Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Meme kanserinin 7 sinyali ve farkındalık

Meme kanserinin sinyalleri vede Meme kanserinde farkındalık

Meme kanseri, dünyada her yıl 1 milyon 700 binden fazla kadını etkilemekte. Ülkemizde de durum çok farklı değil, zira her 8 kadından biri; hayatının bir döneminde meme kanserine yakalanmakta.

Meme kanseri hiçbir kadının aklına bile getirmek istemediği bir sağlık sorunudur. Birçok kadın da bu sebeple belirtileri gözden kaçırabiliyor. Aslında meme kanseri bazı sinyaller vererek geliyor. Bunları göz ardı etmek ise hayatı tehlikeye atmak dışında bir işe yaramamakta.

Tüm kanser türlerine bağlı ölümler arasında, meme kanserine bağlı ölümlerin akciğer kanserinden hemen sonra geldiğini söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cihan Uras erken tanı vede tedavi yöntemlerinin hayat kurtardığına bir kez daha vurgu yapıyor.

Prof. Uras, “Meme kanserinin erken tanısı için rutin kontroller asla ihmal edilmemelidir. Ayrıca erken tanı için 20 yaşından sonra her kadın ayda 1 kez kendi kendine meme muayenesi yapmalı. Böylelikle meme kanseri ileri aşamalara ulaşmadan fark edilebiliyor” diyor.

Prof. Uras, meme kanserinin 7 sinyalini şöyle özetliyor:

Memede kitle varlığı

Meme kanserinin en büyük sinyali; memede yada koltukaltında ele kitle gelmesi. Kanserli kitleler, diğer şişliklerden sert yapılı, düzensiz kenarlı vede pürtüklü yüzeyi ile ayırt edilebiliyor. Bunun için en etkili yöntem ise; yatağa uzanarak elle muayenenin gerçekleştirilmesidir.
Bir elinizi başınızın altına yerleştirin ve ardından öteki elinizin işaret ve orta parmağıyla diğer göğsünüze dokunun. Aynı işlemi diğer taraf için de yapmalısınız. Meme başından çevresine doğru dairesel hareketler uygulayın. Ardından koltukaltlarına da aynı işlemi tekrarlayın mutlaka.

Meme başı akıntısı

Sıkmadığınız halde, tek memeden yada tek kanaldan kanlı veya şeffaf renkli akıntılar geliyorsa, nedeninin mutlaka araştırılması gerekiyor. Bu tür meme başı akıntılarına, meme kanseri yada meme kanseri riskini artıran bir lezyon olan ‘intraduktal papillom neden oluyor.

Meme başındaki şekil bozuklukları

Aynanın karşısına geçip kendinizi incelediğinizde meme başlarınızda içe doğru çekilme, çökme yada şekil bozukluğu fark ediyorsanız, hemen bir doktora görünmenizde fayda var.

Meme başı derisinde değişiklikler

Genel Cerrah Prof. Dr. Cihan Uras, aynı şekilde aynanın karşısında kendinize bakarken meme başı derisinde soyulma vede kabuklanma gibi belirtiler gördüyseniz, bunların da bir uzman tarafından değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Memede büyüme ya da şekil bozukluğu

Memede büyüme veya şekil bozukluğunu en iyi aynanın karşısına geçerek görebilirsiniz. Ellerinizi belinize koyun vede bakın bakalım her iki memeniz simetrik mi? Memelerde bir büyüme var mı?

Meme cildinde yara veya kızarıklık

Eğer bir yere çarpıp yaralanmadıysanız, meme cildinde aniden ortaya çıkan kızarıklık vede yaralar ciddiye alınması gereken belirtilerin başında geliyor.

Memede ödem, şişlik ve içe doğru çekinti

“Elbette her ödem vede şişlik, meme kanserinin belirtisi değil. Bunlar regl vede hamilelik dönemlerinde de kadınların sıkça yaşadıkları sıkıntıların başında geliyor“ diyen Prof. Uras, “Ancak tabloya meme cildinde içe doğru çekintiler, portakal kabuğu gibi pürüzlü bir görünüm eşlik ediyorsa, hiç zaman kaybetmeden bir doktora başvurmalısınız” uyarısında bulunuyor.

ELLE MEME MUAYENESİNİ ALIŞKANLIK HALİNE GETİRİN!

Mamografik vede ultrasonografik tarama yöntemleri sayesinde meme kanseri erken teşhis ediliyor ve kişiye özel yaklaşımlar sayesinde tedavideki başarı oranları artıyor.

Kadınların özellikle 40 yaşından sonra tarama periyodlarını sıklaştırmaları gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Cihan Uras, erken tanı için elle muayenenin alışkanlık haline getirilmesi gerektiğini vurgulayarak “20 yaşından sonra her kadın ayda 1 kez kendini kontrol etmeli vede bu alışkanlık her genç kadına kazandırılmalı” diyor.

Diğer kanser türleri için ayrıca inceleye bilirsiniz;

Kanserden koruyan o aşı 44 yaşına kadar yapılabilir

Kaynak:ntv.com.tr