Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Çocuk Gelişiminde 6 Yaş ve Yaşadıkları Değişimler

Çocuk Gelişiminde 6 Yaş ve Yaşadıkları Duygu vede Davranış Değişimleri

6 yaş, çocukların ön planda olmaya çalıştıkları, ilgi odağına dönüşmeye meraklı oldukları bir dönemdir.

Beğenilmek vede takdir görmek isteyeceği bu dönemde teşvik çok önemlidir. Ebeveynleri, öğretmeni vede genel anlamda çevresi tarafından takdir görmeye en ihtiyaç duyduğu dönemlerinden birindedir. Meraklı vede enerjiktir. Bol bol soru sorar vede yeni şeyler öğrenmek için can atar. Ailesine bağlıdır ama bazen özgürlüğünü ilan eder.

Tek başına bir şeyler yapması vede sorumluluk alması çok önemlidir. Mümkün olduğunca durumu kontrol altında tutarak ona özgüvenini geliştirmek adına kendi alanını yaratmalısınız. Ayrıca çokta heyecanlıdır. Arkadaşlık kurar fakat aile bağı onun için daha önemlidir. Henüz sadakat kavramını anlamasına rağmen ailesi dışında pek kimse için bu duyguyu taşımaz. Oyun bu yaşta onun için çok önemli olacaktır.

Yaratıcılığını ortaya koymak vede enerjisini harcaması konusunda oyun oynaması ve sosyalleşmesi gerekir. Bu dönemde ilgi çekmek için değişik tavırlar takınabilmektedirler. Arkadaşlarını taklit etme vede daha önceden yapmaktan hoşlandığı şeyleri artık yapmak istememe gibi dengesiz davranışları normal karşılanmalıdır.

PSİKOLOJİ

6 yaş

Bu dönemde artık okuma-yazma vede resim yapma konularında daha dikkatli ve başarılı olmaya başlar. Bunun takdir edilmesi onun için oldukça çok önemlidir. Hem özgüvenin artması adına hem de zekasını geliştirmek adına mümkün olduğunca onu teşvik etmeye çalışmalısınız. Artık duygularını açık vede net şekilde ifade edebildiği için eğer takdir edilmezse küsebilir veya sinirli bir ruh haline girebilir.

Ayrıca arkadaşlarının yaptıkları hareketleri çok iyi gözlemlemeye başladıkları için başka çocuklarla karşılaştırılmak, kıyaslanmak onun moralini bozacak ve cesaretini kıracak vede utangaç biri olmasına neden olacaktır. Onun yeteneklerinin herkesten farklı olabileceğini vede ne olursa olsun onu seveceğinizi hissettirmelisiniz.

İlgisiz kalırsa ileride girişimci yönünü kaybedebilir vede çekingen bir kişiliği olabilir. Bu dönemde şekillenmeye başlayan kişiliği gelecek hayatındaki başarısını etkileyebilecektir. Bu dönemde hareketlerine çok dikkat ettiğini ayrıca unutmayınız.

Kendini size vede arkadaşlarına beğendirmek için büyük çaba harcayacaktır. İlgi odağı olmak onu mutlu edecektir. Yaratıcılığını sergilediğinde veya emek vererek uğraştığı bir şeyi size göstermek istediğinde ilgili davranmanız onu teşvik edecek vede başarılı olduğu konularda kendini geliştirmeye çalışacaktır. Desteklenen çocukların hayatın her alanında daha başarılı vede mutlu olduğunu unutmayınız.

Ayrıca onu takdir etmezseniz sizi etkilemeye yönelik gerçekte olmayan hikayeler uydurmaya başlayabilir, bu ilgisizliğe karşı verilen normal bir tepkidir. Birebir iletişimin önemini atlamamalısınız. Çocuğunuzla bir birey olduğunu hissettirecek şekilde konuşup onunla özellikle vakit geçirmeye özen göstermelisiniz. Bu dönemde korkuları da oldukça artabilir.

Hayal vede gerçeği hala ayıramadığı için hayal gücünün zihni üzerinde oynadığı ufak oyunlar ya da arkadaşlarından duyduğu şeyler nedeniyle korkular yaşabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda onu ciddi bir şekilde dinlemeli vede mantıklı cevaplarla onun anlayabileceği şekilde olayları açıklığa kavuşturmayı denemelisiniz.

Ayrıca artık geçmiş vede gelecek gibi konuları kafasında oturtabilir, neden-sonuç ilişkilerini rahatlıkla kurabilir. Çıkarımlar yapmaya vede sizi etkileyebilmek için mantıklı bir yetişkin gibi konuşmaya başlayabilir.

Cinsiyet gibi farklılıkları bildiği için genellikle arkadaşlarını kendi cinsinden seçmeye başlarlar. Bununla beraber kıyafet, yeme-içme vede oyun oynama gibi konularda artık neyi sevip, neyi sevmediğini daha iyi bilir ve bunu dile getirir. Oyuncakları veya kıyafetleri ile övünmek gibi davranışlar sergileyebilir.

