Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Hamilelikte tüketilmemesi gereken besinler!

Hamilelerin tüketilmemesi gereken başlıca besinler!

Hamilelikte beslenme nasıl olmalı? sorusu en çok merak edilen konulardan bir tanesidir…

Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Karacanoğlu Yıldırım, hamilelik döneminde tüketilmemesi gereken yiyecek vede içecekler hakkında açıklama yaptı

hamilelik ve besin

Sağlıklı bir bebek sahibi olmak tabiki her anne adayının en büyük dileğidir. Bebeğin gelişiminde en önemli etkenlerden biri de anne adayının gebelik süreci boyunca doğru beslenmesi olduğunu söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Karacanoğlu Yıldırım, bu sebeple hamilelik döneminde tüketilmemesi gereken yiyecek ve içecekler hakkında açıklama yaptı.

Şeker içeren her türlü besin bırakılmalı

Pasta, şekerleme, şerbetli tatlılar, hamur işi, fast food gibi yiyecekler fazla tüketilmemesi gerektiğini belirten Dyt Yıldırım, “Çünkü hızlı kilo alımına yol açabiliyorlar. Özellikle,gebelikte çıkabilen şeker hastalığı açısından, hızlı kilo almak riskler taşımaktadır.

Rafine şeker yerine çikolata miktarına dikkat ederek, yüksek kakao içeren çikolataları tercih edebilirsiniz. (yüzde 70 ve üzeri kakao içermeli). Gebelik döneminde ayda ortalama 2 kilo alınması gayet doğaldır. Ancak daha fazlası kan şekerinde de düzensizliklere yol açacaktır” diye ifade etti.

Sigara kullanımı sonlandırılmalı

Tatlandırıcı vede light, diyet türü yiyecekler ve içecekler katkı maddesi fazla içerebileceği için tüketilmemesi gerektiğini vurgulayan Dyt Yıldırım, “Sigara vede alkol tüketilmemelidir. Gebelikte alkol ve sigara kullanımı FAS Sendromu (doğumsal kusur) adı verilen, bebekte ciddi sağlık sorunları oluşturan bir hastalıklar zincirine yol açmaktadır” diye konuştu.

Hiçbir ürünü çiğ olarak tüketmemeye özen gösterilmeli

Çiğ köfte, çiğ et vb. ürünler yenilmemesi gerektiğinin altını çizen Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Karacanoğlu Yıldırım, “Bu yiyecekler, katkı maddeleri, parazit vede enfeksiyon kaynağı olabileceği için tüketilmemelidir. Sucuk, salam, sosis gibi şarküteri ürünleri asla önerilmemektedir.

Çünkü hem doymuş yağ oranı, hem de katkı maddesi içeriği fazla olabilmektedir. İyi pişmemiş yumurta vede mayonezli yiyecekler de enfeksiyon kaynağıdır.

Kaynak:haberturk.com.tr