Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Çocuklarda Cinsel Gelişim Ve Süreçleri

Çocuklarda Cinsel Gelişim Ve Süreçleri nelerdir?

Bebeklik dönemi vede sonrasında ergenliğin ayrıca çocuklarda cinsellik konusunda bilmeniz gerekenler…

çocuklarda gelişim

Anne babalar çocuklarının cinsel gelişim sürecinde ne yapacaklarını bilemezler vede bazen paniğe kapılmaları normaldir. Bu hassas dönemde anne vede babalara yani ailelere düşen, farklı dönemlere ayrılan cinsel gelişim süreci hakkında doğru bilgilenmek ve mümkün oldukça sakin kalmak olmalıdır.

Herkes cinsel kimliği ile birlikte doğar. Hepimizin cinsel dürtüleri vardır ve bu dürtüler yaşam boyu devam eder. Ama “cinselliğin temeli ne zaman atıldı?” diye soracak olursak, çocukluğa kadar inmemiz gerekiyor. Doğumla başlayan vede ergenlik dönemi ile tamamlanan bu süreç içerisinde anne ve babaların yani ebeveynlerin bilgilendirmeleri ve çocuğa yaklaşımları çok önem taşıyor.

Öyleyse, çocukların hangi yaş dönemlerinde vede hangi davranışlarına karşı, nasıl bir tutum takınmak gerekiyor?

Birçok kişinin tedirginlik, korku vede kararsızlıklarının özünde bilgisizlik yatıyor. Bebeklik dönemi ve sonrasında ergenliğin vede  çocuklar da cinsellik konusunda bilmeniz gerekenlere değinelim,

Genelde ilk gelişim dönemi, 2,5 vede 6 yaş arası okul öncesi dönemde gözlenmekte. Kız vede erkek çocuklarda merak duygusu ile birlikte gözlemleniyor. Örnek vermek gerekirse kızlar neden kendilerinde penis yani onların söylemiyle “pipi” sinin olmadığını öncelikli olarak annelerine sormaktadırlar.

Merak eden çocuklar yavaş yavaş keşfetme çabası içinde birbirlerinin cinsel organlarını merak ederek bakabiliyorlar. Cinsellikleriyle ilgili düşünsel içerik oluşumu bu dönemde başlamakta. Aynı dönem içerisinde anne vede babaya ilgi de oluşabiliyor.

Kız çocukları babalarına yakınlaşırken, annelerini kendilerine zaman içinde rakip olarak görebiliyorlar. Erkek çocukları ise tam tersi, babalarını kendilerine rakip görebiliyorlar.

Çocukların bu dönemde anne vede babalarına “benimle evlenir misin?” sorusunu çok sordukları gözlemleniyor. Aslında cinselliğin en rahat vede açıkça yaşandığı yaş gurubu 3 ile 6 yaş arasında oluyor. Merak edilen her konuyu ebeveynlerine rahatlıkla sorabilmektedirler.

Ebeveynlerin tüm bu yaşananların çok doğal bir süreç olduğunu bilmeleri gerekmekte. Bu dönemi hemen her çocuğun yaşadığını, yaşamayanların ise bastırılmış olan çocuklar olduğunu unutmamak lazımdır. Ailelerin ise en çok korktukları konu mastürbasyon konusu. Normalde 6 yaşa kadar mastürbasyon davranışları normal olarak kabul edilmektedir.

Ama bu davranışlar sosyal ortamda da devam ettiği zaman endişe verici olabiliyor. Çocuğun kendi odasında veya yatağında mastürbasyon yapabilir. “Bunu nereden öğrendi bu çocuk?”  diye düşünmek yanlıştır. Çünkü bunu herhangi bir yerden veya televizyondan öğrenmesi gerekmiyor, kendi kendine öğrenebiliyor.

3 vede 6 yaş gurubunda dikkat etmeniz gerekenler

Bu dönemde dürtüler vede cinsel merakta artış yaşanıyor. Çocuk kendini vede karşı cinsi keşfetmeye çalışıyor. Dolayısıyla bu dönemde yaşanabilecek olan mastürbasyon vede cinsel içerikli sorular yoğunlaşıyor.

Ailelerin bu dönemde dikkat etmesi gereken normal dışı hareketler nelerdir?

