Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Kısırlık nedir? Kısırlık nedenleri, belirtileri ve tedavisi…

Kısırlık vede kısırlık nedenleri, belirtileri ve tedavisi

“Kısırlık” her çocuk sahibi olmak isteyen çift için korkulan bir durumdur. Çoğunlukla tüm kadınların yaklaşık olarak %25’i hayatlarının herhangi bir döneminde kısırlık vakası ile karşı karşıya gelebilmektedir.

Peki kısırlık (infertilite) nedir? Kısırlığın nedenleri, belirtileri vede tedavisi…

kısırlık tedavisi

Dünya çapında, çiftlerin yüzde 8 ile 12’si kısırlık problemleri yaşamaktadır. Peki kısırlık nedir? Kısırlığın nedenleri, kısırlık belirtileri vede tedavi yolları hakkında merak ettiklerinizi haberimizde bulabilirsiniz…

KISIRLIK (İNFERTİLİTE) NEDİR?

Çiftlerin doğal yolla bebek sahibi olamamaları durumu kısırlık (infertilite) olarak adlandırılmaktadır. Genellikle, doğum kontrolü olmadan 12 aylık düzenli cinsel ilişkiden sonra hamile kalmama olarak tanımlanmaktadır. Tıbbi anlamda bir çiftte kısırlık sorunu olduğunun söylenebilmesi veya kısırlıktan şüphelenilmesi için 35 yaşın altındaki çiftlerin en az bir yıl, 35 yaşın üzerindekilerin de yaklaşık 6 ay korumasız düzenli cinsel ilişkide bulunmuş olmaları gerekmektedir.

KISIRLIĞIN NEDENLERİ

Yumurtlama vede döllenme sırasında tüm basamakların hamile kalmak için doğru bir şekilde gerçekleşmesi gerekir. Bazen çiftlerde kısırlığa sebep olan sorunlar doğuştan kaynaklanabilir ya da hayatının herhangi bir döneminde gelişir.

Kısırlığın sebep ve nedenleri kadın ve erkeği etkileyebilir. Genel olarak:

 • Vakaların yaklaşık üçte birinde erkekle ilgili bir sorun vardır,
 • Vakaların yaklaşık üçte birinde kadın ile ilgili bir sorun vardır,
 • Geri kalan durumlarda, hem erkek hem de kadın ile ilgili sorunlar vardır ya da hiçbir neden veya sebep tespit edilemez.

ERKEKLERDE KISIRLIK NEDENLERİ

Bunlar şunları içerebilir:
 • Testislere bağlı anormal sperm üretimi yada işlevi, genetik bozukluklar, diyabet gibi sağlık sorunları veya klamidya, gonore, kabakulak veya HIV gibi enfeksiyonlar.
  – Testislerdeki genişlemiş damarlar (varikosel) sperm kalitesini de etkileyebilir.
 • Erken boşalma gibi cinsel sorunlara bağlı spermin verilmesi ile ilgili sorunlar; kistik fibroz gibi bazı genetik hastalıklar; testiste blokaj gibi yapısal problemler; yada üreme organlarında hasar veya yaralanma.
 • Pestisitler ve diğer kimyasallar ve radyasyon gibi belirli çevresel faktörlere aşırı maruz kalma.
 • Sigara içmek, alkol, antibiyotikler, antihipertansifler, anabolik steroidler yada diğerleri gibi belirli ilaçları alarak, ayrıca doğurganlığı etkileyebilir.
 • Saunalarda veya sıcak küvetlerde olduğu gibi sıcağa sık sık maruz kalmak, çekirdek vücut sıcaklığını arttırabilir vede sperm üretimini etkileyebilir.
 • Radyasyon yada kemoterapi de dahil olmak üzere kanser ve tedavisi ile ilgili hasar. Kanser tedavisi bazen ciddi şekilde sperm üretimini bozabilir.

