Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Çocuğum kafasını çarptı. Ne yapmalıyım?

Çocuğunuz Kaza Sonucu Kafasını Çarparsa Ne Yapmalısınız?

Ebeveynler arasındaki en büyük endişelerden veya korkulardan biri, çocuklarının kafasını bir yere vurması yada çarpmasıdır. Birçok kişi, bir kaza olduğunda çocukların uyumasına izin vermemenizi önermektedir. Fakat bu tavsiye ne kadar doğru?

Çocuğunuz kafasını çarparsa uyumaması gerektiği yaygın bir inanıştır. Fakat, sağlık profesyonelleri son zamanlarda gerçekten önemli olan şeyin kaza sonrası ortaya çıkan tepki ve semptomlar olduğunu belirtiyorlar.

Çocuğunuz kafasını çarptığında ne yapmalısınız?

Bu meydana geldiğinde, ilk yaptığımız şey küçük çocuğumuzu direk bir doktora götürmektir vede bunda bir yanlış yoktur.

Fakat sağlık profesyonelleri, kafasını güçlü bir şekilde çarpmış olan çocuklarda, genellikle yapılacak en iyi şeyin, dinlenmek vede sakin olmak olduğu konusunda hemfikirdir.

Ama etrafınızda sürekli, çocuğunuzun komaya girmemesi için uyumasına izin vermemeniz gerektiğini söyleyen vede ısrarlı bir şekilde sizi uyaran birileri bulunur. Bu tip tavsiyeler ebeveynler için oldukça korkutucu olabilir.

Aslında her şey, çarpmanın şiddetine vede çocuğun kafasında oluşturduğu etkiye bağlıdır.

Çocuğunuz kafasını çarptıysa, yapmanız gereken ilk şey onun bilincinin yerinde olup olmadığından emin olmanızdır. Bunu yapmak için, “Adın ne?”, “Neredesin?” vb. gibi kısa vede basit sorular sorun.

Çocuğunuz bu soruları cevaplamak için çok küçükse, ufaklığın belirli uyaranlara karşı tepkisini kontrol etmelisiniz. Bu, çocuğunuzun bilincinin yerinde olup olmadığını değerlendirmenizde size yarar sağlayacaktır.

Çocuğunuzun önündeki nesneyi hareket ettirirken, gözleriyle onu takip edip etmediğini gözlemleyebilirsiniz. Aynı şeyi parlak bir ışıkla da yapmanız mümkün.

Dikkat etmeniz gereken belirtiler nelerdir?

Çocuğunuz başını çarptıktan sonra görülebilecek semptomlar değişebilir vede bu semptomlardan bazıları tıbbi inceleme yapmayı ve gözlem altına alınmayı gerektirebilir.

Bir çocuk kafasını çarptığında, beyni sarsılmış olabilir. Bu, beyin kendini tekrar düzene sokarken belirli semptomlar vede reaksiyonlar göstermesine neden olabilir. Ayrıca bu durum biraz zaman da alabilir.

En yaygın olarak görülen semptomlar ise, Disoryantasyon (nerede olduğunu bilememe), denge kaybı, bulanık görme, baş ağrısı, kollarda vede bacaklarda karıncalanma ve kusmadır.

Çocuğunuzu hastaneye yatırmaya veya tıbbi incelemeye tabi tutmaya gerek olup olmadığına karar vermesi için bu semptomların süresi ve yoğunluğu bir tıbbi profesyonel tarafından değerlendirilmelidir.

Görünürde bir belirti yoksa ne yapılmalıdır?

Çocuk herhangi bir belirti göstermezse vede başını vurduktan sonra normal olarak oynamaya devam ederse, muhtemelen endişelenecek bir sebep yoktur.

Unutmayın ki, bu çağda ufaklığın bedenindeki kemikler vede hatta kafatası bile bile belli bir esnekliğe sahiptir ve oluşan bu darbenin bir kısmını emme potansiyeline sahiptir.

Kaza sonrası ilk 8 saat çok önem taşımaktadır. Çarpma sonucu gereken tedavi, yaralanmanın ciddiyetine bağlı olarak değişebilir.

Çocuğunuz küçük bir baş ağrısına sahipse, bir ağrı kesici verilebilir, fakat her zaman güvenilir bir çocuk doktorundan öneri ve/veya reçete talep etmek en iyisi olacaktır. Alnına soğuk kompresler koymak vede günün geri kalanında dinlenmesini sağlamak da oldukça faydalı olur.

Çocuğunuz uyumak istiyorsa da bırakın uyusun. Vücudu vede beyni dinlenme ve rahatlamaya ihtiyaç duyar. Bununla birlikte, onu sık sık kontrol etmeli vede nasıl tepki verdiğini görmek için her 2 saatte bir uyandırmalısınız.

Tabii ki çocuğunuz başını çok sert bir şekilde vurduysa ve yarayı kontrol edemezseniz, o zaman derhal bir tıbbi yardım almalısınız.

Ebeveynler için diğer tavsiyeler

Her şeyden önce sakin olmalısınız. Çocuğunuz ağlıyorsa onu sakinleştirmeye çalımalısınız. Bu kafa çarpmaları, ağır kanamalara nedden olduğunda bile sıklıkla tahmin ettiğinizden daha az ciddidir. Kafada sonsuz miktarda kan damarı bulunduğunu da unutmayın.

Ayrıca, kafa çarpmalarının çocukların başına gelen en yaygın yaralanmalardan biri olduğunu da bilmelisiniz.

Ufaklıklar oyun oynar, koşar, yürümeyi öğrenir, bir şeylere ulaşmaya çalışır, yataktan düşer vede bisiklete biner. Bunların sonucunda birçok kez kafalarını vurmaları normaldir.

Çoğu zaman bu yaralanmalar oldukça küçük seviyelerdedir. Fakat bazen de yaralanmalar ciddi olabilir. Özellikle araba kazaları, paten kazaları yada merdivenden düşme durumlarında…

Çocuğunuzun herhangi bir yaralanmaya maruz kalması riskini önlemek için tedbirli vede mantıklı olmak her zaman için en iyisidir.

kaynak:benanneyim