Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Bebek Beslemenin Püf Noktaları

Bebek Beslemenin Püf Noktaları Nelerdir?

bebek beslenmesi

Hamilelik döneminde doğuma hazırlık yapmak için vakit harcadığınız gibi   emzirmek için de vakit harcamanız gerekmektedir. Bebeğinizi emzirirken sorun yaşamamanız için emzirmenin püf noktalarını sizin için sıraladık…

  1. İstek Üzerine Besleme

Bu, belli bir program olmaksızın, bebeğin acıktığını belirtiği her zaman beslenmesi anlamına gelmektedir

Açlık, yeni doğan bebeğiniz için çok yeni bir duygudur. Anne karnında sürekli beslenen bebek dünyaya geldiğinde besinlerini belirli aralıklarla almak zorunda kalır. Sindirim sistemi ise uzun aralıklarla ama çok yiyecek alacak kadar. Bu sebeple başlarda azar azar ama sık aralıklarla beslenmelidir.

Acıktığı için ağlayan bebeği bekleterek hiç bir şey kazanamazsınız. Ağladıkça strese girer vede emmeyi reddeder. Onu besleyebilmek için yatıştırıp rahatlatmanız gerekmektedir. Bebeğinizin gereksinimlerini karşılayarak onu şımartmış olmazsınız. 

İlk haftalarda bebeğin ağlamasının başlıca sebebi midesinin boş olmasıdır. Sonraları, sindirim sistemi gelişip midesi genişledikçe, her defasında daha çok yiyecek, öğün aralarını da git gide uzatacaktır.

Bebeğimi günde kaç kez beslemeliyim?

Bebeğiniz ne zaman acıkırsa o zaman yemek isteyecektir. İlk günlerde bu oldukça sık olacağından bebeğin ne zaman acıkacağını kestirmek oldukça güçtür. 3. ya da 4. günlerde 2-3 saatte bir acıkabilir. Bu sebeple bebeği günde sekiz kez beslemek, bu arada akşamüstü birkaç kez kısa kısa emzirmek gerekebilir.

Bebekler, genellikle, mideleri boş olarak 5 saatten fazla uyuyamazlar. Bu sebeple geceleri iki ya da3 kez beslemek zorunda kalabilirsiniz. Anne sütü daha çabuk vede kolay sindirildiği için anne sütüyle beslenen bebekler mama ile beslenen bebeklere göre daha sık acıkırlar.

Bebeğiniz 3 aylık olunca gündüzleri beş, geceleri ise bir ya da iki kez beslenmeye alışmış olacaklardır. Mama ile besliyorsanız 4 saatte bir besleme düzenini daha kolay kurabilirsiniz.

  1. Özel Durumlar

  • Prematüre Bebekler

Erken doğan az gelişmiş bebeğinizin iştahı az olabilir,  fakat onu sık sık beslemelisiniz. Prematüreler daha çok uyumaya eğilimlidirler. Aç oldukları halde uyumaya devam edebilirler. Bu nedenle bebeğinizi her 3 saatte bir uyandırarak beslemeye çalışmalısınız.  

Hastanede bulunduğunuz dönemde bebeğiniz için memeden elle süt boşaltabildiyseniz, eve gelir gelmez emzirmeye de başlayabilirsiniz. Bebekler için gerçek memeden süt emmeye alışmak da pek kolay olmayabilir. Ona yardımcı olmak için emzirmeden önce bir miktar sütü kendiniz sağarsanız meme başı daha belirgin hale gelecektir. 

  • İkizler

İkizleri başarıyla emzirmek gayet kolay olacaktır. Başlangıçta birer birer emzirin, daha sonra ikisini aynı anda emzirmeyi de deneyebilirsiniz. Bunun için her birinin bacakları kollarınızın arasında olmalı ve başları ise avuçlarınızın içinde olmalıdır.

 

kaynak:annelik ve bebek bakımı