Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin 9 yolu

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yöntemleri

Soğuk algınlığından gribe, bronşitten faranjite kadar pek çok üst solunum yolu enfeksiyonunun kapımızı çaldığı sonbahar ve kış aylarında güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak çok önemli.

Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmada ise atılacak en önemli adım dengeli vede düzenli beslenme.

Hem hastalıklara yakalanmamak hem de eğer yakalanmışsak hastalığı kısa sürede atlatabilmek için sağlıklı bir beslenme planı oluşturmak önemli rol oynamakta. Özellikle sonbahar vede kış hastalıklarından korunmak için beslenme alışkanlıklarında dikkat edilmesi gereken noktaları Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Ertan anlattı. İşte bağışıklık sistemini güçlendirmede etkili olabilecek 9 öneri;

Kahvaltısız olmaz: Kaliteli beslenmenin başında, bağışıklığı arttıran besinler kadar, “öğünler” de gelmekte. Ve o öğünlerin kralı, kahvaltıdır Güne mutlaka kahvaltıyla başlamanız gerekmekte. Kahvaltıyı atladığınızda yada gereken özeni göstermediğinizde, sonraki öğünleri ne kadar güçlü vede sağlıklı yaparsanız yapın, aç kaldığınız süre içinde bağışıklığınız azalıyor.

Sabah “bitki çayı” ile doping yapın;

Bağışıklık sisteminizin zayıfladığını düşünüyorsanız yada çevrenizde çok fazla hasta varsa sabahları yapacağınız bitki çayı karışımıyla vücudunuzu koruma altına alabilirsiniz. Bunun için; 2 yemek kaşığı yeşil çay, 2 ile 3 parça zencefil ve 1 çimdik kırmızı biberi bir demleme kabına koyun.

Üzerine sıcak su ekleyerek 10 dakika demlemelisiniz. Bitki çayı ılıdığında içine 1 tatlı kaşığı bal ekleyin. Yeşil çay vede kırmızı biberin yapılarında bulunan antioksidanlar, yani bağışıklığı güçlendiren maddeler virüslerin vücuda girerek çoğalmalarını önlerken, zencefilin yapısında bulunan antioksidan maddeler de hem bağışıklığı yüksek tutuyor, hem de vücuda giren virüslerin öldürülmesini sağlıyor.

Tüm besin gruplarına yer verin:

Tüm besin gruplarına günlük beslenmenizde yer vermelisiniz. Et grubu, süt-yoğurt-peynir grubu, meyve vede sebze grubu ile ekmek grubunda yer alan besinler her gün beslenme listenizde yer alsın. Böylece bağışıklık sisteminizin güçlü kalması için tüm vitamin vede mineralleri besinlerle almış olursunuz. Unutmayın ne kadar karışık beslenirseniz o kadar kaliteli beslenmiş olursunuz.

Kaliteli protein kaynakları şart:

Protein vücudumuzun yapıtaşı vede birçok savunma mekanizmasında yer alan bileşiğin ana malzemesi. Dolayısıyla proteinden fakir beslenmek bağışıklığınızı zayıflatabiliyor. Her gün yumurta, et, balık, peynir, süt-yoğurt ve kefir, kurubaklagiller gibi kaliteli proteinler tüketmeye özen gösterin. Fakat her şeyde olduğu gibi proteinin fazlasının da zarar olduğunu unutmayın.

Bol bol soğan, sarımsak tüketin:

Soğangiller içeriklerindeki sülfürlü bileşikler sayesinde başlı başına birer antioksidanlar. Bu bileşikler sayesinde toksinler vede oksidan maddelerle savaşıyorlar. Bu grubun içine sarımsak vede pırasa da giriyor.

Yapılarında bulunan allisin isimli madde hem antiviral hem de antibakteriyal etki gösteriyor. Mevsim itibariyle de tam zamanında çıkan bu sebzeleri bol bol tüketmeniz, bağışıklığı arttırmada çok yardımcı olacaktır. Soğanın vede sarımsağın tazesini de kurusunu da sık sık yemelisiniz. Pırasayı ise hafta 1 ile 2 kez tüketmeniz yeterli gelecektir.

