Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Karanlıktan korkan çocuğa nasıl yardım edilir?

1. Ona bir gece lambası almalısınız


Bir gece lambasının sağlayacağı soluk aydınlık, zifiri karanlık kadar korkunç olmayacaktır. Hatta gerekirse o uyuduktan sonra da kapatabilirsiniz. Belki ona bir fener hediye eder vede kendisini korkutan bir şey olduğunda açıp bununla o yöne bakmasını sağlayabilirsiniz. Bu tarz bir güven onun korkusunu yenmesine oldukça yardımcı olacaktır.

2. Bir oyun oynayın

Onunla oyun oynayın vede amacınız  ışıkları kapattığınız zaman da her şeyin aynı olduğunu ispatlamak üzerine olsun. Çocuğunuzla birlikte onun odasına gidin vede bir şeyin yerini değiştirmesini isteyin. Sonra ışığı kapatın ve tekrar açın. Yaptığı değişikliğin kaldığını görmesini sağlamalısınız.

3. Odasının kapısını açık bırakabilirsiniz

Çocuklar ebeveynlerinden ayrı vede izole edilmiş hissettikleri için karanlıktan korkabilirler. Odalarının kapısını açık bırakmayı deneyebilirsiniz. En azından onlar uykuya dalıncaya kadar açık kalabilir. Anne babasının konuşurken veya televizyon izlerken sesini duymak onları sakinleştirir ve daha rahat uykuya dalmalarını sağlar.

4- Neden korktuklarını bulmaya çalışın

Çocuğunuzun spesifik olarak korktuğu bir şey vardır belkide. Ona korkusuna dair sorular sormaktan hiç çekinmeyin. Pencereye çarpan bir dal veya karanlıkta korkunçlaşan bir oyuncak olabilir. Bunlar kolayca ortadan kaldırılabilecek uyarıcılar olduğunu unutmayın.

5- Onunla korkusunu araştırın

Çocuğunuzun elinden tutun vede onunla birlikte odasının korkunç köşelerini gezin. Ebeveynleri kendilerini ciddiye aldıklarında, çocuklar çok daha kendilerini güvende hissedeceklerdir. Ortada korkacak bir şey olmadığını beraber keşfedin.

6- Bir canavar spreyi yaratın mesela

Bu çocuğun da bayılacağı eğlenceli bir fikir olacaktır. Kendisini rahatsız eden canavarları uzaklaştırmak için, elinde böyle bir güç olması hoşuna gidecektir mutlaka. Bir sprey şişenin içine su vede belki daha heyecan verici olması için biraz daha sim katabilirsiniz. Korkularını oyuna çevirmek sizin elinizde.

7- Ona güven sağlayın

Yorucu bir günün ardından tek istediğiniz biraz dinlenmek olsa da çocuğunuz korkuyorsa ona mutlaka güven sağlamak zorundasınız. Korkmak korkunç bir şeydir.

5 yaşında karanlıktan korkmak veya 25 yaşında kalp kırıklığından korkmak… Bu durumun geçeceğini bir düşünün. Sakin vede güven verici olmanız, bu durumun daha çabuk geçmesini sağlayacaktır.

Unutmayın ki, korkuya sebep olanın ne olduğunun önce sebebini bulursanız, çözümünü de kısa zamanda bulabilirsiniz…

Kaynak:hthayat.haberturk.com