Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Çocuklarda bağışıklık sistemi nasıl güçlenir?

Çocukların bağışıklık siteminin daha güçlü olması için yapılması gerekenler nelerdir?

Hastalıktan hiç korkmayın. Çocuğunuzun bağışıklığını güçlendirmek; okulların açıldığı, mevsimin değiştiği, kapalı ortamlarda bulunma vede toplu taşıma kullanma oranının arttığı şu zamanda yapabileceğiniz en iyi şey.

bağışıklık sistemi

Çocuğun bağışıklık sisteminin kuvvetli olması hastalıklarla mücadelede önemli bir faktördür. Çocuğunuzun bağışıklığını desteklemek vede dolayısıyla sıkça hastalanmasının önüne geçmek, hastaneye gitmekten ve çoğunlukla işe yaramayan antibiyotik kullanmaktan çok daha kolay. Fakat bağışıklık sisteminin güçlenmesi, bir gecede olmaz; bu yüzden hemen işe koyularak grip sezonuna hazırlık yapabilirsiniz.

Bağışıklık sistemi nasıl çalışır ve bağışıklık sistemi neden zayıflar?

Bağışıklık sistemi mikropları vücuda girdiği yerde yok edemezseler yayılmasını engelleyerek sadece o bölge ile sınırlı enfeksiyon olarak kalmasını sağlamaya çalışır. Bağışıklık sistemi bu fonksiyonlarını hayat boyu sürdürerek bizleri hastalıklara karşı korurlar.

Bağışıklık sistemi fonksiyonları akyuvarlar, timus bezi, dalak, lenf bezleri, kemik iliği gibi birçok organın birlikte çalışması ile yerine getirilirler. Bunlardan herhangi birinde oluşabilecek hastalıklar, bağışıklık sisteminde de zafiyet oluştururlar.

Başta anne sütü ile beslenme olmak üzere, çocukluk çağında geçirilen hastalıklar vede uygulanan aşılar, bağışıklık sisteminin gelişimine katkıda bulunur. Bu sebeple, çocukluk çağında enfeksiyon hastalıkları daha sık görülür. Bağışıklık sistemi kötü beslenme, olumsuz çevre şartları, uykusuzluk, aşırı yorgunluk vede stresle beraber zayıflar.

Düzenli vede yeterli uyku bağışıklığı güçlendirir

Çocuklarda bağışıklık sistemi nasıl güçlendireceğiniz konusunda, bir şeyler yapmak istiyorsanız önerilerimize kulak vermelisiniz,

Çocuğunuzun erken uyuması  bağışıklığını  kuvvetlendirir

Gribi önlemenin en önemli yollarından biri düzenli vede yeterli uyku… Yeterli uyku, çocuğun her türlü gelişimini, sağlığını vede okuldaki başarısını olumlu yönde etkiler. Yetersiz uykuyla okula giden çocukların bağışıklık sistemi zayıf düşer, gribe karşı daha dayanıksız hale gelirler. Yaz aylarında rahat bir uyku düzenine alışan çocuklar, okul döneminde düzenli uykuya geçmekte zorlanabilmektedirler. Bunun için hazırlık yapmalısınız.

Çocuğun hava alması bağışıklığını artıracaktır

Sezona uygun giydirin vede mutlaka her mevsim dışarı çıkarın

Çocuğu sıcak tutmak onu sağlıklı yapmak demek değildir. Çocuk odasını sık sık havalandırmalısınız. Kışın, sonbaharda bahçeye çıkmasından korkmamalısınız. Mevsimine göre giydirin vede yağışlı havalarda bile dışarı çıkarın, hava almaları bağışıklık sistemlerinin gelişmesi için çok önemlidir.

Günlük D3 vitamini almalarını sağlayınD vitamini bağışıklık sistemini destekler vede sağlık için genel olarak önemlidir. Kış mevsiminde, genellikle kapalı alanlarda vakit geçirdiğimizden daha az vitamin almaya meyilli oluyoruz; güneş, ana kaynaklarından biridir. Bu yüzden sonbahar aylarında takviyeye başlamak mutlaka gerekiyor. 1 yaşından küçük tüm bebeklere de tüm yıl boyunca D vitamini takviyesi yapmak gerekiyor.