Diyelim ki, erkek çocuğunuz kız gibi davranış gösteriyor, mesela arabalara ile ilgilenmek yerine, bebeklere ilgisi daha fazlaysa, erkek arkadaşlarına daha uzak, kız arkadaşlarına daha yakınsa ve bunlarla birlikte annesine daha yakın duruyorsa…

Kız çocukları ise, kız arkadaşları yerine erkek arkadaşlarını tercih ediyorsa, erkek aktivitelerine daha çok ilgi duyuyorsa, cinsel özdeşim açısından bir anormallik söz konusu olabilir vede dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü cinsel özdeşim problemi olan çocukların bir kısmı ailenin güdülenmesiyle ortaya çıkmaktadır.

Örnek vermek gerekirse, aile kızlarının erkek olmasını çok arzulamıştır ve bu sebeple ona erkek oyuncakları alır. Dolayısıyla erkekmiş gibi davranır, erkeklerin daha yaygın olduğu sporlara gönderirler (futbol gibi).

Ailenin davranış şekillerine baktığınızda bu fark ediliyor. Ama bazı ailelerde ise hiçbir şey görülemez. Neticede bu gurupta olan çocuklar cinsel özdeşim probleminin kalıcı olabileceğine dair işaret verirler.

Erotizmin çekirdeklerinin atıldığı bu dönemde aileler öncelikle çocuklarıyla fiziksel mesafelerini korumaları gerekmektedir. Bu şu demek, özellikle 3 yaşından itibaren anne vede babalar yani ebeveynler çocuklarını aynı oda da ve aynı yatakta uyumamaya özen göstermeleri gerekir.

İki farklı açıdan ele almamız gerekirse, birinci nokta, çocuğun bağımsızlığının desteklenmesi açısından önem taşıyor. Çünkü bu dönemde çocuk birey vede karşı cins, birey olma çabası oluyor.

Baba vede annenin yanında yatma isteği çocukların kafasındaki karmaşayı arttırıyor. Çünkü bu dönemi tamamlama sürecindeyken anne vede babasıyla evlenemeyeceğini anlıyor.

Diğer türlü çocuk 6 yaşına geldiğinde hala anne vede babasıyla yatıyorsa kafası karışıyor. Ödipal dönem olarak tanımlanan bu dönemin çatışmasının uzamasına sebep oluyor.

Yine bu dönem içinde çocukla birlikte banyoya çıplak girmekte başka bir sakıncalı davranış olduğunu özellikle bilmek gerekiyor. Çocuklar bu dönemde erojen dürtülere açık olduğundan anne vede babalarının yani ebeveynlerin çocuklarıyla banyodayken giyinik olmalarına özen göstermeleri özellikle gerekir.

Peki! çocukların davranışlarının hangileri normal olarak algılanmalıdır?

Bu konu ailelerin en çok merak ettiği konuların başında gelmekte. Çocukların anne vede babasına “seninle evlenmek istiyorum” demeleri çok normal olsa da  çocuklara her zaman doğruyu söylemek gerekiyor. Anne vede baba realiteyi temsil ettiğinden gereksiz ve yanlış yanıtlar yerine çocuğu kırmadan, incitmeden mantıklı yanıtlar vermek karmaşayı atlatmasına yardımcı oluyor.

Bir başka önemli ayrıntı ise ebeveynlerin yani anne ve babaların çocuklarına hitap şeklidir

Anne ve babalar özellikle hiçbir zaman çocuklarına eşlerine olduğu gibi “sevgilim”, “aşkım”, gibi hitap etmemeleri gerekmektedir. Çocuğun içinde bulunduğu 0 ve 5 yaş dönemi kişiliğin temellerinin atıldığı dönemdir.

0 ve 1 yaş dönemi daha çok bağımlılığın olduğu dönemdir. Eğer bu dönemde karmaşa olursa bağımlılık artabilir. 3 yaşından sonra ise, “ben, erkek veya kadın birey olarak yaşayacağım” ın temelleri atılıyor. Neticede bu dönemde mümkün oldukça realiteye yaklaştırmak gerekmekte. Ama, bunu kırmadan ve destekleyerek yapmak çok önemli.

Yine bu dönemde çocukların (onlara göre) “sevgilisi” olabilir. Bunun da çok normal vede olumlu bir davranış olduğunu belirtmek lazım. Bu sevgili sayesinde artık çocuk anne vede babasına olan bağımlılığından da kurtulmuş oluyor.

Cinsel aktarım anne vede babadan farklı bir yöne kaymış olacaktır. Çocuk açısından bu, karmaşanın çözümlenmeye başlaması anlamına gelmekte. Baba ve annelerin durumunun üzerine gitmesi, aile tarafından majör bir konu olarak sunulması da doğru bir yaklaşım değildir. Çocuk kendi haline bırakılarak istediği zaman yaşadıklarını anlattığında dinlenilmesi gerekir.