Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Yeni doğan bebek bakımının 10 püf noktası

Yeni doğan bebek bakımının püf noktaları…

Yeni annelerin özellikle ilk günleri bebekleri hakkında endişe duymalarıyla geçecektir.

Bu endişelerinizden biraz olsun sıyrılmanız için Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Osman Korkmaz yenidoğanlar için bizlere özel 10 bakım önerisi verdi.

yeni doğan

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Osman Korkmaz, bu süreci rahat geçirmenin en kolay yolunun yeni ebeveynleri bebek bakımı konusunda bilinçlendirmek gerektiğini söyledi. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Korkmaz yeni doğan bebekleri için özel 10 bakım önerisini işte şöyle sıraladı:

Oda ısısını çok yükseltmeyin

Anne karnındayken sıcak bir ortamda olan bebek, doğumla beraber solunumunun başlaması, kalp dolaşımının yetişkinlerdekine yakın bir hale gelmesiyle dış dünyaya uyum sağlamaya çalışmakta. Bu sebeple yeni doğan bebekler için oda ısısının ılık olmasına dikkat etmek önemli.

Bebekler bu sayede kendilerini anne karnındaki ortama benzer bir ortamda hissederek daha huzurlu olabiliyorlar vede adaptasyon süreci daha kolay atlatılıyor. Zamanında doğmuş vede normal kilodaki sağlıklı bir bebeğin bulunduğu odanın ısısının kıyafetleri olsa bile 22 ile 24 derece olmasının uygun olacaktır.

Bol bol emzirin

Doğar doğmaz en erken safhada anne sütü vermek son derece önemlidir. Zira anne sütü bebeğiniz için özel bir süt niteliği taşıyor vede gerekli her tür besin maddesini içeriyor. Üstelik tamamen doğal vede inek sütüne oranla çok daha kolay sindiriliyor.

Bununla birlikte alerji, kabızlık, ishal, pişik ve obezite gibi riskleri bulunmuyor. Ayrıca emzirme; hem anneyi hem de bebeği birçok hastalıktan koruyor. Dolayısıyla emzirmenin özendirilmesi vede anne sütünün ilk tercih olması gerekiyor.

İlk aylarda büyümesini düzenli olarak kontrol etmelisiniz

Bebekler hemen kilo almıyor. Zamanında doğan, normal bir bebeğin ortalama ağırlığı 2.500 – 4.000 gram arasında değişiyor. Bebekler doğduktan sonraki ilk 3 ile 5 gün doğum ağırlıklarının yüzde 5 ile 8’ini kaybediyor ve 8 ile 12. günlerde yeniden doğdukları kiloya ulaşıyorlar.

Zamanında doğan bir bebeğin ortalama boyu 50 cm, baş çevresi ise 35 cm oluyor. Baş çevresi ölçümlerinin, boy ve kilo ile beraber ilk yıl her ay düzenli olarak yaptırılması gerekmektedir.

Doyup doymadığını kilosundan ve tuvaletinden anlayabilirsiniz

Yeni doğum yapmış annelerin öncelikli endişesi, bebeklerine anne sütünün yetip yetmediğidir. Yeterli beslenen bir bebek doğumundan itibaren ilk aylar genellikle günde 20 ile 40 gram alıyor.

Bebeğin günde 8 ile 10 kez kaka yapması anne sütünün yeterli geldiğini gösteriyor. Gün aşırı dışkılayan bebek de normal gelişim gösterebiliyor. Bunun yanı sıra bebeğin bezinde turuncu ve pembe renkli leke de endişe edilecek bir durum değil.

Bebeğinizin cildini mutlaka gözlemleyin

Yenidoğan bebeklerde hastalık belirtisi olabilecek morarma, döküntü, sarılık fakat bebeğin cildinin gün ışığı veya aydınlık ortamda gözlenmesi ile fark edilebiliyor. Bu sebeple annenin bebeğini iyi ışık alan bir ortamda günde birkaç kez gözlemlemesi önemli.

Yüzünün haricinde vücudunu silmenize gerek yok

Bebeğin cildi doğumdan hemen sonra kırmızımsı mavi renkte olurken, bir kaç saat içinde kırmızı ve pembe renge dönüyor. Bebeğin derisini kaplayan özel yağ tabakası hem bebeğin ısı kontrolünü sağlamaya yardım ediyor hem de deriyi dış etkilerden koruyor. Bu sebeple yüz bölgesi dışında vücudunun diğer bölgelerinin silinmemesi gerekiyor. İlk yıkamayı bebeğin göbeği düştükten 2 gün sonra öneriyoruz.

Kafatasındaki şekil bozukluğuna sakın aldanmayın

Bebeklerde baş kemiklerinin üstüste binmesi vede kafa kemiklerinin yumuşak oluşuna bağlı olarak başta şekil bozuklukları olması anormal sayılmıyor. Annelerin endişelenmesine sebep olabilen bu şekil bozuklukları birkaç gün içinde kendi kendine düzeliyor.

Meme bölgesindeki şişliği sakın sıkmayın

Meme bölgesinde sıklıkla gözlenen şişlikler normal vede birkaç haftada kendiliğinden gerileyebiliyor. Bu şişliklerin ovulmaması vede sıkılmaması gerekiyor.

Bebeğiniz sizi görüyor vede duyuyor

Yeni doğan bebeklerin görme yeteneği doğumdan itibaren mevcuttur fakat net değildir. 20 ile 50 cm mesafeyi görebilirler. Birkaç hafta içinde net görmeye başlarlar. İşitme duyusu ise; sesli uyarıya bebeğin sıçrayarak, ağlayarak cevap vermesi yada emmekte olan bir bebeğin emmeye ara vermesi ile anlaşılabiliyor.

Sevginizi gösterin ve onunla bol bol konuşun

Bebekler için sevgi, ilgi vede ihtiyaçlarının anında karşılanmasının son derece önemli. Günlük hayatın koşuşturmacası içinde bebeğinize sevginizi göstermeyi ihmal etmemelisiniz. Onunla bol bol konuşmanız ve ona şarkı söylemeniz gelişiminde büyük rol oynuyor.

kaynak:hthayat.haberturk.com