1 yaşından küçük bebekler, günde 400 birim,
1-5 yaş, günde 500-1000 birim,
5-10 yaş, günde 1000 birim,
10 yaş üstü, günde 1000-2000 birim,

Beslenmesine dikkat ederseniz çocuğunuzun bağışıklığı güçlenecektirSadece hastalanınca beslenmeye dikkat etmek bir çözüm değildir. Asıl önemli olan büyüme gelişme sürecindeki çocuklarımızda sağlıklı vede dengeli beslenmenin her zaman uygulanıyor olması. Düzenli tüketim ile vücutta adaptasyon sağlanıyor vede bağışıklık sistemi güçleniyor. Bu sebeple gribe karşı koruyan besinlere daha fazla yer verilen sağlıklı bir beslenme planı çocuklarda her dönem uygulanmalı.

  • Kahvaltıyı atlamayın

Vücudumuzun virüslerle vede soğukla başa çıkabilmesi için bağışıklık sistemimizin kuvvetli olması gerekir. Bağışıklık sistemimizin kuvvetlenmesi için de dengeli vede kaliteli beslenmemiz gerekiyor.

Dengeli ve kaliteli beslenmenin ilk kuralı; öğünleri tam yapmak vede en önemlisi de kahvaltıyı atlamamak! Güne mutlaka kahvaltı ile başlamak gerekiyor. Kahvaltıyı atlamak yada gereken özeni göstermemek, sonraki öğünleri ne kadar kuvvetli ve sağlıklı yapsak da yeterli olmuyor. Yeterli doygunluk sağlanmadığı gibi birçok besin ögesi de eksik kalabiliyor.

  • Bağışıklık sistemi için yumurta şart

Güçlü bir bağışıklık sistemi için özellikle çocuklarda sabah kahvaltısının olmazsa olmazı yumurtadır. Yumurta bizim için örnek proteindir. Yüzde yüze yakını vücutta kullanılıyor, bu sebeple kaliteli protein kaynağı olarak da beslenmemizde yer alıyor. Kaliteli protein olduğu için, bağışıklığı güçlendirmek adına son derece faydalıdır.

Yumurtanın sarısı A vitamini açısından çok zengindir. Özellikle çocuklarımıza her gün vermemiz gereken besinlerdendir. Yumurta kadar peynirler de önemlidir kahvaltıda. Çünkü mayalı besinler bağırsak sistemimiz açısından gerekli vede sağlıklı bir bağırsak da güçlü bir bağışıklık sistemi demek.

  • Omega3’ü ihmal etmeyin

Ceviz, fındık gibi kuruyemişler, koyu yeşil yapraklı sebzeler vede özellikle balık kış süresince düzenli olarak tüketilmeli. Bu besinlerin içeriğindeki omega-3 bağışıklığımızı koruyan, enfeksiyonun çok daha fazla ilerlemesine engel olan hatta gerilemesini sağlayan önemli bir besin ögesidir. O yüzden haftada bir iki kez balık, her gün koyu yeşil yapraklı sebze ve belli porsiyonlarda kuruyemiş tüketmek gereklidir.

  • Taze sebze tüketimini artırın

Sadece koyu yeşil yapraklı olanlar değil tüm sebzeler gribe karşı korunmada önemlidir. Taze sebzelerin de pişirilmiş sebzelerin de, bağışıklığı kuvvetlendirmede etkisi vardır. C vitamini ve antioksidan açısından oldukça zenginler. Fakat sebzeler pişirildiği zaman B ve C vitaminleri bir miktar kayboluyor.

Bu sebeple çok fazla ve çok suyla pişirilmemeliler. Vitamin, mineral ve antioksidanlardan en iyi şekilde yaralanmak için çiğ sebze tüketimi de gereklidir. A ve C vitamini açısından kırmızı lahana, soğan, havuç, turp gibi sebzeler de salatalara eklenebilir.

