Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Folik asit nedir? Folik asitin faydaları nelerdir?

Folik asit vede folik asit hakkında bilmeniz gerekenler

B9 vitamininin sentetik bir şeklidir folik asit. Hemen hemen hepimizin, çocuktan yetişkine, hamileden yaşlıya, kadar her yaştan insan için gerekli olan vitaminlerin başında geliyor. Folik vede folat asit, B9 vitaminlerinin  farklı iki formudur. Folat besinlerde B9 vitamini doğal olarak bulunmakta, folik asit ise sentetik olarak üretilen türevidir.

FOLİK ASİTİN VÜCUDUMUZ İÇİN NE ÖNEMİ VARDIR?

folik asit

Eğer vücudumuza yeterli folik asit girmezse büyüme geriliği, üreme sağlığında bozulma, kansızlık vede kalp hastalıkları gibi pek çok sağlık sorununa neden olabilir.

FOLİK ASİTİN FAYDALARI NELERDİR?

Folik asit, depresyon riskini oldukça azaltır. Anne karnındaki fetüsün düşmesi vede doğumsal anomali gelişim riskini düşürür. Bu sebeple hamilelik döneminde yeterince folik asit alınması çok önemlidir. Ayrıca folik asit, Kalp sağlığımızı korumaya da yardımcı olur. Bazı önemli  kanser türlerinin gelişim riskini önemli ölçüde düşürmektedir.

B9 VİTAMİNİ DİĞER ADI İLE, FOLİK ASİT İÇEREN BESİNLER HANGİLERİDİR?

Yeşil Yapraklı sebzeler…

Bamya,bal kabağı, Brokoli, Brüksel Lahanası, Karalahana, Kereviz, Kıvırcık

Kuşkonmaz, Lahana, Marul, Mısır, Patlıcan, Soya fasulyesi

Meyveler…

Domates suyu, avakado, Kivi, Mango, Muz, Nar, Papaya, Portakal

Tohumlu Gıdalar…

Ay çekirdeği, Ceviz, Fındık, Yer fıstığı

Diğer Besinler…

Böbrek, Buğday ekmeği ve tahıllılar, Çay, Karaciğer, Kuru otlar (fesleğen, kekik gibi), Tahin Tüm baklagiller, Yumurta

GEBELİK ÖNCESİ FOLİK ASİT KULLANIMININ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Gebelik öncesi folik asit kullanımının önemine dikkat çeken Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı  ve Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, anne adaylarına önerilerde bulunuyor. Gebelik öncesinde folik asit kullanımı çok önemlidir.

Folik asit, bebeğin hücre gelişimini vede sinir sisteminin gelişimini önemli derecede etkileyen, bebek gelişimi için çok önemli ve mutlaka tüketilmesi gereken bir vitamindir.

B9 yani folik asit vücutta protein sentezi vede kemik iliğinin çalışmasına kadar birçok faydası vardır ve vücutta depolanmaz. Bundan dolayı, anne adaylarının folik asit ihtiyacını mutlaka her gün karşılamaları gerekmektedir.

Folik asit, kan hücrelerinin vede sinir sistemi dokularının gelişmesinde çok önemli bir yere sahiptir. Folik asidin bebeğin fetal büyümesini, gelişmesini, DNA vede RNA üretiminde de rolü vardır. Eğer gebelik döneminde folik asit alımı yeterli olursa bebekte merkezi sinir sistemi anamolileri görülme olasılığı da oluşabilmektedir.

GEBELİKTEN NE KADAR SÜRE ÖNCE FOLİK ASİT KULLANIMINA BAŞLANMALI?

Folik asit, gebelikte çok önemli bir yere sahip olduğundan dolayı anne adayları hamileliğe hazırlık döneminde folik asit tüketimine başlamalıdırlar. Gebelikten en az 3 ay önce folik asit tüketimine başlatılmalıdır.

Folik asit vücutta depolanmaz vede günlük tüketilmelidir. Folik asit tüketimi bebekler için çok daha önemli olduğundan bu vitamine gebeliğe hazırlık döneminde başlanmalıdır. Folik asit günlük yediğimiz besinlerden de rahatlıkla alabilirsiniz.

Folik asit depolanmadığından dolayı her gün düzenli olarak vücuda alınması gerekmektedir. Bunun için anne adaylarının hangi besinlerde folik asit olduğunu da bilmeleri gerekir. Yeşil sebzeler, yumurta, karaciğer, badem, fındık, fıstık, mercimek, maydanoz, kuru fasulye gibi besinlerden de karşılayabilirsiniz.

