Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Doğum Sonrası Çatlaklar Neden Oluşur?

Doğum Sonrası Çatlaklar vede uygulayabileceğiniz yöntemler

Kadınlar, hamilelikleri süresince kendileri ile ilgili bir çok değişikliğe şahit oluyorlar. Hemen hemen hepsi hamilelik sonrasında nasıl bir vücuda sahip olacakları konusunda ciddi endişeler taşıyorlar. İşte bu sebeple size hamilelik sonrası çatlaklara ne yapmanız gerektiği konusunda çeşitli ip uçları vereceğiz.

doğum sonrası çatlak

Doğum sonrası ortaya çıkan çatlaklar her kadın için önemli bir endişe kaynağı oluyor. Hamilelik, elbette bu çatlakların oluşmasının en önemli sebeplerinden biridir. Normal koşullar altında genelde karın bölgesinde görülen çatlaklar, ayrıca kalça, kol vede göğüs çevresinde de ortaya çıkmaktadır.

Temel olarak bu bölgeler, boyut bakımından en fazla değişikliğe uğrayan vücut kısımları olduğundan dolayı, daha fazla esnemeye vede bu esneme sonucunda da çatlak oluşmasına daha yatkın olmaktadırlar.

Çatlakların oluşmasının en temel sebeplerinden biri, doğum süresince alınan kilolar oluyor. Yani, hamileyken ne kadar fazla kilo alırsanız daha fazla çatlağın ortaya çıkması ihtimali de o derece fazla oluyor.

Hamilelik sonrası çatlakların oluşması konusunda genetik özellikler de önemli bir rol oynuyor. Benzer şekilde annenin metabolizması vede hormonlar da bu durumun ortaya çıkması konusunda önemli etkenler arasında bulunmaktadır.

Bu oluşumu kontrol edemediğinize göre, dikkatinizi çatlakları nasıl engelleyebileceğinize veya bunların daha az oluşması için neler yapmanız gerektiğine vermeniz en doğru seçenek olacaktır.

Çatlak Nedir?

Çatlaklar, ciltte bulunan elastik liflerin bozulması sonucu ortaya çıkan beyazımsı görünümlü berelerdir aslında. Genellikle kilo artışı sebebiyle cildin gerilmesi sebebiyle ortaya çıkarlar. Bu durumda lifler parçalanır vede geride kalan izler de bizim çatlak olarak bildiğimiz görünüme neden olur.

Hamilelik Sonrası Çatlakları Önlemek Uygulanabilecek 5 Bakım Yöntemi

Her ne kadar çatlakların oluşması kaçınılmaz bir durum olsa da, aşağıda sıralayacağımız bir takım yöntemlerle yoğun bir görünüme sahip olmalarını azaltmanız mümkün olabilmekte. İşte size şimdi hamilelik sonrası cildinizdeki çatlak görünümlerinin önüne geçmek için deneyebileceğiniz bazı yöntemleri açıklıyoruz.

1. Kilonuzu Kontrol Altında Tutmalısınız

Kilonuzu kontrol altında bulundurmanız çok önemlidir. Çünkü hamilelik süresince aşırı kilo almak hem anne hem de çocuk sağlığı açısından çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Buna ek olarak, aşırı kilo alımı cildin normalden çok daha fazla gerilmesine sebep olacağından daha fazla çatlak oluşumuna yol açacaktır.

2. Sağlıklı Bir Beslenme Düzeni Belirlemelisiniz

Cildinizin esnekliği vede sıkılığına katkıda bulunacak olan kolajen maddesinin üretimini sağlayan antioksidan içerikli yiyecekleri tercih etmeniz faydalı olacaktır. Bu sebeple, A, C ve E vitamini bakımından zengin gıdaları tercih edin. Bu vitaminler meyve, sebze, süt vede süt ürünleri, et, turunçgiller, sebze yağları, tohumlar ve yeşil lifli sebzelerde bolca bulunmaktadır.

3. Egzersiz Yapmalısınız

Formda kalmak için orta zorluk seviyesine sahip egzersizler yapmalısınız. Sizi fazla zorlamayacak yürüyüş gibi aktiviteler yapmanız tavsiye ediliyor.

Çatlakların oluşmasında en belirgin faktörlerden biri hamilelik süresince alınan kilolar olduğunu unutmamalısınız.

4. Cildinizi Nemlendirmelisiniz

Susuz kalmamak için bol miktarda su vede sıvı almak çok önemlidir. Bu yüzden günde en az 2 litre su içmek gerekmektedir.

Yediğiniz yiyeceklerin de sıvı içerdiğinin bilincinde olmanız gerekir. Bu sebeple kendinizi su içmek için çok fazla zorlamanız gerekmez. Fakat günlük alınması gereken sıvı miktarına da dikkat etmeniz gerekir.

5. Vücut Kremi Kullanmalısınız

Hamilelik süreci bittikten sonra vücutta izler vede çatlaklar kalır. Bu durumla baş edebilmek için istenmeyen bu çatlakları ortadan kaldıracak veya azaltacak bazı kremleri kullanmanız mümkündür. Bu çatlakların ortaya çıkması kaçınılmazdır; fakat bunları ortadan kaldıracak veya azaltacak çeşitli seçenekleriniz de bulunmaktadır.

Çatlaklarla mücadele etmek için piyasada çok farklı vede değişik özelliklere sahip krem ve jel ürünler bulunmaktadır. Özellikle E vitamini vede kakao yağı içeren kremleri vücudunuza uygulayın. Kakao yağı, hamilelik ve hamilelik sonrası dönemde çatlaklara karşı kullanılması önerilen bir çok kremin içeriğinde bulunmaktadır.

 

Kremin en ideal kullanımı, çatlaklar kaybolana veya neredeyse görünmez hale gelene kadar günde iki kez uygulamaktır. Bunlar ne kadar erken uygulanmaya başlanırsa, etkili olma ihtimalleri de o kadar artacaktır. Bu doğal yöntem, kimyasal yöntemler veya ameliyat seçeneğine göre çok daha fazla tavsiye edilmektedir. Çünkü diğerlerine göre hem daha az tehlikeli hem de çatlakları yok etmede daha etkilidir.

Hamile bir kadının cildine önem vererek onunla ilgilenmesi, herhangi bir çatlak veya ize sahip olmayacağının garantisini vermeyecektir. Ancak yine de bu sorunun önüne geçmek veya tedavi amacıyla bazı önlemler almanın da herhangi bir zararı olmayacaktır.

Sonuç olarakta, hamilelik sonrası oluşan çatlaklar, bir çok kadın için kendine güven duyma konusunda çok önemli derecede olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bunun da ötesinde bazıları ise doğum sonrasında depresyona girebilirler. Bunun sebebi, bebek doğduktan sonra annede meydana gelen hormonal değişikliklerdir.

Ama bir çok kadın için doğum sonrası çatlakların ortaya çıkmasının hamilelikle ilgili oldukça normal bir sonuç olduğunun bilinmesi rahatlatıcı bir gerçektir. Bu sebeple, doğum sonrasında temel amaç, cildi eskisi kadar pürüzsüz ve sıkı hale getirebilmektir. Bunun için de cildinizi hem içten hem de dıştan krem, yağ vede iyi bir beslenme düzeni ile nemli tutmanız gereklidir.

Kaynak:benanneyim