Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Babet ayakkabı giyen kadınlar dikkat!

Babet ayakkabı giyen kadınlar nelere dikkat etmelidir…

Fizyoterapist Gülşah Konakoğlu, yazın çok sık tercih edilen babet ayakkabılar için bazı uyarılarda bulundu,

“Babet tarzı veya düşük topuklu olan ayakkabıların tercih edilmesi ayak-ayakkabı uyumu sağlanamadığı takdirde çeşitli ayak deformitelerine sebep olmaktadır” dedi.

Ayak problemleri, günümüzde sıklıkla karşılaşılan vede bireylerin yürüme, ayakkabı giyme, ayakta durma gibi fonksiyonel aktivitelerini zorlaştıran sorunlardır. Özellikle düz tabanlık yani ayağın iç kavisinde olması gereken yüksekliğin azalması gibi sık karşımıza çıkan ayak problemlerinin önüne geçmek için uygun ayakkabı seçimi son derece önemlidir.

UYGUN OLMAYAN AYAKKABILAR, AYAĞIN BİYOMEKANİĞİNİ BOZAR

Ayakkabı, tıpkı ayak gibi, vücut ile zemin arasında bir bağlantı görevi üstlenir vede vücuda duyusal girdi sağlar. Bu girdilerin kalitesi ise ayak vede bacaklardaki kas aktivasyonunu değiştirip bireyin hem kinematiğini hem de iskelet dizilimini etkilemektedir.

Uygun olmayan ayakkabı kullanımı ayak biyomekaniğini bozmaktadır vede halluks valgus, pençe parmak, çekiç parmak, düz tabanlık, akut veya kronik ayak ağrısı gibi farklı ayak problemlerine yol açmaktadır, bu problemler de hem dinamik hem de statik postural stabiliteyi etkilemektedir.

YÜKSEK TOPUKLAR, PARMAK DEFORMİTESİ YAPIYOR

Yaz aylarında çalışma vede uzun yürüyüşlerde rahatlık açısından olumlu olduğu düşünülen babet tarzı ayakkabıların ya da düşük topuklu olan ayakkabıların tercih edilmesi ayak-ayakkabı uyumu sağlanamadığı takdirde çeşitli ayak deformitelerine sebep olmaktadırlar.

Ayak-ayakkabı uygunluğunu ayakkabının uzunluğu, yüksekliği vede genişliği gibi faktörler belirler. Mesela, en uzun parmak ile ayakkabı ucu arasındaki mesafenin 10 ila 20 milimetre arasında olması gerektiği, uygun ayakkabı genişliği için de ayak tarak kemikleri bölgesinde ayakkabı ile ayak arasında ortalama 7 milimetre genişlik farkı olması gerektiği önerilmektedir.

Ayakkabının taşıması gereken bu özellikler ile, ayağın korunması, ayak stabilitesinin sağlanması, zeminle olan sürtünmenin arttırılması vede şoku emme fonksiyonları amaçlanmaktadır.

GENİŞ BURUNLU AYAKKABILARI TERCİH EDİN

Ayak parmaklarının rahat hareket edebilmesi vede parmakların altında sürtünme olmaması için uygun bir parmak kutusu yüksekliği olan geniş burunlu ayakkabılar tercih edilmeli. Bunun için ayakkabının içinde iken ayak parmaklarınızı hareket ettirip ettiremediğinizi mutlaka kontrol edebilirsiniz. İçinde parmaklarınızı hareket ettiremediğiniz ayakkabıları tercih etmemelisiniz.

Dar ayakkabı giyimi özellikle halluks valgus denilen baş parmağın dışa doğru deviasyonuna sebep olmakta. Normal bir ayağın pozisyonunda, dar burunlu ayakkabıların içinde uzun süre kalması bağlı olarak olumsuz yönde önemli derecede değişiklikler olmakta vede bu da ayak fizyolojisini etkilemektedir.

Kaynak:DHA