Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Gebelikte omega 3 desteğinin önemi

Gebelikte omega 3 desteğinin önemi

Omega 3, vücut için gerekli ama vücutta üretilemeyen mutlaka dışarıdan alınması gerekli yağ asitleri olduğunu belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Müzeyyen Uyanık, balık yağının omega 3 yağ asitleri ile aynı olmadığının bilinmesi gerektiğini belirtti.

Omega 3’lerin en önemli grupları Docosa Hexaenoic Acid (DHA), Eicosa Pentaenoic Acid (EPA) vede Alfa Linolenik asit (ALA) olduğunu ifade eden Kadın Hastalıkları vede Doğum Uzmanı Doç. Dr. Müzeyyen Uyanık, “Sağlıklı vede düzgün çalışan bir beyin yüksek miktarda DHA içermektedir. DHA iyi işleyen hücre zarları beyin, retina vede sinir hücreleri için ham maddedir.

Omega 3, balık vede deniz ürünleri, ton, somon, sardalye, soya, semiz otu, kuru fasulye, nohut, brüksel lahanası, kanola yağı, keten tohumu, ceviz, fındık, chia tohumunda bulunmaktadır. Anne sütü de en doğal Omega 3 kaynağıdır. Bu sebeple ilk 6 ay emzirmek bebek için çok önemlidir. Prekonsepsiyonel gebelik öncesi dönemde başlayan çeşitli vede dengeli bir diyet, hem annenin hem bebeğin sağlığı için oldukça gereklidir.

Bunlara ek olarak ta, gebelikte belirli mikrobesinlerin yetersiz alım riski, sanayileşmiş ülkelerde bile yüksektir. Bu, özellikle Omega 3 (DHA), demir, kalsiyum, iyot,  folik asit vede D vitamini için İtalya gibi bazı gelişmiş Avrupa ülkelerinde de geçerlidir” diye konuştu.

Omega 3 alan annelerde yapılan çalışmalara bakıldığında bazı önemli sonuçlara ulaşıldığına özellikle dikkat çeken Dr. Uyanık, “Gebe ve emziren kadınlar günlük ortalama en az 200 miligram DHA almayı hedeflemelidir. Gebelikte günlük 200 miligram DHA içeren Omega 3 tableti alınmalı yada  haftada 2 ile 3 gün balık tüketimi önerilmektedir.

Omega 3, vücuttaki şekerleri yağa dönüştüren yağ asit sentez enzimini inhibe ettiğinden yağ depolanması vede kilo alım riskini azaltacaktır. Omega 3, 10 ile 12 kalori ye sahip fakat kilo aldırıcı etkiye sahip değildir.

Omega 3 kullanımında civa, kurşun gibi ağır metallerden arınma teknolojisinin kullanılmış olması da çok önemlidir. Çünkü, ağır metaller fetal beyin dokusu gelişiminde negatif etkiye sahiptirler. Omega 3, içeren haplarla bildirilmiş zehirlenme şuana kadar görülmemiştir.

% 4 oranında mide bağırsak sistemlerinde yan etkiler, tat almada bozulma ve koku yapabilmektedir. Kullanılan tablet içeriğinde ki EPA/DHA oranı 3/2 olmalı, bu oran ne kadar yüksekse o kadar kalitesi artmaktadır. Hava ile temas ederse okside olup yapısını bozacaktır.

Özellikle kapsüller hava sızdırmaz garantili olmalıdır. GDO vede ağır metal içermediği üretici tarafından mutlaka garanti altına alınmış olmalıdır. Ürünler TC. Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmakta olup ,üzerinde takviye edici gıda onay numarası etiketi bulunmalıdır” şeklinde bize ifade etti.

Kaynak: İHA