Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Yapısı bozuk spermler kadınlarda gebelik kaybına neden olabilir mi?

bozuk yapı

Tekrarlayan düşükler 20 haftalık gebeliklerden önce % 1 ile 2 oranında görülür. Her ne kadar bu gebelik kayıplarına sebep olan faktörlerin genellikle kadınlardaki bozukluklardan kaynaklandığı düşünülse de, bu tür düşük vakalarının yarısından fazlasının sebebi açıklanamamıştır.

Fakat son yıllarda yapılan araştırmalar, DNA yapısında bozukluk olan sperm hücrelerinin bu tür gebelik kayıplarına neden olabileceğini göstermektedir.

Londra’da bulunun Imperial College tarafından gerçekleştirilen vede sonuçları Mart ayında Amerikan Endokrin Derneği yıllık kongresinde sunulan bir araştırmaya, 50 tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan kadın dahil edilmiştir.

Bu kadınların erkek partnerlerinin sperm parametreleri çalışmaya katılan 63 sağlıklı erkeğin sperm parametreleriyle mukayese edildiğinde şekillerinde bozukluk oranının daha yüksek olduğu görüldü. (%4,5’e karşı %3,4).

Ayrıca bu erkeklerin spermlerindeki serbest oksijen radikallerinin vede DNA hasarlarının sağlıklı erkeklerden yaklaşık 4 kat daha fazla olduğu saptandı.

Çalışmayı yürüten araştırmacılar, sperm DNA’ sında izlenen bu bozuklukların, sebebi bulunamayan gebelik kayıplarına neden olabileceğinin özellikle altını çizdi.

SPERMİN DNA’SINI BOZAN NEDENLER NELERDİR?

Erkeklerde sıkça görülen varikosel, üreme yolu enfeksiyonları, obezite vede sigara kullanımı gibi sağlık sorunları sperm DNA’sının bozulmasına neden olabilir.

Her ne kadar genetik yapısı bozulmuş olan bu spermler gebeliğin başlamasına yol açsa da, bu gebeliklerin sağlıklı şekilde devam etmesi için yeterli kalitede olmayabilmekte.

Yapılan bu çalışmanın sonucuna göre tekrarlayan gebelik kaybı sorunu ile karşı karşıya olan çiftlerin mutlaka bir üroloji doktoruna başvurmaları vede spermlerde var olan problemlerin ortaya çıkarılması gerekmektedir.

Sperm kalitesinde bozukluğa yol açabilen bir çok ürolojik hastalık kolayca tedavi edilebilir vede çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin kısırlık yada düşük gibi sorunlarla karşılaşmasının önüne geçilebilir.

Gebelik sürecinde aksaklıklarla karşılaşılan çiftlerde erkek bireylerin ihmal edilmemesi vede gerekli taramalara tabi tutulmasının önemini vurgulayan bu çalışma, basit tedaviler ile tekrarlayan gebelik kayıplarının önlenebileceğini ortaya koyması açısından çok önemlidir.

Böylelikle gelecekte erkek partnerdeki sağlık sorunlarının yol açtığı gebelik kayıplarını saptamak vede tedavi etmek için sperm hasar testleri daha yaygın kullanılacak ve gerekli önlemler alınarak gebelik kaybı riski oldukça azaltılacaktır.

Kaynak:hurriyet.com