Böyle durumlarda paylaşımcı olması konusunda onunla konuşabilirsiniz. Bazen bu dönemde özgürlüğünü ilan etmek adına dik başlı hareketler sergileyebilirler. Normalde yardım alarak yaptığı birçok şeyi tek başına yapmayı deneyebilirler. Okulda da uyumsuz tavırlar sergiliyorsa, bunu genellikle ya öğretmeninin veya arkadaşlarının sevgisini kazanma, dikkatini çekme nedenleriyle yapıyor olabilir.

Bunlarla beraber artık sorumluluklarının ufak ufak bilincine varması vede belli başlı rutinlerini kendi başına yapması gerekmektedir. İhtiyacı olduğunda yardım etmek için yanında bulunun fakat ona kendini kanıtlaması için fırsatlar yaratın.

Artık eşyalarını vede kıyafetlerini temiz tutmak, üstünü değiştirmek, yatağını düzeltmek, oyuncaklarını toplamak, tuvalet temizliği, uykuya dalma rutini, diş fırçalama gibi konularda ona güvenmeli vede bu sorumlulukları kendi yerine getirmesi için onu teşvik etmelisiniz.

MOTOR BECERİLER

6 yaş çocuğu artık fiziksel olarak oldukça gelişmiş bir çocuktur. İp atlama, top oynama, spor yapma vede takım oyunları oynama, paten kayma, tek ayak üzerinde dengede durma gibi aktiviteleri yapabilir. Oyun parkına gittiğinde kolaylıkla her oyun aletine zıplayabilir, sallanabilir, kayabilir, asılarak durabilirler.

Bu dönemde bir spora başlaması onun için oldukça iyi olabilir. Çünkü hem zihin gelişimi için odaklanma içeren hem de fiziksel gelişimi için enerjisini atabileceği bir spor yapmak onu çok mutlu edecektir. Bununla beraber başarılı olduğunu görmek özgüvenini arttıracaktır.

Bununla beraber artık rahatlıkla kalem tutabilir, güzel vede detaylı resimler yapabilir, harfleri bakarak yazabilir, büyük ve küçük harf farkını ayırt edebilir.

Makas kullanarak yaratıcılığını geliştirdiği resimleri kesebilir fakat yine de dikkatli olunmalıdır. Kalemtraş gibi daha komplike aletleri rahatça kullanabilir. Oyuncakları ile karmaşık şekiller vede yapılar yapabilir. Eşyaların amacını çok daha iyi kavradığı için birçok farklı alette kullanabilir.

DİL VE KONUŞMA

Artık kelime haznesi oldukça iyice gelişmiştir. Uzun vede mantıklı cümleleri cümle yapısına dikkat ederek ve dil kurallarına uyacak şekilde kurabilir. Hikayeler anlatabilir, sizi şaşırtacak yeni kelimeler kullanarak kendi kafasından öyküler de yazabilir. Ayrıca hafızası da gayet gelişmiştir.

Artık şiir, şarkı, fıkra vede bilmece gibi şeyleri rahatlıkla ezberinde tutup anlatabilir. Ayrıca uzun hikayeleri odaklanarak dinleyebilir, olay örgüsünü aklında tutarak size anlatabilir yani özet geçebilirler. İsmi gibi basit şeyleri yazmaya başlayabilirler. Bu noktada çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için iyi bir fırsat olacaktır.

Henüz okuyamadığı için sizin ona okuduklarınız ile dost olmaya başlayabilirler. Örnek davranışlarda bulunup onun yanında kitap okursanız en önemli rol modeli siz olduğunuz için o da bunu yapmak isteyecektirler. Beraber ona uygun resimli kitaplar okumak çok faydalı olacaktır.

Ayrıca sonrasında okuduğunuz kitap hakkında konuşmak onun için iyi bir pratik olacaktır. Hem dil gelişimine katkıda bulunacak, hem kendini ifade etme yeteneğini geliştirecek, hem de aklında tuttuklarını gösterebilmesi vede takdir görmesi için bir fırsat yaratacaktır.

BESLENME

Bu dönemde çocuğunuz hem fiziksel hem zihinsel olarak enerjiye ihtiyaç vardır. Ama bu istediği her şeyi istediği miktarda yiyebilir demek değildir. Her besin grubundan tüketmesi çokta önemlidir. Yağ, süt, süt ürünleri, et, tahıl gibi her gruptan yeterli vede dengeli miktarda beslenmelidir. Bu sebeple hazır yiyeceklerden uzak durulması önemlidir.

Artık çocuğunuz sevdiği vede sevmediği şeyler konusunda bilinçlenmiştir. Bu demektir ki her şeyi yemeyi kolaylıkla kabul etmeyecektir. Bu sebeple sevdiği ve sevmediği yiyecekleri bir arada vermeye çalışabilirsiniz.

Ama sevdiği yiyecekler zararlı, hazır besinler ya da abur cubur dediğimiz gereksiz kaloriler ise buna hayır demeli ve ona kendi hazırlayacağınız vede sağlıklı olduğundan emin olduğunuz ara öğünler, atıştırmalıklar verebilirsiniz.

kaynak:mynet.com