Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Çocukların Başarılarını Arttırmak İçin Neler Yapmalıyız?

Sosyal Duygusal Öğrenme Becerileri vede Hayat Başarısı

Çocuklarınızın sağlıklı mutlu vede daha başarılı yetişkinler olmalarını istediğinize hiç şüphem yok. Çocuğunuzun fiziksel olarak sağlıklı büyüyüp büyümediğini söylemeniz çok kolay olsa gerek, öyle değil mi? Çocukların sosyal duygusal sağlığı hakkında bilgi verebilir misiniz? Mutlu, sağlıklı vede başarılı bireyler olabilmeleri için çocuğunuzun sosyal duygusal gelişimi, fiziksel sağlığı kadar önemli.

Ne yazık ki, akademik becerilerin öncelik olarak görüldüğü bir dünyadayız. Akademik başarı denince aklımıza ilk gelen de zeka katsayıları oluyor. Oysa ki akademik başarı sadece zeka katsayısından oluşmamaktadır. Zekayı da iyi kullanıp geliştirebilmemiz için öz denetim, stresle başa çıkma gibi bir dizi beceriye ihtiyaç vardır. Çocuklarımızın derslerin vede hayatın getirdiği zorluklarla mücadele edebilmeleri için sosyal duygusal becerilere ihtiyaçları vardır.

Sosyal duygusal öğrenme de bir süreçtir. Çocuğunuzun eğitiminde erken yaşta geliştirdiği sosyal duygusal becerilerin, ilerideki yıllarda akademik başarısı, kuracağı ilişkiler hatta profesyonel hayatı üzerinde bile güçlü etkisi vardır. Kısacası çocuğunuzun nasıl bir yetişkin olacağının temelini bu öğrenme süreci oluşturacaktır.

Anne babalar ne kadar erken sosyal duygusal öğrenme becerilerinin önemini bilir vede benimserlerse çocuklarımız için o kadar çok iyi olacaktır. Tabi ki bu beceriler de tıpkı okuma yazma yada matematik gibi öğrenilebiliyor. Okulda da öğrenilebilen bu becerilerin en iyi, hayatta ilk “okulumuz” olan anne babamızdan öğrenildiğini de her zaman göz önünde tutmalıyız.

Sosyal duygusal öğrenme için iyi bir temel atmanın yoluysa, çocuklarımızın ihtiyaçlarına karşı duyarlı davranarak güvende hissedecekleri bir ortamda büyümelerine olanak tanımaktır.

Çocuklarda sosyal duygusal öğrenmenin 5 temel taşı kuşkusuz şunlardır;

Öz farkındalık

Çocukların kendi duygularını tanımak, adlandırmak vede bu duyguların kendi davranışlarını ve kararlarını nasıl etkilediğini fark etmektir.

Öz düzenleme

Kendi duygu düşünce vede davranışlarını farklı ortamlara göre ayarlamak, dürtü kontrolü, hedefine yönelik davranışlarını düzenleyebilmek vede düzenlemektir.

Sosyal farkındalık

Başkalarının perspektiflerini anlamak, bunu insanlarla etkileşiminde kullanabilmek ve empati becerisi geliştirmektir.

İlişki becerileri

Sağlıklı ilişkiler kurabilmek vede bu ilişkileri koruyabilmektir.

Sorumlu karar verme

Davranışlar vede insanlarla etkileşimle ilgili doğru karar vermektir.

Bu becerileri çocuğunuza öğretebilmeniz için bazı öneriler;
  1. Çocuğunuza her zaman vede her alanda olduğu gibi, iyi bir örnek olun. Çocukların dünyalarında olan insanlara, özellikle anne, baba vede öğretmenlerine hayran olduğunu ve onları örnek aldığını sakın unutmayın. Anne, baba çocuğa kendi duygularını gösterir, adlandırır, hatta bu duyguları düzenlemek için ne gibi stratejileri olduğunu öğretirlerse çocuklar da benzer durumlarda nasıl tepki vereceklerinin en sağlıklı yolunu öğrenmiş olurlar.
  2. Çocuğunuza kitap okuyun. Kitap okumak, çocuğun gelişimine pek çok fırsat tanıyan bir aktivitedir. Çocuğa kitap okurken, kahramanların duygularından bahsetmek, hikaye ile ilgili çocuğunuzun nasıl hissettiğini fark etmesine vede bunu adlandırmasına yardımcı olmak gerekir.
  3. Çocukla iş birliğini geliştirici oyunlar oynamak. Bu tür oyunlar çocukların duygularını düzenlemelerine oldukça yardımcı olacaktır. Problem çözme vede iş birliği gerektiren deneyimler yaşamalarına olanak tanımak çok faydalı olacaktır. Araştırmalara göre de erken dönemde duygularını adlandırma ve anlamada, sağlıklı ve pozitif gelişen çocukların ileride daha fazla arkadaşı oluyor, daha az kavga ediyor vede okul hayatında daha başarılı oluyorlar.
  4. Çocuğunuzu SDÖ becerilerine yönlendirmek için önemli bir anahtar ise empati yeteneğidir. Örneğin, oyuncakları kullanarak duygularını dışa vurmalarına yardımcı olabilirsiniz. Empati geliştirmeye başlaması için çocuğunuza yardımcı olmalısınız. Davranışlarının başkalarını nasıl etkilediğini ona anlatmalısınız. Özellikle bir başkasının perspektifini alabilmesi için örnekler sunmalısınız. “Ali, çok üzgün gözüküyor, ona sorsana bizimle oynamak ister mi?” Bu gibi gözlem vede paylaşımlarınızın onun bir başkasını anlamasına büyük yardımı olacağını unutmayın.

Sıkça adını duyduğunuz, iletişim, eleştirel düşünme, iş birliği ile çalışma, yaratıcılık ve esneklik gibi becerileri de kapsayan “21. Yüzyıl yetkinlikleri” nin bir temelini oluşturan “Yaşam Becerileri” yada psikolojideki adıyla “Sosyal Duygusal Öğrenme”, çocuklarımızı okulda, geleceklerinde vede iş hayatlarında başarılı olmaları için hazırlayacak becerilerdir.


Yazar

PsikologHanzadeÖZSU

kaynak:cocukludunya.com