Bamya sebzesinin faydaları kadar bamya tohumunun da sağlıklı olduğunu biliyor muydunuz?

Yeşil çiçekli bir bitki olan bamya, düşük kalorisinden dolayı diyet yemeklerinde vede sağlıklı beslenmek isteyenler tarafından sıkça tercih ediliyor. Hem sıcak yemek olarak hem de zeytinyağlı olarak tercih edilen bamyanın tohumu da son zamanlarda oldukça popüler durumdadır.

Bamya tohumunun diz ağrılarına iyi geldiği söylentisi zamanla hızla yayıldı. İşte bamya tohumunun faydaları, bamya tohumu zayıflatır mı, bamya tohumunun zararları, bamya tohumu kürü gibi merak edilen vede araştırılan konuların cevapları…

bamya tohumu

BAMYA TOHUMUNUN FAYDALARI

Bamya tohumu içerdiği B vitamini, C vitamini, K vitamini, potasyum ,folik asit vede kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Ayrıca bamya tohumu zengin lif içeriğine sahiptir. Bamya tohumunun en önemli yararları arasında da bu yüksek lif içeriğinden dolayı tok tutması vede hızlı kilo verdirme etkisinin bulunmasıdır.

Bamya tohumu aynı zamanda vücudun şeker miktarının dengelenmesi için de kullanılır. İltihaplı romatizmaya da iyi geldiği söylenmektedir.

Tümör hücrelerinin büyümesini engeller 

Bamya tohumu, tümör hücrelerinin programlanmış hücre ölümüne sebep olurlar.

Karaciğeri korur 

Bamya tohumları düzenli olarak tüketildiğinde karaciğer sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır.

Kolon kanserini önlüyor

Yemeklerinize bamya tohumu ekleyerek vücuttaki birçok sağlık sorununa sebep olan kolon kanserini önlemeniz mümkün. Bunun için özellikle yaz aylarında sebze olarak bamya yada bamya tohumlarını tercih edebilirsiniz.

BAMYA TOHUMU NASIL KULLANILIR?

Bamya Suyu: Bamyanın suyunu bir gece bekleterek, ertesi gün kaynayana kadar ateşte tutup, daha sonrasında ılık olarak içmelisiniz.
Bamya Kabuğu: Bamyanın kabuğunu vede tohumunu kaynatarak da tüketebilirsiniz, yemeklere dahil ederek de tüketebilirsiniz. Hatta limon kabuğu rendesiyle beraber toz haline getirip tüketmeniz de oldukça yararlı olacaktır. Bunun için önce fırında yada güneşte kurutabilirsiniz.
Bamya Güveci: Her türlü et yada sebze güveçlerinize bamyayı da ekleyerek hem daha sağlıklı yemekler yiyebilir hem de daha fazla doyabilirsiniz.
Çorbalarda Bamya Tohumu: Çorbalarınıza bamyanın sadece tohumlarını yada küçük dilimlenmiş olarak dahil edebilirsiniz.

BAMYA TOHUMU ZAYIFLATIR MI?

Bamya tohumunun zayıflamaya etkisi oldukça fazladır. Lifli olması sebebi ile sizi uzun süre tok tutar, sindiriminize yardımcı olarak birikmiş olan bağırsak pisliklerini temizlemeye yardımcı olur vede böylelikle kolaylıkla zayıflayabilirsiniz.

BAMYA TOHUMU KÜRÜ TARİFİ

Bamya tohumu aktarda çektirilir vede içine hakiki bal ve zeytinyağı eklenir. Macum kıvamına gelen bu karışım her sabah aç karnına (kahvaltıdan en az yarım saat önce) 1 çay kaşığı olarak tüketilmelidir.

  • Bu kür 1 ay tüketildiğinde astım problemini de geçirmektedir. Bu kürde kullanılan bamya doğal vede ilaçlanmamış olmalıdır.
  • Bamya tohumu içerisinde bulunan sayısız birçok faydalı vitamin vücutta kemik vede kalp sağlığını korur.
  • Bamya tohumu içerisinde folat sayesinde ise anne olmak isteyen kadınlarda da gebelik oluşumunu kolaylaştırmaktadır.

BAMYA TOHUMUNUN FİYATI NE KADAR?

Fiyat aralıkları oldukça değişken olan bamya tohumunun kilosu genel olarak 60 ile 200 TL arasında değişkenlik gösteriyor.