Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Kardeş kıskançlığı çocuğunuzu bakın nasıl etkiliyor

Kardeş kıskançlığı çocuklar üzerinde büyük depremler yaratabiliyor

Nörolog Dr. Mehmet Yavuz kardeş kıskançlığının çocuklarda kişilik bozukluğuna sebep olmaması için ebeveynlerin nasıl bir tutum sergilemeleri gerektiğini anlatıyor

Doğal bir duygu olan kıskançlık çocuklarda biraz daha yoğun olup kişilik bozukluğuna yol açabilmektedir. Çocuğun iç dünyasında fırtınalara sebep olabilecek kardeş kıskançlığının şiddeti ve dışa vurumu ise her çocukta farklı boyutta görülebilir. Nörolog Dr. Mehmet Yavuz kardeş kıskançlığının çocuklarda kişilik bozukluğuna sebep olmaması için ebeveynlerin nasıl bir tutum sergilemeleri gerektiğini anlatıyor.

kıskançlık

KISKANÇ ÇOCUKLAR BAZEN İLGİYİ ÜSTÜNE ÇEKMEYE ÇALIŞABİLİR

Çocuklar anne babalarını herkes den kıskanırlar vede kimseyle paylaşmak istemezler. Çocuklardaki kardeş kıskançlığı annenin hamileliği ile başlarlar. Gebeliğin son aylarında hamileliğin vermiş olduğu yorgunlukla anne çocukla eskisi kadar ilgi gösteremez. Çocuk annesinin sevgisini sınamak için olmadık isteklerde bulunur, şımarır ve ağlar.

Aileye yeni bir kardeş katıldığında ise çocuk artık yavaş yavaş sevilmediği hissine kapılır. Anne babasını kardeşiyle paylaşmak zorunda olduğu gerçeği iç dünyasında farklı duygular yaşamasına sebep olur.

İlgi vede sevginin bölünmüş olması onu derinden sarsar ve bu durum davranışlarına yansır. Çocuk kendi yerini alacağını düşündüğü bebeği taklit ederek ailenin dikkatini çekmeye çalışacaktır. Kaybettiğini düşündüğü ilgiyi geri kazanmak için en ufak bir şeyde hırçınlık vede huysuzluk yapmaya başlar.

KISKANÇLIK ÇOCUĞU HEM RUHEN HEM DE FİZİKEN ETKİLİYOR 

Kardeş kıskançlığı karışık duyguların bileşiminden oluşmaktadır. Çocuk bir yandan kendine acıma, üzüntü, küçük düşme korkusu, can sıkıntısı vede intikam alma duygularını yaşarken diğer yandan da içinde kardeşini sevme ve koruma duygusu vardır.

Unutulduğunu hisseden çocuklarda kıskançlık duygusuyla birlikte nefret,  korku gibi duygular da gelişebilir. Tüm bu olumsuz duyguların bir araya gelmesi çocukta davranış bozukluğunun oluşmasına sebep olabilir. Kardeş kıskançlığı yoğun şekilde yaşayan çocuklarda kardeşi gibi alt ıslatma, parmak emme, bebeksi konuşmalar ve öfkeli, saldırgan vede huzursuz tavırlar gözlemlenir.

Fiziksel bir rahatsızlığı olmadığı halde mide bulantısı, baş ağrısı gibi psikomatik belirtiler görülebilir. Uyku düzeni bozulur vede anne babayla uyumak için korku hikayeleri uydurup aslında kaybettiği anne baba ilgisini rakibinin yöntemiyle geri kazanmaya çalışırlar.

ANNE VE BABA BU DURUMDA NE YAPMALI? 

Çocukların arasındaki yaş farkı, cinsiyet, kişilik özellikleri veDE anne babanın olaylar karşısındaki tutum ve davranışları kıskançlığın boyutlarına etken olan nedenlerdir.

  • Öncelikle bilinmesi gereken çocuğu kardeşinin kıskandığı için asla suçlamak gerektiğidir. Yeni doğacak bebeği büyük bir mutlulukla kabul etmesini beklemek doğru olmaz zaten.
  • Bebek dünyaya gelmeden kardeşin ne demek olduğunu onu anlayabileceği bir dille anlatılmalıdır.
  • Çocuğun gözü önünde bütün ilginin bebekte olması, okşayıp sevilmesi doğru bir davranış değildir. Anne bebekle ilgilenirken babanın da çocukla ilgilenmesi daha uygun olacaktır.
  • Çocuğa “sen artık abla/abi” oldun gibi ifadeler kullanmamalısınız. Onunda bir çocuk olduğunu unutmamanız gerekir.
  • Kaç yaşında olurlarsa olsunlar çocuklar bir bireydirler. Bebeğe onun giysileri veya oyuncaklarını vermeyi düşünüyorsanız mutlaka ona sorun, izin alın.
  • Kardeşler arasında tartışmaların olması gayet doğaldır. Çocuklar arasında bir problem çıktığında ebeveynlerin olaya müdahale olmadan kendi problemlerini kendilerinin çözmesine fırsat verilmesi doğru olacaktır. Eğer sorun çözülmezse müdahale etmelidirler.
  • Tartışmalar olduğunda taraf olmamalısınız.
  • Ebeveynler çocuklarının aynı davranmalarını beklerler. Onlar kardeş olsalar da o zekâ, duygu, yetenek, ilgi vede kişilik bakımından farklıdırlar. Öncelikle hangi çocuğunuzun neye ne kadar ihtiyacı var olduğunu bulmak ve ona göre davranmak gerekir.

Çocuklara eşit davranmak aralarındaki çatışmaları azaltmayacaktır. Çünkü 3 yaş ile 5 yaşındaki çocukların ihtiyaçları vede çözümleri farklıdır. Çocuklarla kurulacak iletişim onların yaşları göz önüne bulundurularak yapılmalıdır.

Kardeş kıskançlığı her ailede görülebilir. Önemli olan kıskançlığın davranış bozukluğu halini almamasıdır.

kaynak:haberturk.com.tr

daha farklı detaylar içi;

https://mavitac.com/terapioku-179-kardes_kiskancligi.html?gclid=CjwKCAjwx_boBRA9EiwA4kIELvn80wJ9Mui17yl_9CWfycrcRFjlFOGM9giTYywI0ig-CaINEMnhOhoCsFIQAvD_BwE