KADINLARDA KISIRLIK NEDENLERİ

Kadın infertilite nedenleri arasında şunlar olabilir;
 • Yumurtaların yumurtalıklardan salınmasını etkileyen ovülasyon bozuklukları olabilir. Bunlar polikistik over sendromu gibi hormonal bozuklukları içermektedir. Hiperprolaktinemi, çok fazla prolaktin (anne sütü üretimini uyaran hormon) da ovulasyonu engelleyebilir. Çok fazla tiroid hormonu (hipertiroidizm) yada çok az (hipotiroidizm) adet döngüsünü etkileyebilir veya infertiliteye neden olabilir. Altta yatan sebepler aşırı egzersiz, yeme bozuklukları, yaralanma veya tümörleri içerebilir.
 • Rahim boynunun açılması ile anormallikler, rahimde polipler yada uterus şekli dahil olmak üzere uterus veya servikal anormallikler. Uterus duvarındaki rahim dışı (benign) tümörler (rahim miyomları), fallop tüplerini bloke ederek nadiren infertiliteye sebep olabilir. Daha sıklıkla, fibroidler döllenmiş yumurtanın implantasyonunu engeller.
 • Fallop tüpü hasarı yada tıkanması, sıklıkla fallop tüpünün (salpingitis) iltihaplanması sonucu oluşur. Bu genellikle cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon, endometrioz yada adezyonların neden olduğu pelvik inflamatuar hastalıktan kaynaklanabilir.
 • Endometriyum dokusu uterusun dışında büyürse ortaya çıkan endometriozis, yumurtalıkların, uterusun vede fallop tüplerinin işlevini etkileyebilir.
 • Primer yumurtalık yetmezliği (erken menopoz), yumurtalıkların çalışmayı durdurması ve menstürasyon 40 yaşından önce sona ermektedir. Nedeni bilinmemekle birlikte, bazı faktörler bağışıklık sistemi hastalıkları dahil olmak üzere erken menopoz ile ilişkilidir, Turner sendromu yada taşıyıcılar gibi bazı genetik durumlar Frajil X sendromu, radyasyon veya kemoterapi tedavisi ve sigara kullanımı.
 • Pelvik adhezyonlar, pelvik enfeksiyon, apandisit yada abdominal veya pelvik cerrahi sonrası organları bağlayan skar dokusu bantları.
Kadınlarda diğer nedenler ise şunlardır:

Kanser vede tedavisi: Bazı kanserler (özellikle dişi üreme kanserleri – sıklıkla kadın fertilitesini şiddetlendirir, hem radyasyon hem de kemoterapi doğurganlığı etkileyebiliyor.

Diğer durumlar:

Çölyak hastalığı, kötü kontrol edilen diyabet vede lupus gibi bazı otoimmün hastalıklar gibi gecikmiş puberte yada menstrüasyonun olmaması (amenore) ile ilişkili tıbbi durumlar, bir kadının doğurganlığını etkileyebilir. Genetik anormallikler ayrıca gebe kalma vede gebelik olasılığını azaltabilir.

KADINDA KISIRLIK BELİRTİLERİ

Bazı kadınlarda hiçbir belirti vermeyen kısırlık, çoğu kadın için pek çok işaretle sinyal vermektedir. Üreme çağındaki kadınlarda en basit kısırlık belirtisi adet kanamalarındaki düzensizliklerdir. Mesela iki adet dönemi arasının 21 günden daha kısa vaya 35 günden daha uzun olması yumurtlama düzensizliklerinin ve dolayısıyla da kısırlığın belirtisi olarak algılanabilmektedir.

Bununla birlikte anormal derecede çok yoğun ve uzun süreli kanamalar veya 2 günden kısa süren, damlalar halinde geçen adet dönemleri de yumurtlamada problem olduğuna işarettir. Yine çok adet kanamalarının çok düzensiz aralıklarla seyretmesi; bazen 20 günde, bazen de 30 günde, kimi zaman da 45 günde bir adet görülmesi de kısır olabilirlik olarak düşünülebilir.

Ayrıca kadının cildindeki dokusal vede yapısal değişiklikler, fazla sivilcelenme, aşırı kıllanma, saç dökülmesi, ani kilo alma veya kilo kaybetme, sırt ve bel ağrıları, cinsel ilişki sırasında şiddetli ağrı hissetme de kısırlık belirtileri olabilmektedir.

