Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Ülkemizde kadın olmak ve zorlukları

9 Maddede Türkiye’de Kadın Olmayı anlatmaya çalıştık…

kadın olmak

Türkiye’de kadın; “anne, eş, sevgili, çiçek, seksi, o….u, muhafazakâr, işkolik, şirret, dengesiz, güçsüz, korunmaya muhtaç, başarısız ve sinsi …” böyle uzayıp giden bir liste demektir. Kısaca Türkiye’de kadın, kadın hariç her şey demek oluyor bir çok kez. Her şeye rağmen kadın olarak var olmaya çalışırken toplumun bize dayattığı tabulara şimdi  birlikte bakalım.

1. Renk seçimi

Daha doğar doğmaz hatta doğmadan önce başlar işte bu kavga. Kızsa pembe patik, erkekse mavidir. Ufacık çocukken renklerin cinsiyetçiliği ile işlenmeye başlanır çocuklara. Toplumun onlar üzerinde çok büyük hayalleri vardır.

2. Hanım hanımcık olun!

Yaramazlık yapar yapmaz hemen itirazlar gelecektir. Daha cinsel kimliğini bilmeyen çocuğun uslu, edepli, adaplı davranması gerekir çünkü o kız çocuğudur vede daima hanım hanımcık olması gerekir. Sokakta oyun oynadığı arkadaşı Mehmet’in ettiği küfürü o edemez asla. Çünkü edep vede ahlak, sadece ama sadece, hanım hanımcık kız çocuklarına özeldir.

3. Erkeklerden uzak DUR mutlaka…

İki cinsiyet birbirinden ne kadar uzak durursa o kadar sağlıklıdır. Kız ile erkek asla arkadaş olamaz. Karşı cinsle ne kadar uzaklaştırırsak o kadar daha fazla koruyabiliriz çünkü çocuklarımızı. Marifetin iki cinsiyetin ayrıştırılmadan yan yana büyüyebilmek olduğunu unutuyoruz! Çünkü erkeklerden uzak durması gereken sadece kadınlardır bu ülkede!

4. Sokakta bir başına

Sokakta bir başına hem de gece yarısı asla bulunmamalı fakat erkek kardeşi, komşu oğlu istediği saatte gelip giderken eve, kadınların yaşadığı büyük özgüvensizlik vede varoluş çabası kimin umurunda? Neticede her şey onun namusu içindir. Çünkü namus sadece kadınlarındır bu ülkede!

5. Kıyafet

Kısa etek giyerse “yollu” olabilir, göğüsleri yeni çıkmaya başladıysa bol giymeli, vücut hatlarını belli etmesine iyi gözle bakılmayacaktır. Çünkü kılık kıyafete dikkat etmesi gereken sadece kadınlardır bu ülkede.  

6. Meslek seçimi

Öyle her mesleği yapamaz kadınlar. Fiziki güç isteyen meslekler ona uygun görülmemiştir hiç bir zaman. Kadın daha naif daha kolay meslekler seçmeli, neticede incinir dimi. Bunca yıldır incitmemişler gibi! Çünkü bu ülkede böyle ağır meslekler kadınların yapabileceği bir iş değildir!
Maaş farkını da sakın unutmayalım!
Bir erkekle aynı maaşı almayı bekleyemez çünkü kadın ev geçindirmiyor bile diyorlar. Çünkü kadın didinip el emeği verdiği  işinde bir erkekle aynı haklara sahip olacak değerde değildir bu ülkede!

7. Anne olmak

Kadın dediğin anne olmalıdır. Olmak zorundadır. Kadın seçemez anne olup olmayacağını, bir çocuk büyütüp büyütemeyeceğini; o bilmez fakat toplum bilir. Çünkü anne olmak kadının isteyebileceği bir durum değildir, görevidir bu ülkede…

8. Şiddet

Kadının üzerinde kendisi hariç herkesin hakkı varmış gibi davranılır. Gerek psikolojik gerek fiziksel herkes hak sahibidir onun hayatında. Çünkü, kadın olmak herkese hak vermektir(!) kendi üzerinde!

9. Güçlü olmak

Bebeklikten bu yana sindirilmiş, bastırılmış vede kalıplara sokulmaya çalışılmış kadınlar, bizim kadınlarımız! İşte tam da bu yüzden hangi işi yaparlarsa yapsınlar, ne olurlarsa olsunlar en mükemmel şekilde yapıyorlar. Çünkü kadına güçlü olmayı öğretiyorlar bu ülkede!

 

kooplog.com | Akademi‘de  “Türkiye’de Kadın Olmak” konusu işleniyor. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği, kadının iş hayatındaki yeri, kadına şiddet vede daha birçok konunun uzmanları ve muhatapları, kendi tecrübe ve bilgilerini paylaşıyor.

Kaynak:istelist.com