Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Çocuklarda içe kapanıklığın nedenleri

içe kapanıklık

Çocuklarda içe kapanıklığın sebepleri ve çözümleri

Çocuklar için 7 yaşın başta sosyalleşme olmak üzere birçok konuda kıymetli bir dönem olduğunu ifade eden Psikolog Barış Gürkaş, şu bilgilere yer verdi;

“Çocuğun okulla tanışmasının akabinde, daha önce hiç karşılaşmadığı kadar büyük bir sosyal ağın içinde bulyor kendisini. Bu sosyal ağ çocukların yeni ilişkiler kurmasını sağlarken, yeni sosyal beceriler geliştirmesini de sağlıyor. Okula başlamasıyla birlikte akademik olarak da yeni kavramlar öğrenmeye başlayan çocuk, bildiklerini geliştirmeye vede yeni çevresine adapte olmaya çalışır.

Aynı zamanda 7 yaş civarında arkadaşlık seçimlerini de daha titiz bir şekilde yapmaya başlayan çocuk için okul, aynı zamanda yeni uyum sağlayacağı bir ortamı da ifade ediyor. Her yeni gelişim dönemi çocuklar için aşılması gereken yeni hedefleri de doğuruyor.

Bu dönemleri sağlıklı bir şekilde aşamayan çocuk, bunu sonraki yaşlara erteliyorlar. Bu dönemde ebeveynlerin karşılaştığı önemli konulardan biri olan içe kapanıklık durumu da, okuldaki arkadaşlık ilişkileri sonrasında dikkat çekici bir hal alabilmekte. Ebeveynler bu dönemde sıklıkla uzmanlara şu soruları yöneltmekteler,

Çocuğum insanlardan neden bu kadar uzak duruyor?

Çocuğum arkadaşlarına karşı kendini neden ifade edemiyor?

Çocuğum neden bu kadar içine kapanık?

Çocuğum neden insanlarının sorularına cevap vermekten bu kadar çekiniyor?

Çocuğum kalabalık arkadaş gruplarının içine neden girmiyor?

Genellikle bu tarz davranışlar sergileyen çocukların içe kapanık olma ihtimali üzerinde durulmaktadır. İçe kapanık yapının bir çeşit kişilik yapısı olma ihtimalinin yanı sıra, ailenin bazı baskıcı davranışları, şiddet vede çeşitli sorumlulukları çocuğa vermemesi de çocuğun içe kapanık olmasına sebep olabilir. Mesela, çocuğun ebeveyni tarafından sürekli eleştirilerek, baskı gördüğünü düşünün.

Yaptığı davranışlar sonrasında cesaretlendirilmeyen çocuk, diğer insanlarla temasa geçme aşamasında da sınırlandıracaktır. Çünkü sürekli yaptığı davranışlardan dolayı cezalandırılan vede eleştirilen çocuk, bir süre sonra insanlarla ilişki kurmamaya başlayacak ve onlardan uzaklaşacaktır. Görüldüğü gibi zamanla öğrenilmiş bir davranış haline de dönüşebiliyor.

Bunların yanında çocuklar çok küçük yaşlardan itibaren akranları ile oynaması gerekirken sürekli yalnız vede izole bir halde kalması, gelişimsel bazı basamakları geçmesinin de önüne geçer ve bu içe kapanık olma durumunu güçlendirir.

İçe Kapanık Çocuklar İçin Ne Yapılabilir?

Öncelikle içe kapanık olup olmadığı konusunda emin olun vede bu durumla ilgili farkındalığınızı arttırın. Siz bu konu hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmazsanız, bir şeyleri değiştiremezsiniz. Çocuğunuza rol model olmaya çalışmalısınız. Siz nasıl davranmasını istiyorsanız, onun sizi izlediği ortamlarda o şekilde davranmaya çalışmalısınız. Akranlarıyla oynaması için ona olanak sağlayın mutlaka.

Bunun için onu cesaretlendirin fakat asla zorlamayın. Çocuğunuzun iletişim kurmak için çabaladığını gördüğünüzde onu cesaretlendirici yaklaşımda bulunmalısınız. Başarmasını vede küçük engelleri aşmasını sağlayın, başardığı şeyleri arttırmanız ileride daha büyük engelleri aşmak için onu cesaretlendirecektir.

Basit bir oyunda bile sizi yenmesi, onu daha da motive edecektir. Yaşıyla orantılı sorumlulukları üstlenmesini sağlayın mutlaka. Mümkünse onun görevi haline getirmalisiniz.

Her insan hata yapabilir vede çocuğunuza da hata yapma lüksünü tanıyın. Bu sayede hatalarını telafi etmeyi öğrenecekler.

Yaptığı şeylerin mükemmel olmasını beklemeyin ondan. Koşulsuz olarak sevdiğinizi ona zaman zaman hatırlatın vede onu sevgiden mahrum bırakmakla tehdit etmeyin. Onu başardıklarıyla ilgili, üstesinden geldiği durumlarla ilgili onaylayıcı vede destekleyici geribildirimlerde bulunun.

Maddelere baktığımızda birçoğunun çocuğunuzu destekleyici konular olduğunu da göreceksiniz. Unutmamak gerekir ki, onlar sizinle şekilleniyor. Siz ne verirseniz sonucu ona göre farklılaşmaktadır. Bu noktada sizin davranışlarınızdaki küçük değişiklikler bile çocuğunuzun davranışlarını vede ruh sağlığını inanılmaz boyutlarda etkileyebiliyor.”

Kaynak:Psikolog Barış Gürkaş

milliyet.com.tr