Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Alerjiye karşı alınacak altın gibi öneriler

Alerjiye karşı almanız gereken öneriler nelerdir?

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Aziz Uluışık, yazın sık rastlanan besin alerjisinin genelde deride kızarıklık, kaşıntı, kabarıklık, kusma vede karında kramp gibi sık bilinen belirtilerinin yanı sıra, baş ağrısı ve migren krizi gibi belirtilerle de ortaya çıkabileceğini söyledi.

Alerji, çevrede bulunan ve “alerjen” olarak adlandırılan, aslında zararlı olmayan bazı maddelerin herhangi bir yolla vücuda girmesi sonucunda bağışıklık sisteminin bu maddelere karşı aşırı yada anormal bir reaksiyon vermesi durumu olarak tanımlanır.

Normal sağlıklı kişilerde bu tür reaksiyonlar olmazken duyarlı kişilerde sebep görüldüğü halen daha tam vede kesin olarak bilinmese de, genetik yatkınlığın rol oynadığı düşünülmektedir.

Aile bireylerinden bazılarının vücutlarının alerjenlere daha fazla duyarlı olduğunu, onları yabancı madde olarak algılayıp aşırı tepki verebileceğini vurgulayan  Uzm. Dr. Aziz Uluışık, çevresel alerjenler (ev tozu akarları, polenler, hayvan alerjenleri, küf mantarları), böcek alerjenleri, mesleki alerjenler, besin alerjenleri,  ilaç alerjenleri olmak üzere 5 ana grupta toplandığını ifade etti.

DERİDE KIZARIKLIK, KAŞINTI VE KABARTI OLUŞABİLİR

Alerjinin tüm vücut sistemlerini etkileyerek çok farklı bulgulara sebep olabileceğini söyleyen Uzm. Dr. Uluışık, farklı alerjik hastalıkların sık rastlanan belirtileri hakkında şu bilgileri sizler için verdi;


“Alerjik rinit vede konjonktivit dediğimiz halk arasında göz nezlesi ve saman nezlesi olarak bilinen hastalıklarda sıklıkla vede nöbetler halinde tekrarlayan hapşırık, burun akıntısı, gözde sulanma,  burunda, kaşıntı, damakta kaşıntı, geniz akıntısı ve burun tıkanıklığı görülür.

Alerjik astımda aralıklı, nöbetler halinde göğüste sıkışma hissi, öksürük,  nefes darlığı,  hırıltı olabileceği gibi sadece öksürük ile de seyredebilir. Deride kaşıntı, kızarıklık vede kabarıklık görülebilir.

Besin alerjilerinde alerjik olan gıdanın alımından sonra tüm bu bulgular olabileceği gibi bulantı, karında kramplar, kusma, olabilmektedir. Ayrıca baş ağrısı, migren krizleri gibi belirtileri de görülebiliyor.”

MUTLAKA EMZİRME DÖNEMİNDE SİGARADAN UZAK DURMALISINIZ

Alerjik hastaların dikkat edeceği en önemli konunun alerjik hastalıklara sebep olan alerjenden korunmak olduğunu söyleyen  Dr. Uluışık, “Alerjik hastalık gelişme riski olan bebeklerin alerjenlerle temasının önlenmesi, annenin gebelikte ve emzirme döneminde sigara içmesinin engellenmesi vede alerjik gıdaları mümkün olduğunca az tüketmesi, en az 6 ay anne sütüyle beslenmesinin hastalık gelişimini engellediği bilinmektedir” dedi.

ALERJİYE KARŞI ALINMASI GEREKEN 8 ALTIN GİBİ ÖNLEM

Uzm. Dr. Aziz Uluışık, alerjiye karşı alınması gereken 8 altın önlemi ise şöyle sıraladı;

  • Özellikle alerjene duyarlı kişilerde hastalık gelişimini önlemek için sigara bırakılmalıdır. Aynı zamanda dengeli beslenme vede egzersiz yapılması önerilir.
  • Kimyasal katkılar içeren fabrikasyon gıdalardan uzak durulmalı vede doğal beslenilmeye çok özen gösterilmelidir.
  • Kuş tüyü vede yün yastık, yorgan, battaniye ve örtü kullanılmaması, evde bulunan bitki ve hayvanlardan uzak durulması bir okadar önemlidir.
  • Polenlerin çok yoğun olduğu dönemlerde kapı, pencereler kapalı tutulmalı, ev temizliği yaparken mutlaka maske takılmalıdır.
  • Deterjan, boya vede çeşitli temizlik malzemelerinin kullanımında ortama yayılan keskin koku vede dumandan kaçınılması gerekmektedir.
  • Parfüm, oda vede saç spreyi, deodorant hiç kullanmamalıdır.
  • Haftada bir, en az 60 derecede çarşaf, kılıf vede örtüleri yıkanmalı, halı veya toz tutan kumaş döşemeler yerine suni döşemeler kullanılması uygun olacaktır.
  • Isıtma vede havalandırma sistemindeki filtreler düzenli olarak temizlenmeli ya da değiştirilmelidir.”

Kaynak: İHA