Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Çocuklarınızın daha zeki olması için 10 yol

Çocuklarınızın daha zeki olması istiyorsanız, izlemeniz gereken yollar…

Çocuğunuzun gelişimi için sizin onu nasıl takip ettiğiniz, gözlemlediğiniz çok önemli. İşte ebeveynlere çocuklarının daha zeki olması için birkaç öneri…

Abur cuburu kesmelisin…

 Şeker, trans yağlar vede diğer abur cuburu kesip yerine yüksek besinli besinler koymak çocuğunuzun özellikle de ilk iki yılındaki zihinsel ve motor gelişiminde mucizeler yaratır. Mesela, çocukların sağlıklı beyin dokusu gelişimi için demir gerekir ve demir eksikliği olduğunda sinir dürtüleri daha yavaş hareket eder.

Üstelik çalışmaların gösterdiğine göre, yanlış beslenen çocuklar enfeksiyonlara daha açık olur vede bu da okula devamsızlığı ve arkadaşlarından geriye düşmelerini beraberinde getirir. Çocuklarınızın ne yediğine dikkat etmelisiniz.

besin
Anne sütü

 Anne sütü tam bir ana beyin besinidir. Herkesin bildiği gibi anne sütünün bebekler üzerinden pek çok faydalı ve yaralı etkisi vardır. Tehlikeli enfeksiyonları önler vede temel besin sağlar. Danimarkalı bilim adamlarına göre bebeklerin çok daha sağlıklı ve zeki olmasına yarar. Yani eğer imkanınız varsa bebeğinizi mutlaka emzirin.

Beyin oyunları

 Satranç, bulmaca, kriptogram, bunların hepsi zihinsel jimnastik aracıdır. Sudoku gibi oyunlar stratejik düşünme, problem çözme vede karar vermeye teşvik ederken eğlenceli de olabilir. Çocuklarınızı bu tarz oyunlar oynamaya teşvik mutlaka etmelisiniz.

Kahvaltı

1970’lere kadar uzanan araştırmalara göre,  güçlü bir kahvaltının hafıza, konsantrasyon ve öğrenmeyi geliştirdiğini ortaya koyuyor. Üstelik kahvaltı etmeden güne başlayan çocuklar sinirlenmeye vede pes etmeye daha yatkın oluyor ve çabuk yorulup sıkılıyorlar.

Kendine güvenmeyi öğretin

Özellikle ergenlik döneminde, çocuklar potansiyel sınırları hakkındaki olumsuz düşüncelerinin kurbanı olabilirler. Çocuk psikiyatristleri ebeveynlerin çocuklarına kendilerine güvenmeleri gerektiğini öğretmeleri konusunda ısrarcı bir tutum sergilerler. Takım sporlarına katılmak vede sosyal aktiviteler de özgüven edinmek için etkili yollardır.

Merak

 Uzmanlar, ebeveynlerin çocuklarını merakları vede yeni fikirler ve şeyler keşfetmelerini desteklemesi gerektiğini belirtiyor. Bilgi peşine düşmek oldukça önemlidir. Sorular sorarak hobilerini vede ilgi alanlarını destekleyin ve yeni beceriler öğretmek ve entelektüel merakı geliştirmek için eğitim gezileri düzenleyin.

Müzik

 Çocuğunuzu trombon çalarken dinlemek her zaman zevkli bir deneyim olmayabilir fakat müzik eğitimi sağ beyin gelişimini desteklemek için eğlenceli bir yoldur. Toronto Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı bir çalışmaya göre, organize müzik dersleri çocukların IQ vede akademik performansını yükseltiyor.

Üstelik seneler geçtikçe vede alınan dersler arttıkça etki daha da büyüyor. Çalışmada müzik dersleri almanın lisede daha yüksek notlar vede yetişkinlikte daha yüksek IQ’ya sebep olduğu açıkça belirtiliyor.

Okumak

Bu eski vede doğru metot bazen son teknolojiye yetişmek adına göz ardı edilebilir ama kesinlikle edilmemeli! Çocuğunuza okuma alışkanlığını erken yaşta edindirmek için kendisi başlamadan önce siz ona okuyun. Okuyun, okutun, kitaplar alın, bir kütüphane kartı vede hatta kendisine ait kitapları olmasını sağlayın.

Spor

Illinois Üniversitesi araştırmacılarının yaptıkları çalışmalara göre de ilkokul çağındaki çocuklar sporla ilgileniyorsa akademik olarak üstünlük sağlıyorlar. Organize sporlara katılım özgüveni yükseltiyor vede takım çalışmasına, liderliğe mehili arttırıyor. Aynı çalışmada, yönetici pozisyonundaki iş kadınlarının kız çocuklarıyken takım sporları yaptığını ortaya koyuyor. Öyleyse yemekten sonra televizyon karşısına oturmasına izin vereceğinize çocuğunuzu mutlaka spora yönlendirmelisiniz.

Kaynak:haberturk.com.tr