Emzirme dönemi içinde olmamasına rağmen kadının göğüslerinden beyaz renkli süt kıvamında bir akıntı gelmesi de kısırlık belirtisi olarak algılanmaktadır. İşte tüm bu belirtiler kadında gebe kalabilirlik yetisi, üreme kapasitesi açısından bazı şeylerin yolunda gitmediğini gösteriyor.

ERKEKTE KISIRLIK BELİRTİLERİ

Erkeklerde kısırlık belirtileri kadınlardakinden çok daha az sayıda vede az fark edilebilir düzeydedir. Pek çok erkek uzun süre cinsel ilişkiye girdiği halde bebek sahibi olamadığında doktora başvurunca doktor muayenesi sonucunda kısır olduğunu öğrenirler. Zira erkeğin kısırlık belirtilerini anlaması daha da zordur.

Ancak sertleşme vede boşalmada güçlük ya da sorun yaşayan, saçlarının daha hızlı veya çok daha yavaş uzadığını fark edenler, cinsel isteklerinde belirgin azalma ya da artma olan erkekler doğal yollarla bebek sahibi olamıyorlarsa kısırlıktan şüphelenmelidirler.

Bununla birlikte normalden daha küçük testisleri olan vede testislerinde acı, ağrı veya olağan dışı küçük yuvarlak bir oluşum fark edenler kısırlık sorunu ile doktora başvurmalıdırlar.

Burada sayılan belirtilerin hiç birisi olmadığı halde doğal yolla gebelik elde edilemiyorsa ya sorun kadından kaynaklı kısırlıktır veya erkeğin sperm sayısı, olgunluğu ve kalitesi gebeliğin meydana gelmesi için yeterli olmamaktadır.

KISIRLIKTA TANI NASIL KONUR?

Kısırlık sebebi ile doktora başvuran ailelerde, Kısırlık sebebini açıklamak adına bazı testler yapılmalıdır. Yapılan testlerden ilki erkek de sperm analizi vede kadında rahim ve tüplerinin tıkanık olup olmadığını anlamak için rahim filmi çekilmesidir. Bir başka test ise, kadında yapılan gebeliğe engel olabilecek hormonal testlerdir. Hormonal testler adet gününün 3. günü yapılır.

KISIRLIK TEDAVİSİNDE YÖNTEMLER

Yumurtlama tedavisi

Yumurtlama ile ilgili sorunlar çözülebilir durumdaysa, yumurtlamayı sağlayacak ilaçlar kullanılabilmektedir. Belli aralıklar ile ultrason aracılığı ile yumurtaların gelişimi izlenmelidir.

Aşılama

Aşılama yöntemi de doğal yollarla gebe kalmaya çalışmış fakat bunu sağlayamamış çiftlere uygulanan bir yöntemdir. Basitçe menini veya sperm hücrelerinin örneklerinin alınması ve vajinaya ya da rahmin içine bırakılması ile aşılama yöntemi uygulanır.

Tüp bebek tedavisi

Tüp bebek tedavisi tıp alanının en çok gelişen alanıdır. Teknolojik imkanlar, uzmanların sahip olduğu deneyim vede bilgiler sayesinde birçok çift çocuk sahibi olmuştur

Benim fikrim; NOT; Edindiğim bilgiye göre Özellikle İstanbul’da başarılarından söz ettiren Bahçeci hastanelerinden kişiye özel tedavi yöntemlerini öğrene bilirsiniz.

https://bahceci.com/hizmetler/kisirlik-ve-tup-bebek/?utm_source=googlepaid&utm_medium=cpc&utm_campaign=Bahceci-SEO&utm_content=kisirlikgenel&gclid=Cj0KCQjwjYHpBRC4ARIsAI-3GkENhLS3PxulfUtfDvp7AuR7TmJJ9kQLjMUshIorQ45U_tMv0RJ91WMaAttLEALw_wcB

kaynak.sözcü.com.tr