Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Hamileler hangi müzikleri dinlemeli?

Hamileler hangi müzikleri dinlemeli ve nasıl stres atmalı

Bebeklerin rahatlamasını isteyen anne adaylarına sakin müzikler dinlemelerini tavsiye eden Çocuk Gelişim Uzmanı Özge Selçuk Bozkurt, rock vede metal gibi sert müziklerin anne karnındaki bebeğin kalp ritmini bozduğunu söyledi

hamilelik ve müzik

Çocuk Gelişim Uzmanı Özge Selçuk Bozkurt, bebeklerinin rahatlamasını isteyen anne adaylarına sakin müzikler dinlemelerini tavsiye ederken, rock vede metal gibi sert müziklerin anne karnındaki bebeğin kalp ritmini bozduğunu söyledi.

ANNE KARNINDAKİ BEBEĞİN DUYDUĞU MÜZİKLER BEBEĞİN GELİŞİMİNİ OLDUKÇA ETKİLİYOR

Çocuk Gelişim Uzmanı Özge Selçuk Bozkurt, henüz anne karnındaki bebeğin duyduğu müzik vede diğer seslerin, gelişim üzerindeki etkisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Anne karnındaki bebeğin 24. haftadan itibaren kulağının geliştiğine değinen Bozkurt, anne vede baba seslerinin de ilerleyen haftalarda bebek tarafından tanınmaya başlandığını ifade etti.

Hamilelik dönemlerinde anne adaylarının bebeklerine müzik dinleterek onları rahatlatabileceğini aktaran Bozkurt, doğru müzik tercihinin ise önemli olduğunu ifade etti. Türk sanat müziği, klasik müzik gibi sakin müziklerin bebeği rahatlatabileceğini söyleyen Bozkurt, türü ne olursa olsun en önemli unsurun, annenin de müziği dinlerken yaşadığı mutluluk olduğuna dikkat çekti.

DOĞA SESLERİ BEBEĞİ RAHATLATIR

Yoga müzikleri ile doğa seslerinin de bebeği rahatlatacak, uygun bir tercih olduğunu aktaran Özge Selçuk Bozkurt, sert müzikleriyse anne karnındaki bebeğin sağlığı için onaylamadığını kaydetti.

Rock vede metal türü yüksek ritimli ve sert müzikler için Bozkurt, şöyle devam etti: “Bunlar dinletildiği takdirde ani sesler olduğu için birden gelen farklı frekanslar bebeğin kalp ritminde değişikliğe neden olabilmekte. Birden yaşanan irkilmeler bebek için iyi olmayabilir. Bebek de buna zaten hareketleriyle tepki gösterecektir. Bu tip müzikleri bebek doğduktan sonra dinletmek vede zevkine, keyfine göre devam etmek daha doğrudur.”

Çocuk Gelişim Uzmanı Özge Selçuk Bozkurt, bebeğin doğduktan sonra ise anne karnında duyduğu sese yakın olduğu için davlumbaz, saç kurutma makinesi, çamaşır makinesi gibi seslerle rahatlayabildiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak:haberturk.com.tr