Folik asit açısından çok zengin besinler olmasına rağmen karaciğer, tavuk gibi besinler çok A vitamini içermektedir. Bu da gebeliğe zarar verebilir. Bunun için bu besinler çok fazla tüketilmemelidir. Folik asit kullanımı çok önemli olduğundan dolayı tüm gebelerin de alması gerekli olan önemli bir vitamindir.

Bunun için her gebenin tüketmesi gerekiyor. Toparlayacak olursak gebelikte folik asit kullanımı çok önemlidir. Folik asit bir çok hastalığa iyi gelmaktedir. Bunu için gebelik öncesinde kullanımı oldukça önemlidir. Folik asit bebeğin hücre gelişimini vede sinir sistemi gelişimini sağlamak gibi çok çok önemli bir vitamindir.

PEKİ HAMİLEYKEN ALINAN FOLİK ASİT OTİZM RİSKİNİ AZALTIĞINI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Yapılan araştırmalar gebelik öncesi vede gebelikte alınan folik asidin, New York’taki Colombia Üniversitesi epidemioloji profesörleri tarafından yapılan araştırmasında, hamileliğin başından itibaren folik asit kullanımının, bebeklerde otizm riskini % 40 azalttığını açıkladı.

Bununla birlikte, gebelikten 4 hafta önce vede gebelikle beraber 8 hafta boyunca folik asit kullanılmasının bebeklerde otizm riskini azalttığını, fakat folik asidin, Asperger sendromu gibi otizmin alt gruplarında herhangi bir önleyiciliğinin olmadığını önemle belirtti.

Araştırmada, Omega 3 yağı ile diğer mineral ve vitaminlerin hamilelikte veya öncesinde alınmasının ise otizm üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmadığı belirlendi.

Araştırmalar, Norveç’te, anneleri, gebelik döneminde folik asit tüketen, 2002 ile 2008 arasında doğan 85 bin çocuk üzerinde yürütüldü. 2011 yılında bu çocuklardaki otizm riskinin, hamilelik döneminde folik asit kullanmayan annelerin çocuklarına oranla % 40 daha az olduğu ortaya çıktı.

Organizmalarda oluşan hasarı tamir edebilen vede DNA sentezi için vazgeçilmez olan folik asit, yeşil yapraklı sebzelerde, bezelyede, pirinçte,havuçta ve yumurtada bulunuyor.

ABD’de, Kanada vede Şili’ de, buğday unlarının içine dahil edilen folik asidin tüketimi kolaylaştırılıyor.

FOLİK ASİT DOĞACAK ÇOCUKTA KONUŞMA GERİLİĞİ RİSKİNİ OLDUKÇA AZALTIYOR

Bir araştırmaya bir göre, hamilelik döneminde gerçekleştirilen folik asit takviyesinin, doğacak bebekte konuşma geriliği riskini azalttığı açıklandı.

Araştırma çerçevesinde, çocukların 3 yaşına geldiğindeki konuşma becerisi değerlendirildi. Annesi hamilelikte folik asit alanlarda bu yaşta tam cümle kuramayan çocukların sayısının, folik asit almayanların çocuklarına oranla neredeyse yarı yarıya az olduğu da tespit edildi.

FOLİK ASİT EKSİKLİĞİNİN HAMİLELİKTE RİSKLERİ NELERDİR?

Vücuttaki kanın oluşumunda önemli bir rol oynayan folik asidin eksikliği, hamilelik döneminde bazı sorunlara yol açmakta. Jinekolog Rami Asker, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Folik asit eksikliğinde hemoglobin vede kırmızı kan hücrelerinin yapımı bozulur. Ayrıca hamilelikte folik asidin idrarla atılımı artar vede bu da hamilelikte ekstra eksikliğine neden olabilir.

PEKİ! FOLİK ASİT EKSİKLİĞİ NE TÜR SORUNLARA YOL AÇMAKTA?

  • Omur iliğin dış ortama açık olması; Son yıllarda özellikle gebeliğin oluşmasından 3 ay öncesinden itibaren günde 0,4mg folik asit verilmesi fetusta nöral tüp defektini vede daha bir çok fetal anomaliyi engelleyebileceği öne sürülmüştür.
  • Düşük riski
  • Megaloblastik anemi; Bu anemi çeşidi, demir eksikliğinden sonra en çok sıklıkta görülür vede gebelikte bu anemi türünün en sık sebebi folik asit eksikliğidir.
  • Suyun erken gelmesi
  • Erken doğum riski
  • Plasentanın gebelik sırasında ayrılması
  • Yeni doğan bebeğin ölümü

kaynak:hurriyetaile.com