı mutlaka bilinmelidir.

Öncelikle çocuğa destek gerekmektedir. Azarlama, utandırma veya cezalandırma doğru değildir. Eskiden akşamları sulu şeyler verilmesin gece altını ıslatmayı önleyebileceğine inanılmaktaydı. Yapılan araştırmalar bunun bir yararı olmadığı gibi, kısıtlamaların gerilimi artırarak altını ıslatmayı kolaylaştırdığını göstermektedir.

Gece tuvalete kalkmak sorunu çözebilmektedir. Özellikle çocuk uykudan 1,5 saat sonra uyandırılmalıdır. Çünkü altını ıslatmalar en çok uykunun bu döneminde olmaktadır. Çocuk uyandırılarak idrarı yaptırılmalıdır. Yarı uyur durumda idrar yapması ile yatağında uyurken yapması arasında eğitim bakımından pek fark yoktur.

Başlıca 2 grup tedavi yöntemi vardır. Bunlar davranış modifikasyonu (motivasyon tedavisi, kondüsyon ve alarm tedavisi, mesane retansiyonu eğitimi) ve ilaç tedavisi (antikolinerjikler, trisiklik antidepresanlar, vasopressin) yöntemleridir.

Ayrıca çocuklarda kagılanma duygusu için;

Kaygılı çocukların ebeveynleri için 8 ipucu

Daha faklı bilgi için;https://www.drynites.com.tr/alt-islatma-hakk%C4%B1nda/gece-alt-islatma-nedir.aspx

Kaynak:haberturk.com.tr