Bağışıklığı güçlü olsun istediğiniz fakat sebze sevmeyen çocuklarınıza sebzeleri değişik şekillerde sunabilirsiniz. Daha küçük yaştaki çocuklarınıza hazırladığınız tabaklarda brokoliyi ağaç olarak kullanmak bir seçenek olabilir yada sebze yemeklerinize et koyabilir, karışık sebzelerden çorba yapıp yedirebilirsiniz.

Kışın lahana, karnabahar, brokoli, maydanoz, havuç, kabak, ıspanak, yeşilbiber önerilmektedir. Bu besinler çeşitli vitaminler (A, E, D, C) vede mineraller (magnezyum, potasyum, selenyum, çinko vb.) bakımından zengindirler.

  • Meyve mutlaka tüketsin

Antioksidan vede vitamince zengin meyveleri de çocuklarınıza ara öğünlerde mutlaka yedirin. Gün içerisinde yedireceğiniz farklı renkteki meyveler daha çeşitli vitamin – mineral vede antioksidan alımı sağlayacaktır. Anne vede babalar çocukların beslenme çantasına sevdikleri kış meyvelerini koyarak çocukların meyve yemeye teşvik edebilir.

Aynı zamanda çocuklar, anne vede baba veya kardeşlerini örnek aldığı için, bu alışkanlığı evde kazanması oldukça önemli. Şekeri, meyve sularını yok edin. Haftada birkaç kez içinde biraz meyve olan ev yapımı sebze suları içirebilirsiniz.

Meyvelerden portakal, limon ve mandalina yemeyi tavsiye ediyoruz. Öyle ki, 1 portakal ve 2 mandalina günlük C vitaminin miktarını karşılıyor. Elma ve kivi buraya dâhil edilebilir. Özellikle elmayı zencefil ile pişirip çocuklara vermek çok iyidir.

  • Demir ve çinko tüketimi

Bağışıklığı korumada demir, çinko ve magnezyumun da çok önemli olduğu unutulmamalıdır. Bu sebeple kuruyemişler, kuru baklagiller, et-tavuk-balık ve esmer ekmeklerin çocuklarımızın beslenmesinde mutlaka yeri olması gerekiyor. Çocuklar arasında demir eksikliğinden kaynaklanan anemi bazen çok yayılır vede bu da bağışıklığı etkiler.

Anemiden korunma için demir zengini besinleri, (et, pekmez, kuru üzüm, yumurta vb.) Bol bol bu besinleri yenmesi tavsiye edilir. Son çalışmalar çinko elementinin insan sağlığında büyük rolünü doğruladı. Çinko elementi nohut vede ette bulunur. Çocuklarınızı rafine edilmiş gıdalardan mümkün olduğunca uzak tutmalısınız.

Çinko, ıstakoz, sığır eti vede kuzu etinde bolca, fasulye, balkabağı ve kajuda ise biraz daha az bulunan ve bağışıklık sistemini güçlendiren bir mineraldir. 5 ay boyunca düzenli tüketmek, viral enfeksiyon, özellikle de soğuk algınlığı ve antibiyotik kullanımı riskini düşürür. Yaşı büyük çocuklara, aromalı pastiller halinde, küçüklere ise de sıvı formunda kolaylıkla verebilirsiniz. Yaşa göre önerilen günlük dozlar şu şekildedir:

6 ay ile 3 yaş, günlük 2-3 mg
4 ile 8 yaş, günlük 5 mg
9 ile 13 yaş, günlük 8-10 mg
14 ile 18 yaş, günlük 10-15 mg

Aşılarını ihmal etmeyin

Doğumundan itibaren tüm aşılarını mutlaka yaptırın. Bebekler aşılanmazsa, vücutları hastalığa sebep olabilecek mikroplara karşı güçsüz düşer. Bebeklik dönemi bağışıklık sistemi henüz yeterince oluşmadığı için en savunmasız dönemdir.

2 yaşına kadar anne sütü ile besleyin

Yeni doğan döneminde en değerli besini mutlaka anne sütüdür. Anne sütünü mutlaka verilmeli Anne sütünün içeriğinde bağışıklığının yükselmesi vede çocuğun ilk aylarda hastalıklardan korunması için özel maddeler var.

