Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Yeni anneler için bebek bakım rehberi

Yeni anneler için bebek bakım rehberi ve özel öneriler

Çocuk Hastalıkları ve Yenidoğan Uzmanı Dr. Mustafa Yücel Kızıltan yeni annelere önerilerde bulunmakta. İşte yeni anneler için bebek bakımı rehberi

anne bebek

Aylarca devam eden sabırsız bekleyişin ardından, bebeğinizi ilk kucağınıza aldığınız an, dünyanın en büyük mucizelerinden birine de sahip olacaksınız. Bundan böyle hayatınıza bir “Anne” olarak devam edeceğiniz gerçeği mutlu bir heyecanın yanı sıra, getirdiği sorumluluk duygusu sebebiyle endişe kaynağı olabilir.

Anneler bebek bakımıyla ilgili ne kadar kitap okuyup öğüt dinlese de birçok konuda endişelenirler. Bebeğin ağlaması veya uykusuzluğu annelerde panik yaratabilir.  Çocuk Hastalıkları ve Yenidoğan Uzmanı Dr. Mustafa Yücel Kızıltan yeni annelere önerilerde bulunuyor.

Bir saat içinde içinde emzirilmeli

Sütün artması için doğumdan sonra, en geç 1 saat içinde bebek anne göğsüne yatırılmalı. Bebek emmese dahi, ilk 4 saat boyunca, her saat başı annenin memesine koyulmalıdır. Sonraki günlerde ise, günde 10 ile 12 kez emzirmek faydalı olur. Süt rahatlıkla geliyorsa, beslenmeyi bebeğin kendisi yönetmelidir. Bebek acıktığında zaten anneye gerekli uyarıları ağlayarak yapacağından zorlamalara da gerek yoktur.

Gaz sancısı sağlığın işareti

Ağlamak bebeklerin dış ortamla iletişim kurmak için en sık başvurdukları yoldur. Hastalıkların yanı sıra; gaz sancısı, aşırı sıcak ortam, açlık yada bebeği sıkabilecek fazla giyim bebeğin başlıca ağlama nedenleri arasındadır. Mesela, gaz sancısı olan bebekler kilo alımları iyi ve sağlıklı bebeklerdir.

Genellikle doğumdan 2 ile 3 hafta sonra, özellikle akşamları ortaya çıkan ağlama nöbetlerine sebep olan bu sancılar giderek sıklaşır. Bebek 6 ile 8 haftalık olduğunda en yoğun şekilde kendini gösteren gaz sancıları yaklaşık olarak 3’üncü ayda kesilir. Bu süre içerisinde ağlama krizlerini azaltabilmek için birçok ilaç vede davranış metodu denenmiş olsa da; bunların hiçbirinin bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmamıştır.

Göbeğin çevresini temiz ve kuru tutun

Göbeğin vede çevresinin temiz ve kuru olması gerekir. Göbeği bezin dışında bırakmaya dikkat edin. Göbek 7 ile 14 gün içerisinde düşer. Düştükten sonra yerinde hafif bir kanama olması normaldir. Bu durumda alkol ile silebilirsiniz.

Banyo, uyuma rutininin parçası olmalı

Bebeğinizi her gün yıkamanız gerekmiyor. Banyo yaptırmanızın sebebi bebeğinizi temiz tutmanın yanı sıra banyonun uyku vakti rutininin bir parçası oluşudur. Bebeğin banyoyu akşam rutininin bir parçası olarak algılanmasını sağlamak önemlidir. Bebeğinizi her gün yıkamak zorunlu olmamakla birlikte faydalı olacaktır.

Kremler isilik yapabilir

Her banyo sonrası krem yada yağ sürmek gerekmez. Krem vede yağlar sürerek cildin terlemesi önlenirse, ufak sivilceler ve ve isilik tarzında döküntüler ortaya çıkabilir. Eğer cildi kurur vede çatlaklar gelişire, bir bebek losyonu veya nemlendiricisini günde 2 kere sürebilirsiniz.

Haftada bir kez kaka normal

Anne sütü ile beslenen bebek, kakasını haftada bir kez fakat yumuşak kıvamda yapıyorsa kabızlıktan endişelenmeye gerek yoktur; çünkü anne sütünün hemen hemen tamamına yakını bağırsaklardan emilmektedir. Bu da dışkılama sıklığının az olmasını açıklayan bir durum olacaktır.

Öte yandan, bebeğin ıkınması vede bu sırada yüzünün kızarması da olağan bir durumdur ve kabızlık olarak algılanmamalı. Anne sütü ile beslenen sağlıklı bir bebeğin 3 ile 4 günde bir, hatta bazı durumlarda haftada bir dışkı yapması bebeğin kabız olduğu anlamına gelmez.

Sizden bir kat fazla giyinsin

Yeni doğan bebeklerde terleme görülmez; bu sebeple fazla giydirdiğiniz zaman sıcaklık fazlalığının yarattığı sıkıntıyı ağlayarak ifade etmeye çalışacaktır. Ayrıca fazla sıcak olan ortamlarda bebeğin burnu tıkanmakta. Bebeğin elleri vede ayakları soğuk ise, üşüyüp üşümediği ensesi kontrol edilerek anlaşılabilir. Öte yandan, oda sıcaklığının 22 ile 23 derece olduğu zamanlarda, bebeğiniz sizden sadece 1 kat fazla giyinmesi yeterli olacaktır.

Uyurken yastık kullanmayın

Yeni doğan bebeklerin yatırıldığı yerde yastık olmamalıdır. Sağlıklı bir uyku adına, bebeğin yatacağı zemin için fazla yumuşak olmayan, şekil değiştirmeyecek sertlikte olan pamuklu kumaştan yapılmış bir şilte seçilmesi önerilmektedir. Bebek sırt üstü pozisyonda, hafif eğimli dik bir düzeyde yatırılmalıdır.

Kaynak:milliyet.com.tr