Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

tırnak yeme

Çocuğum Tırnaklarını Yeme!

tırnak yeme

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı

Çocukluk çağında başlayan tırnak yeme alışkanlığı 3 yaşından itibaren ortaya çıkan bir uyum vede davranış bozukluğu olarak kabul edilmektedir. Çocuğun gelişim döneminin bir parçası olan tırnak yeme davranışı karşısında ebeveynler zaman zaman telaşa kapılıp yanlış tutumlar sergileyebiliyorlar..

Ebeveynler genellikle kızgın cümleler kullanabiliyorlar… “Çocuğum tırnaklarını yeme” veya “tırnaklarını yemeyi bırak”, hatta biraz daha abartıp “tırnaklarına biber süreceğim” diyenler oluyor..  Aslında doğru olan bu davranışın altından yatan sebebin çevresel veya psikolojik nedenlerden kaynaklandığını bilmek ve çocuğu daha fazla strese sokmadan çözüm üretmek olmalıdır.

Peki! çocuklar neden tırnaklarını yiyorlar?

Fiziksel cezaya maruz kalan çocuk daha sık tırnak yiyorlar

“Tırnak yeme davranışı başka hiç bir psikolojik hastalığa eşlik etmeyebileceği gibi, dikkat eksikliği vede hiperaktivite bozukluğu, tik bozukluğu, anksiyete, travma bozukluğu gibi psikiyatrik bozukluklarla birlikte görülme olasılığı yüksek olduğunu unutmamak lazımdır..

Tırnak yiyen çocuklarda tik bozukluğunun görülme riskinin tırnak yemeyenlere göre 8.1 kat daha fazla olduğunu ortaya koymaktadır. Bu davranış beklenildiği üzere fiziksel ceza uygulayan ebeveynlerin çocuklarında ise daha sık görülmektedir.

Ebeveynlerinden baskı vede şiddet gören, eleştirilen çocuk karşı kaldığı stres ile tırnaklarını yiyerek baş edebilmektedir. Cinsel istismara uğramış çocuklarda da en sık görülen davranışların başında tırnak yeme gelmektedir. Ailelerin bu konuda duyarlı vede tedbirli olmaları gerekmektedir.”

Kız çocuklarında daha sık görülmektedir

Çocuklarda sıklıkla rastlanan bir durum olan tırnak yeme davranışının genellikle 3 ile 4 yaşlarında başlayıp ergenlik dönemine doğru artma eğilimi göstermektedir. Ergenlik döneminde ise, her iki ergenden birinin tırnaklarını yediği görülüyor. Yetişkinlik döneminde ise bu oran oldukça azalmaktadır. Tırnak yeme alışkanlığı kız çocuklarında, erkek çocuklarına oranla çok daha fazla.

Azarlamak ve eleştirmek yeterli olmayacaktır

“3 ile 4 yaşlarında çocukların tırnak yeme davranışları ebeveynler tarafından görmezden gelinebilir ancak bu davranış devam ediyorsa altında yatan sebepler acilen araştırılmalıdır” ayrıca “Bu konuda aileler uzmanlara danışmalı, gerektiği durumlarda uzmanlar medikal tedavi uygulayabilmektedirler.

Cezalandırmak, azarlamak, eleştirmek, bağırmak vede baskı kurmak gibi tutumların olumlu sonuçlar doğurmadığı göz önünde bulundurularak, ebeveynlerin tutumlarını değiştirmeleri gerekmektedir”

Tırnak yeme esnasından çocuklarınızın dikkatini farklı yöne çekmelisiniz..

Çocuğun dikkatini başka bir yöne çekmenin tırnak yeme davranışının azalmasında etkili olan yöntemlerden biridir. Ayrıca çocukların korkuya neden olan film ve oyunlardan uzak tutulması gerekmektedir.

Tırnak yememesine nasıl çözüm bulunmalıdır?

En kalıcı çözüm, bu davranışa neden ve sebebi olan durumu ortadan kaldırmak. Çocuğun tırnağına acı biber, oje gibi maddeler sürmek, onu bu davranışından dolayı azarlamak, eleştirmek çözüm yolu değildir. Kız çocuklarına tırnak yemese ne kadar güzel, erkek çocuklarına ne kadar yakışıklı görüneceğini anlatabilirsiniz mesela. Zaman içinde bu alışkanlığı ne kadar sıklıkla yaptığını kaydedin. Tırnak bakımlarını kendilerinin yapmasına izin vermekte çözüm olabilir. Alışkanlığından vazgeçmiyorsa, uzman bir psikologdan destek almalısınız.