Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Kanserden koruyan o aşı 44 yaşına kadar yapılabiliyor

Rahim ağzı kanseri aşısı ne zamana kadar yapılabilmektedir?

Rahim ağzı kanseri, yavaş gelişen bir kanser türü olması nedeniyle, düzenli tarama ve muayeneler ile saptanması ve tedavisi mümkün oluyor.

Ulusal rahim ağzı kanser tarama programları sayesinde erken tanı vede tedavi ile tüm dünyada rahim ağzı kanseri görülme oranları ve buna bağlı ölümler hızla azalıyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gülbin İşgören, rahim ağzı kanseri hakkında merak edilenleri bize anlattı.

Tüm dünyada kadınlarda meme kanserinden sonra 2. sırada görülen kanser türü olan rahim ağzı kanserinin gelişimi, uzun yıllar sürüyor. Yavaş gelişen bir kanser türü olması nedeniyle, düzenli tarama ve muayeneler ile saptanması ve tedavisi mümkün oluyor ve kanser önlenebiliyor.

Ulusal rahim ağzı kanser tarama programları sayesinde erken tanı vede tedavi ile tüm dünyada rahim ağzı kanseri görülme oranları ve buna bağlı ölümler hızla azalıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gülbin İşgören, rahim ağzı kanseri hakkında bize bilgi verdi.

ADET DIŞI KANAMANIZ VARSA DİKKAT EDİN

Rahim ağzı kanserinin erken dönemde genellikle herhangi bir belirtisi olmuyor. Bu belirti olmayan dönemde saptanan anormal smear testi ile rahim ağzı kanserinden şüphelenilebilmektedir.

Adet dışı kanama ve lekelenme cinsel ilişki sonrası kanama, menopoz sonrası kanama, sulu pembe vede kahverengi akıntı, adet kanamasının miktarının normalden fazla olması gibi belirtileri olabileceği gibi ileri dönemde kasık ağrısı, idrar yapma ile ilgili problemler, bacaklarda ödem, kilo kaybı gibi yakınmalara yol açabilir.

GÖRÜLME RİSKİ NE ZAMAN ARTAR?

  • Birden çok cinsel partnerin olması,
  • Birden çok kişiyle cinsel deneyim yaşamış erkek partnerin olması,
  • 18 yaş öncesi cinsel deneyim yaşamak,
  • Sigara içmek,
  • Bağışıklık sisteminin baskılanmasına sebep olan durumlar, (AIDS, organ nakli gibi)
  • Diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar,
  • Çok doğum yapmak,

SMEAR TESTİNİ MUTLAKA YAPTIRMALISINIZ

Rahim ağzı kanser taramasının yapılmasındaki amaç rahim ağzı hücrelerindeki değişikliklerin erken dönemde tespit edilmesi vede gerekli müdahaleler ile kansere ilerleyişin önlenmesidir. Taramada kullanılan testler smear testi vede rahim ağzı kanserine yol açabilen yüksek riskli virüslerin araştırıldığı HPV testidir.

Her 2 test rahim ağzından bir fırça, spatula veya pamuklu çubuk yardımıyla sürüntü alınması şeklinde yapılır. Ağrısız, basit, birkaç dakikalık bir işlemdir.

EN AZ 3 YILDA BİR TEST YAPTIRMAK ŞART

30 yaş üstü kadınlarda görülen bir kanser türü olan rahim ağzı kanserinin en sık görüldüğü yaş aralığı 35 ile 44 yaşlar arasıdır. Neredeyse tümünde neden cinsel yolla bulaşan bir virüs olan Human Papilloma virüsüdür (HPV). 21 ile 65 yaş arası tüm kadınların en az 3 yılda bir smear testlerini  yada 30 yaşından sonra 5 yılda bir smear ile HPV testini yaptırması önerilmektedir. HPV testi vede smear testinin birlikte uygulanması kanseri önlemede daha etkindir.

Smear vede HPV test sonuçlarına göre gerekli durumlarda rahim ağzının bir mikroskop yardımı ile büyütülerek incelenmesi anlamına gelen kolposkopi işlemi yapılır. Gerekli alanlardan biyopsiler alınır. Bunun sonucunda kanser öncüsü değişiklikler saptandığında rahim ağzından doku çıkarılması gerekebilir. Bu işlemle kanser önlenebilmektedir.

Kolposkopi yada rahim ağzında gözle görülen bir lezyondan alınan biyopsi sonucunda kanser tespit edilirse çeşitli muayene ve görüntüleme yöntemleri ile kanser yayılımı olup olmadığı değerlendirilir, hastalığın evresine göre kanserli dokuların çıkarılmasına yönelik ameliyatlar, radyoterapi vede kemoterapi gibi tedavi seçeneklerinden bir veya birkaçı uygulanır.

AŞI EN ETKİLİ KORUNMA YÖNTEMİ

Rahim ağzı kanserinden korunmada önemli nokta HPV enfeksiyonundan korunmaktır. Ülkemizde HPV virüsüne karşı 2 adet aşı bulunmaktadır. Tercihen ilk cinsel deneyimi yaşamadan 11 ile 12 yaş kız ve erkek çocukları aşılanmalıdır. Fakat cinsel deneyim yaşanmış olsa bile 9 ile 26 yaş aralığında her iki cinsiyete de aşı yapılabilmektedir.

Hatta 43 yaşa kadar kadınlarda etkili olabildiği saptanmıştır. Aşı 15 yaş öncesi 2 doz, 15 yaş sonrası 3 doz şeklinde yapılır. Aşı yapılsa bile rutin rahim ağzı kanser tarama testleri yapılmaya devam mutlaka etmelidir.

DÜZENLİ JİNEKOLOJİK MUAYENENİZİ İHMAL ETMEMELİSİNİZ

Tek eşlilik, cinsel ilişki sırasında kondom kullanımı da HPV bulaşma riskini azaltarak rahim ağzı kanser ihtimalini de düşürüyor. Düzenli yıllık jinekoloji muayene vede uygun aralıklarla alınan smear ve HPV testleri ile kanser öncesi değişiklikler erken dönemde saptanır vede gerekli müdahaleler ile kanserin ilerleyişi önlenir.

Kaynak:haberturk.com.tr