Ellerini düzenli ve sık yıkamasını sağlayın

Ellerini sık sık yıkayın. Özellikle okuldan geldiğinde ellerin yıkanmasının önemini anlatmalısınız. Ellerin düzenli vede sık yıkanması birçok enfeksiyon hastalığından korunmada en önemli koruyucu mekanizmadır.

Haftada iki kez salin (tuz çözeltisi) ile burun temizliği yapın

Burun yolundan salin çözeltisi kullanmanın, çocuklarda solunum yolları enfeksiyonlarını ciddi ölçüde azalttığı bilinmektedir. Küçük bebeklerde zor olsa da 4 yaşından büyük çocuklarınızla deneyebilmeniz mümkün. Eczanelerde satılan salin yıkama takımları oldukça kullanışlıdır. Haftada 2 ile 3 kez yapılması gerekiyor.

Yaşına uygun vede düzenli spor yapmasını sağlayınYaşına uygun sporla meşgul olmasına ortam oluşturun, hareketsiz yaşam tarzından, telefon vede bilgisayardan uzak tutun

Hafif şifalı bitkiler kullanın

Çocuklarda soğuk algınlığını önleyebilmek için günlük olarak kullanabileceğiniz şifalı bitkiler nelerdir?

İşte tavsiyelerimiz;
Ekinezya, bağışıklık sistemini güçlendirir, solunum enfeksiyonları vede bronşit riskini düşürür.

2 ile 5 yaş arası çocuklarda önerilen günlük doz, 7,5 ml’dir; yani yaklaşık 1,5 çay kaşığı kadar. 6 ile 11 yaş arası çocuklarda ise günlük 10 ml ya da 2 çay kaşığı yeterlidir. Aynı doz 12 yaş üstü çocuklarda vede yetişkinlerde de kullanılabilir.

Andrographis adındaki bir diğer şifalı bitkinin ise bağışıklığı güçlendirdiği, solunum yolu enfeksiyonlarını azalttığı vede kaçınılamadığında sürelerini azalttığı bilinmektedir. Soğuk algınlığından korunmak için genelde 5 gün boyunca günlük 50 ile 200 mg yeterli olmaktadır.

Propolis düzenli tüketildiğinde bağışıklığı güçlendirir

Propolis arıların bitkilerin yaprak, sap vede tomurcuklarından topladıkları çok güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip tamamen doğal bir arı ürünüdür. Arılar tarafından, kovandaki mikropları yok etmek vede kovanın sterilizasyonu için kullanılır.

Propolis kovanda hangi görevi görüyorsa, doğru işlendiği takdirde, insan vücudunda da aynı etkileri gösterir. Virüs vede bakterileri yok ederek vücudun hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur. Çocuklar kreş, okul vb. kalabalık ortamlarda maruz kaldığı mikroplardan dolayı sık sık hasta olurlar. Propolis düzenli tüketildiğinde bağışıklığı güçlendirerek hastalanma sıklığının azalmasına yardımcı olacaktır.

Buna bağlı olarak antibiyotik kullanımını da azaltacaktır. Bunun yanı sıra, propolisin solunum sistemi rahatsızlıklarında, ağızda çıkan yaralar, aftlar, uçuklarda, mide bağırsak rahatsızlıklarında kullanım alanının bulunduğu vede kansere karşı etkilerinin olduğu yapılan bilimsel çalışmalar ile gösterilmiştir.

Propolisin antioksidan etkisi nar suyu ile karşılaştırdığında, nar suyundan tam 80 kat daha güçlü antioksidan etkiye sahip olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Propolis hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından rahatlıkla tüketilebilmektedir. Alerjen sınıfında bir ürün değildirler. Bal tüketebiliyorsanız propolis tüketmenizde de herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Farklı bilgiler için; https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/cocugunuzun-bagisiklik-sistemini-guclendirecek-5-dogal-karisim-2

hthayat.haberturk.com.tr