C vitamini şart, ancak…:

Portakal, kivi, mandalina, greyfurt, kırmızı biber… C vitamininden zengin olan bu besinleri sonbahar ile kış aylarında sofranızdan eksik etmemelisiniz.

Çünkü C vitamini soğuk algınlığına yakalanmamak için en önemli antioksidan vitaminlerdendir. Yetişkinlerin bağışıklığı ayakta tutmak için her gün ortalama 100 mg civarında C vitaminini almaları gerekiyor. Bunun için de 2 orta büyüklükte meyve yemek yeterli olabiliyor.

Fakat C vitaminin hassas bir vitamin olduğunu unutmamalısınız. Meyveleri kesip beklettikçe, metal bıçaklarla dilimledikçe vede özellikle suyunu sıktıkça C vitamini azalıyor. Bu sebeple yapmanız gereken en iyi şey, meyveyi iyice yıkadıktan sonra elinize alıp yemek olacak.

Ekmeğiniz ekşi mayalı olsun:

Betaglukan Amerika vede Avrupa’daki gıda denetimi kurumlarından onay almış önemli bir besin öğesi. Yulaf, ekmek mayası vede mantar gibi besinlerin yapılarında bulunan betaglukan, bağışıklık sistemimizin ilk savunmasını yapan makrofajlar (beyaz kan hücreleri) üzerindeki özel yüzeylere bağlanarak bağışıklık sistemini aktive ediyor.

Özellikle mantar vede ekmek mayasındaki betaglukan bağışıklığı arttırmada etkili oluyor. Bu nedenle mantarı beslenme listenize eklemenizde ve ekşimayalı ekmek tercih etmenizde fayda var.

Çorbalara zencefil katın:

Zencefil hem tüm vitamin vede mineralleri yapısında barındırması hem de başka antioksidan özellikler taşıyan bir besin olması sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunuyor. Taze yada kuru olarak tüketebilirsiniz, ancak çalışmalar taze zencefilin kuru olanına göre enfeksiyonları önlemede çok daha başarılı olduğunu gösteriyor.

Taze olarak yoğurt içinde tüketebileceğiniz gibi, çorbaların yada bitki çaylarının içine de katabilirsiniz. Günde içeceğiniz 1 ile 2 bardak zencefilli bitki çayı da bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Şifalı çaylarla yudum yudum sağlık:

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için şifalı çaylardan da yararlanmanız mümkün. Damak tadınıza göre, isterseniz ıhlamur, isterseniz ada çayı vede ekinezya ikilisinden oluşan çayınızı günde 2 kez, yemeklerden yarım saat önce veya 1ile 2 saat sonra rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Ihlamur çayı:

Ihlamurun yapısında bulunan bazı maddeler hem boğazda tahriş oluşmasına engel oluyor, hem de tahriş oluşmuşsa dokunun iyileşmesini hızlandırıyorlar. Yeşil çay da yapısında bulunan antioksidan maddeler sayesinde virüslerin vücuda girerek çoğalmalarını önleyebilmektedir.

Bu iki bitkiyi karıştırarak hazırlayacağınız çay, üst solunum yolunu korumada çok etkili oluyor. Fakat bu bitki çayını kaynatarak değil, demleyerek hazırlamalısınız. Sıcak suda 5 dakika beklettikten sonra hazır olan çayınızı şekersiz içmeye özen göstermelisiniz. Şekersiz bitki çayı içemeyenlerdenseniz 1 tatlı kaşığı bal eklemeniz iyi olacaktır.

Adaçayı ve ekinezya:

Ada çayı vede ekinezyanın ağız yoluyla alınabilecek virüs ve bakterilere karşı vücudu korumada çok etkili olduğu ciddi çalışmalarla kanıtlanmış. Günde 1 vede 2 kez bu iki bitkiyi beraber yada ayrı ayrı demleme yoluyla tüketerek vücudunuzun hastalıklara karşı savunmasına yardım edebilirsiniz. Demlerken içine tarçın da ekleyebilirsiniz.

Daha farklı bilgi için;

https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/bagisiklik-sisteminizi-guclendirecek-11-oneri/

Kaynak:ntv.com.tr