Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Çocuklarda Öfke Problemleri ve Çözüm Yöntemleri

Çocuklarda Öfke Problemleri vede çözüm yöntemleri

Çocuklarda vede bebeklerde öfke sıklıkla karşılaşılan, nasıl baş edileceği konusunda zorluk yaşanılan zor bir konudur. Öfke ile baş edebilmek için öncelikle öfkenin sebeplerini anlamak çok önemlidir. Öfkeye sebep olan durumlar ise çocuktan çocuğa değişebilmektedir.

Öfkenin ortaya konuş şekli ve şiddeti de değişebilir. Çocukların öfke ile karşılaştıklarında kendi iç dünyalarında oluşan gerilimi anlamak gerekir vede bunların öfke dışında da ifade edilmesinin yolları mutlaka araştırılmalıdır.

Öfkeyi yaratan durumlar anlaşıldıktan ve bunun çocukta yarattığı iç gerginliği ortaya konulduktan sonra da bu durumun kabul edilmesi vede uygun ifade yöntemleri oluşturmak gerekmektedir.

Bebekler ilk günlerden itibaren ihtiyaçlarını ağlayarak ifade etmek eğilimi içerisindedirler. İhtiyaçlarının doğru vede zamanında sağlanması yanında, anne ile kurduğu güvenli bağlanmanın sonucunda hızlıca rahatlamasını da öğrenirler. Kendilerini ifade etme yöntemi zaman içerisinde ağlamaktan çok başka şekillere de bürünmeye başlayabilirler.

Genel de öfke sorunu yaşayan bebekler vede çocukların sadece durumu değil, genel yaşamlarında da ihtiyaçlarını ifade etmekte zorlandıkları görülmektedir. Çocukla kurulan ilişki vede sorun çözme yöntemleri, öfke konusunu da hallederken oldukça etkili olacağı unutulmamalıdır.

Gerginlik yaratan düşünce ve durumları olumluya çevirmek için oyun veya ilişki şekilleri öğretmek çocuğun kendi kendini de rahatlatmasını öğrenmesine çok yardımcı olacaktır.

Değişikliği, engellenmeyi tolere edemeyen vede bunları büyük krizlere dönüştüren çocuklarla sorunları onunla inatlaşarak asla aşamayız. Daha yumuşak, uzlaşmaya yönelik çözümler üretmeniz gerekmektedir. Örnek vermek gerekiyorsa, parktan ayrılmakta zorlanan ve kriz geçiren bir çocuğa bu durum ayrılmadan 5 dakika önce söylenmesi gerekir.

Geri kalan 5 dakika içerisinde neleri yapabileceği anlatılıp, bunların bitmesiyle birlikte oradan ayrılacağınız mutlaka söylemelisiniz. Onun protestolarına göre esnemek vede yeni haklar tanımak krizi bitirmeyecek, hatta daha da tırmandıracaktır.

Çocukların hayatlarında rutinlerin olması onlar için iyi bir şey olduğunu bilmeniz gerekir. Rutinler sınırların da öğrenilmesine yardımcı olur. Çocukla süre savaşına girmek doğru bir yöntem asla değildir. Öfke krizi yaşayan bebek vede çocuk ebeveynlerinin çoğunlukla inatlaşmaya yatkın olduğu gözlenmiştir.

Çocuğun öfke nöbetleri bitmeden yada kalabalık içerisinde uzlaşmaya, konuşmaya çalışılmamalıdır. Bu durumdan yıpranmış birçok ebeveynin yaptığı bir diğer hata ise, çocuğun isteğini yerine getirmek veya daha cazip bir durumla susturmaya çalışmaktır.

Unutmamak gerekir ki, karşılaştığınız sorunları çözme yöntemleriniz bu sorunun artmasına yada azalmasına neden olabilmektedir. Uzun süren ve baş edilemeyen krizler yaşanıyorsa, mutlaka bir uzmandan destek almanız gerekmektedir.


daha farklı yazılar için;

http://www.gozdeerdogan.com.tr/cocuklarda-ofke-nobeti.127.tr.html

Yazar

Uzman Pedagog Güzide SOYAK

kaynak:cocukludunya. com