Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Mutlu olmanın bir çok yöntemi var

Mutlu olmak için bunları mutlaka yapın! Bilimsel olarak da kanıtlanmıştır

Çoğu kişiye istediği en önemli şeyler sorulduğunda mutluluk ilk sıralarda gelecektir. Herkes mutlu olmak ister ama bu duygu sadece dış etkenlere bağlı değildir. Biraz da sizin hayatınızda bazı kararlar alıp bunları uygulamaya başlamanızla da çok ilgilidir.

Mutlulukla ilgili yapılan bilimsel araştırmalarda da mutlu hissetmenin çok radikal değişiklikler olmasa bile küçük değişikliklerden geçtiğini ortaya koyuyor.

Unutmayın bu küçük değişiklikler, dünyayı görme şekliniz üzerinde çok olumlu etkiler yaratır.

Bilim adamlarının mutluluk, yaşama sevinci vede pozitif olma konularına yaptıkları çalışmalarda ortaya çıkan hayatı güzelleştirecek öneriler şunlar…

Önce yardımsever olmalısınız…

Psychological Bulletin’de yayınlanan araştırmaya göre; kendiniz için değil de, başka insanlar için para harcamak, size kendinizi çok daha iyi hissettirecektir. Kendinden bir şeyler veren insanların daha mutlu olduğunu ortaya koyan araştırma da bağış yaparak ve başkalarına para vererek mutluluğu yakalayabilirsiniz diyor.

Yeni bir şey denemelisiniz…

Çalışmalar; maceraya katılan, yeni deneyimler yaşayan ve rutinlerini değiştiren insanların daha mutlu vede huzurlu olduğunu ortaya çıkardı. Yeni şeyler denemek, beyin dalgalarını da uyardığı bir gerçektir.

Bol bol şükretmelisiniz…

Yaşadıklarınıza, sahip olduklarınıza, sevdiklerinize, sevmediklerinize yakından bakıp ta şükretmelisiniz. Şükretmek, farkında olmanızı sağlar vede sizin kendinizi çok yalnız hissettiğiniz anlarda bile yanınızda büyük bir gücün olduğunu anımsamanızı, hissetmenizi sağlar.

Pennsylvania Üniversitesi’nden Profesör Martin Seligman; her gece onları mutlu eden 3 iyi şeyi akıllarından bir köşesinden geçiren insanların, diğerlerinden daha mutlu olduğunu kanıtladı.

Kendinize hedefler belirleyin ve uygulayın…

Psikolog Jonathan Freedman, özellikle kendilerine kısa yada uzun vadeli hedefler koyanların, koymayanlara göre daha mutlu olduğunu iddia ediyor. Wisconsin Üniversitesi’nden Richard Davidson, “Bir amaç doğrultusunda çalışmak, olumlu duyguları devreye sokacaktır” demektedir.

Merhametli olmayı öğrenmelisiniz…

Önce kendinize karşı merhametli, şefkatli vede anlayışlı olmayı öğrenmek mutlu ve neşeli olmanızda yüksek önem taşımaktadır. Yanlış bir karar verdiğinizde kendinize kızmak yerine “tamam, seni anlıyorum vede bunu bir tecrübe olarak görüyorum” diyerek hoş görüyle yaklaşın. Siz kendinize iyi davrandıkça, etrafınızdakilerin de yaklaşımı gözle görünür bir şekilde mutlaka değişecektir.

Mümkün oldukça tarafsız olmaya çalışın…

Mutlu olmak vede aydınlanmak için tarafsız olmanın çok önemli olduğunu  unutmayın. “Ultimate Happiness Prescription” adlı kitabın yazarı Dr. Deepak Chopra, “Eğer kendi bakış açınızı savunmayı bırakırsanız, enerjinizin % 99’unu tasarruf edersiniz ve çok çok daha mutlu olursunuz” diyor.

Enerjik müzikler dinlemelisiniz…

Evet, “Müzik ruhun gıdasıdır” sözü çok doğrudur vede biz ruhumuzu pozitif enerjiyle dolduracak şarkılar, müzikler dinleyerek daha mutlu ve neşeli olabiliriz.

Ve inançlı olun mutlaka…

Yapılan yeni çalışmalara göre; inançlı insanlar, olmayanlara göre hayatlarından çok daha memnun vede çok daha mutlu. Doç. Bruce Headey’in, Melbourne Üniversitesi’nde yaptığı 25 yılık araştırmanın sonucunda; inançlı insanların, kariyer endişesinden kaçındıkları vede duygusal açıdan daha istikrarlı oldukları ortaya çıkmıştır.

Kaynak:mynet.com