Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Bu testler için çocuğunuzun büyümesini beklemeyin

Çocuklara 5 yaşından sonra yapılması gereken 10 muayene ve testler!

kontrol

Ebeveynler, çocuklar için göz vede diş gibi muayeneleri küçük yaşlardan itibaren yaptırıyorlar. Ama kolesterol, obezite, kan sayımı gibi muayene ve testlerin genelde büyüklerin ihtiyacı olduğu düşünülür.

Uzmanlara göre işte çocuğun sağlıklı gelişimi için 5 yaşından sonra mutlaka yapılması gereken muayeneler var.

Çocukların özellikle 2 yaşa kadarki dönemlerinde muayene günleri özenle takip edilir, çocuğun gelişimi santim santim not alınır. Ama 5 yaşından sonra çocuğun muayeneleri, diş ve göz sağlığı ile genelde sınırlı kalır. Sosyal Pediatri Uzmanı Doç. Dr. Selda Karaayvaz, çocuk sağlığı için önemli vede 18 yaşına kadar düzenli yapılması gereken muayene ile testler konusunda aileleri uyarıyor. İşte 5 yaş sonrasında çocukların mutlaka yapılması gereken 10 muayene!

Diş Kontrolü

Her çocuk okul öncesi dönemde mutlaka yılda en az bir kere diş hekimine götürülmeli vede diş çürükleri tedavi edilmeli. Okullar açılmadan önce de diş muayenesi yaptırılmalı. Son yıllarda, Dünya Sağlık Örgütü vede Dünya Diş Hekimleri Birliği’nin yayınladığı bildirilerde; ağız ve diş sağlığının, kalp ve damar hastalıklarından diyabete pek çok hastalıkla ilişkisi olduğu belirtiliyor.

Bu hastalıkların tedavilerinde, ağız sağlığının çok büyük rolü olduğu vurgulanmaktadır. Anne babaların ağız vede diş bakımı konusunda çocuklarına iyi örnek olmaları şart.

Kaynak:haberturk.com.tr